Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
INSTAL-PROJEKT
Jak dobrać grzejnik do charakteru pomieszczenia?
Pomieszczenia w domu bądź mieszkaniu pełnią różne funkcje i często panują w nich odmienne warunki. Kuchnia narażona jest na działanie wysokich temperatur i wilgoci, wilgotna jest również łazienka. Z kolei w sypialniach problem jest zgoła odwrotny – w trakcie snu narażeni jesteśmy na suche powietrze, dlatego konieczne jest jego nawilżenie. Bez wątpienia, o tym, jaki kupimy grzejnik decyduje również styl pomieszczeń. Jak dobrać urządzenie grzewcze do każdego z nich?
Braas
Z jakiego materiału wykonać warstwę wstępnego krycia?
Warstwa wstępnego krycia chroni termoizolację oraz elementy konstrukcyjne pokrycia dachowego przed czynnikami atmosferycznymi. Gdy jest odpowiednio zamontowana, często wspomaga również właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co ma znacznie dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu. Jaki materiał wybrać w tym celu: papę czy membranę?
Ferro S.A.
O czym pamiętać wybierając baterię do zlewozmywaka?
Bateria i zlewozmywak kuchenny powinny tworzyć zgrany zespół, a co za tym idzie być do siebie dopasowane wysokością i kształtem. Podstawową zasadą jest padanie strumienia wody na środek komory, zaś koniec wylewki powinien umożliwiać wygodne manewrowanie nawet największymi naczyniami. Jak dobrać odpowiednią baterię mając na uwadze głębokość i kształt zlewozmywaka?
Kospel
Kiedy trzeba wymienić anodę magnezową?
Zbiorniki emaliowane, służące do podgrzewania wody, wyposażone są w anody magnezowe. Jej funkcją jest zabezpieczanie urządzenia przed korozją, co znacznie wydłuża żywotność zbiornika. Anody są jednak materiałem eksploatacyjnym, co oznacza, że podlegają regularnej wymianie.
Kospel
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu ciepłej wody użytkowej
Temat jakości wody kranowej co jakiś czas powraca, często w kontekście ekologii - pijąc wodę kranową oszczędzamy planecie kolejnych ton plastikowych butelek. Co jednak zrobić, gdy z kuchennej lub łazienkowej baterii zaczyna lecieć woda o nieprzyjemnym zapachu? Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, a niektóre są łatwe do wyeliminowania.
Kospel
Czy kolektory słoneczne wystarczą do ogrzania wody i domu?
Kolektory słoneczne to obok paneli fotowoltaicznych najpopularniejsze źródło domowej energii odnawialnej. Na wzrost popularności wpłynęły podwyżki cen gazu, węgla, oleju czy energii elektrycznej. Czy zatem kolektorów można użyć do ogrzania domu bądź wody użytkowej?
Kospel
Czy warto wybrać kocioł elektryczny do instalacji fotowoltaicznej?
Szybki rozwój technologii wykorzystywanych w instalacji fotowoltaicznej przyczynił się do obniżenia kosztów inwestycji. Obowiązujący w Polsce system bilansowania rocznego (tzw. opustu) pozwala na korzystanie z darmowej energii również w okresie jesienno-zimowym. Co zatem wybrać do ogrzewania budynku - kocioł elektryczny czy pompę ciepła?
Laskomex Cyfrowe Systemy Wideodomofonowe
Elektrozaczep – jaki wybrać?
Elektrozaczepy to urządzenia montowane w drzwiach w celu ograniczenia dostępu do pomieszczenia. Mogą one stanowić element popularnych systemów domofonowych. Stosowane są również w biurowcach i innych obiektach użyteczności publicznej, jako istotny element instalacji kontroli dostępu. Elektrozaczepy mogą posiadać różne właściwości. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
SOPREMA Polska Sp. z o.o.
Jakie wybrać płyty do termoizolacji podłóg?
Domy, które uzyskały pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2021 roku, muszą spełnić rygorystyczne wymogi Warunków Technicznych 2021. Inwestorzy i wykonawcy najwięcej uwagi poświęcają dachom i elewacji, tymczasem nawet 20% ciepła ucieka przez posadzki. Stosowanie wysokiej jakości rozwiązań do izolacji podłóg jest więc niezbędne. Bardzo dobrym wyborem są płyty TMS firmy Soprema.
SOPREMA Polska Sp. z o.o.
Przegląd ognioodpornych systemów do dachów płaskich
W 2020 roku w samych pożarach budynków mieszkalnych zginęło 360 osób, a 1859 zostało rannych - kilkadziesiąt lat temu te liczby były niestety dużo wyższe. Dziś wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, inwestorzy mogą zminimalizować ryzyko jego pożaru. Ochrona przeciwpożarowa to druga istotna funkcja pokrycia dachowego. To właśnie dzięki wykorzystaniu niepalnych materiałów i wymogowi minimalnej odległości między budynkami zlikwidowano liczbę oraz skutki pożarów.
Remmers
Uszczelnienie budynku od wewnątrz - rozwiązanie sprawdzone i trwałe
Wtórną hydroizolację pionową od wewnątrz stosuje się w przypadku gdy uszczelnienie od zewnątrz jest technicznie lub ekonomicznie niewskazane. Przyczyną mogą być zabudowa szeregowa lub bliźniacza, duże zagęszczenia przewodów instalacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku czy też osłabienie stabilności konstrukcji budynku. Choć w przypadku uszczelnienia od wewnątrz mury przyziemia pozostają trwale wilgotne, dziesięciolecia doświadczeń pokazały, że systemy hydroizolacji wewnętrznej Remmers zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.
REJS Sp. z o.o.
Prowadnice do szuflad - jakie funkcje spełniają i dlaczego są ważne?
Podczas planowania kuchennej zabudowy najczęściej nie myślimy o prowadnicach. Jest to błąd, bowiem to ona odpowiadają za komfort pracy w kuchni, umożliwiając płynne i bezszelestne otwieranie szuflad. Jakie rodzaje prowadnic mamy do wyboru i jak je dopasować do indywidualnych potrzeb?
Stiebel Eltron Polska
Dlaczego właściwa wentylacja domu ma duże znaczenie?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, to standard w nowoczesnym budownictwie. Nie chodzi tu tylko o spełnienie wymagań energetycznych WT 2021, ale o znacznie wyższy komfort domowników.
KFA Armatura
Grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy? Przekonaj się sam, który z nich wybrać!
Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy poznać zalety grzejników aluminiowych, by bez wątpliwości móc zdecydować jaki produkt wybrać. Czym więc cechują się grzejniki aluminiowe, a czym grzejniki stalowe? Jaka jest ich efektywność? Który produkt jest tańszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Na te i wiele innych pytań warto znaleźć odpowiedzi przed zakupem idealnego grzejnika, służącego na lata.
Czy komin stalowy jest lepszy od ceramicznego?
Gdy kupimy już urządzenie grzewcze pozostaje nam wybrać odpowiedni komin. Te przez wiele lat był budowane z cegły, jednak awaryjność tego rozwiązania przymus dokładnego zaplanowania miejsca komina sprawiły, że powoli odchodzą w niepamięć. Jaki więc nowoczesny komin będzie lepszy - ze stali czy z ceramiki?