Kątownik montażowy
Jednym z pierwszych etapów montażu okna dachowego o tradycyjnej konstrukcji jest przykręcenie do ramy kątowników umożliwiających przytwierdzenie okna do konstrukcji dachu. Wymaga to poświęcenia pewnej ilości czasu oraz nastręcza pewnych trudności. Kątownik należy przykręcić w ściśle określonym miejscu, dodatkowo, w niektórych sytuacjach, jego umiejscowienie różni się w zależności od zastosowanego na dachu pokrycia.
W przypadku okien dachowych Keylite problem ten został całkowicie wyeliminowany. Producent już na etapie przygotowania produktu w fabryce instaluje kątowniki montażowe w odpowiednim miejscu, eliminując tym samym powyższe problemy. Ich usytuowanie i konstrukcja sprawiają, że montaż na każdym dostępnym pokryciu dachowym jest tak samo prosty.
Technologia Flick-Fit
Zupełnie nowatorskie podejście do zagadnienia montażu okien dachowych zaowocowało powstaniem unikalnej w skali całego rynku technologii Flick-Fit. Specjalna, składana konstrukcja kątownika umożliwia prawidłowe zamontowanie okna w zaledwie 2 minuty od wyciągnięcia z pudełka. Poza tym możliwe jest to z wnętrza pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na dach.
Konstrukcja kątownika pozwala na obsadzenie okna na dwóch wysokościach względem płaszczyzny dachu. Dzięki temu okno zachowuje niskie, niemal zlicowane z płaszczyzną dachu położenie, niezależnie czy budynek przykryty jest zupełnie płaskim gontem bitumicznym czy wysokoprofilową dachówką lub blachą.
Sprężyna w zawiasie okna Keylite
Montaż okien dachowych często wiąże się z potrzebą odinstalowania i ponownego założenia skrzydła. Proces ten staje się tym trudniejszy im większy jest rozmiar, a co za tym idzie i waga produktu. Rozwiązaniem pozwalającym zminimalizować ryzyko uszkodzenia okna w trakcie montażu jest podzielnie go na etapy – najpierw przykręcamy ramę do konstrukcji dachu, a następnie zakładamy skrzydło.
Firma Keylite wprowadziła tutaj opatentowane rozwiązanie mające na celu maksymalne ułatwienie montażu nawet przez jedną osobę. Element zawiasu skrzydła, który łączy się z wypustką w ramie wyposażony jest w specjalną sprężynę. Umożliwia ona unieruchomienie zawiasu skrzydła i bezproblemowy ponowny montaż. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko uszkodzeń powłoki lakierniczej jak i obróbki aluminiowej okna, a ponadto znacząco ułatwia i skraca czas montażu.
Kołnierz Futuretherm
Końcowym etapem montażu jest uszczelnienie przestrzeni wokół okna, gdzie ramę łączy się z konstrukcją dachu. Zastosowany w oknach dachowych kołnierz rozprężny Futuretherm sprawia, że czynność ta jest łatwa jak nigdy dotąd. Po zakończeniu montażu wystarczy aktywować zainstalowany w ramie okna kołnierz.
Polega to na zerwaniu taśm zabezpieczających i odczekaniu 24 godzin do pełnego rozprężenia kołnierza. Uwolniona pianka dokładnie wypełni wszystkie nieszczelności pomiędzy konstrukcją okna a dachem. Całkowicie wyeliminuje to ryzyko przemarzania i strat ciepła w pomieszczeniu.
źródło i zdjęcia: Keylite RW Polska