Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
![Jak ogrzewanie elektryczne wpływa na środowisko?](/i/2025/01/08/464327-8ad8-350x0-sc1x6_porada-elterm-kociol-elektryczny-a-ekologia-irbj.jpg)
Jak ogrzewanie elektryczne wpływa na środowisko?
Ogrzewanie elektryczne, zwłaszcza kotły elektryczne, zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących efektywnych i ekologicznych rozwiązań dla swoich domów. Ale czy rzeczywiście można je uznać za przyjazne dla środowiska? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
![Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca?](/i/2022/05/23/430419-fe83-350x0-sc1x6_fronius-glowne.png)
Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca?
Masz instalację fotowoltaiczną, ale w przypadku awarii sieci nie możesz z niej skorzystać? Teraz to już przeszłość, ponieważ z pomocą przychodzi hybrydowy falownik GEN24 Plus z funkcją zasilania rezerwowego.
![Co warto mieć w inteligentnym domu?](/i/2025/01/07/464299-5930-350x0-sc1x6_fibaro-inteligentny-dom-czy-warto.jpg)
Co warto mieć w inteligentnym domu?
W ostatnich latach inteligentne systemy domowe zyskały ogromną popularność, stając się standardowym wyposażeniem nie tylko luksusowych rezydencji, ale również mieszkań i domów jednorodzinnych. Automatyka budynkowa, która wcześniej była dostępna głównie w biurowcach czy budynkach komercyjnych, teraz umożliwia każdemu korzystanie z zaawansowanych technologii w codziennym życiu. Sprawdźmy, co warto mieć w inteligentnym domu i jakie korzyści niesie za sobą ta technologia.
![Czy wodny grzejnik łazienkowy może być zasilany elektrycznie poza sezonem grzewczym?](/i/2025/01/07/464277-4417-350x0-sc1x6_kermi-elektryczne.jpg)
Czy wodny grzejnik łazienkowy może być zasilany elektrycznie poza sezonem grzewczym?
Często, zwłaszcza w starszych budynkach i zimnych łazienkach, niezbędne jest dodatkowe dogrzanie. Jaki grzejnik elektryczny wybrać, by zyskać nie tylko przyjemne ciepło, lecz także nie obciążyć zbytnio domowego budżetu?
![Kiedy i po co stosować dodatkowe filtry powietrza w rekuperatorze?](/i/2025/01/07/464267-a6cb-350x0-sc1x6_aerovent.png)
Kiedy i po co stosować dodatkowe filtry powietrza w rekuperatorze?
Sezon jesienno-zimowy to czas wysokiej emisji zanieczyszczeń. Do najbardziej niebezpiecznych, bo bardzo drobnych, należą cząsteczki pyłu zawieszonego tzw. PM2,5 czyli cząstki, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Ich wysoka szkodliwość polega na tym, że mogą przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu, nasilając objawy astmy, chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym. Są też odpowiedzialne za nowotwory płuc, gardła i krtani, osłabienie czynności płuc, miażdżycę czy zaburzenie rytmu serca i wiele innych.
![Jak sterować światłem w domu?](/i/2025/01/07/464268-af47-350x0-sc1x6_fibaro-inteligentne-oswietlenie-domu.jpg)
Jak sterować światłem w domu?
Światło to nieodłączny element każdego domu, wpływający nie tylko na komfort codziennego życia, ale także na nasze samopoczucie i bezpieczeństwo. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak inteligentne oświetlenie, sterowanie światłem w domu staje się proste, wygodne i oszczędne. Oto kilka praktycznych zastosowań, które zainspirują Cię do wprowadzenia smart rozwiązań w swoim domu.
![Montaż fotowoltaiki na dachach płaskich budynków wielorodzinnych. Kto na tym skorzysta?](/i/2025/01/02/464254-8839-350x0-sc1x6_ozebud-collage-www.jpg)
Montaż fotowoltaiki na dachach płaskich budynków wielorodzinnych. Kto na tym skorzysta?
W obliczu rosnących cen energii i zwiększającej się świadomości ekologicznej, coraz więcej wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych rozważa montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich budynków. Szczególnie interesujące są możliwości instalacji na płaskich dachach, które często charakteryzują budynki wielorodzinne.
![Trzy pomysły na szybką odmianę domowych wnętrz farbami i emaliami z kolekcji Beckers Designer](/i/2025/01/02/464243-a536-350x0-sc1x6_beckers-www-unikalny-small.jpg)
Trzy pomysły na szybką odmianę domowych wnętrz farbami i emaliami z kolekcji Beckers Designer
Marzysz o odświeżeniu swojego domu, ale brakuje Ci czasu lub budżetu na gruntowny remont? Nic straconego! Dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce we wnętrzach możesz odmienić ich charakter w prosty i szybki sposób. W tym artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na błyskawiczną metamorfozę salonu i kuchni. Wszystko z wykorzystaniem farb i emalii z kolekcji Beckers Designer, które oferują zarówno piękne kolory, jak i praktyczne właściwości.
![Jaki powinien być optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?](/i/2022/03/30/427357-b101-350x0-sc1x6_oem-energy-ogniwa-fotowoltaiczne-budujemydompl-5.jpg)
Jaki powinien być optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?
Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy m.in. od ich kąta nachylenia. Zdarza się, że liczba zakupionych paneli do gospodarstwa jest odpowiednia, ale instalacja nie produkuje tyle prądu, ile powinna. Podpowiadamy, co zrobić, żeby to zmienić, i pod jakim kątem najlepiej ustawić panele PV na gruncie i na dachu.
![Jakie systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mamy do wyboru?](/i/2022/09/09/435135-166a-350x0-sc1x6_fenix-porada2-budujemydompl.jpg)
Jakie systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mamy do wyboru?
Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe może być podstawowym lub dodatkowym systemem ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz przestrzeni na zewnątrz - może chronić przed oblodzeniem schody, podjazdy, rynny i rury. Jakie systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mamy do wyboru?
![Jak dbać o kosz filtracyjny w przydomowej oczyszczalni ścieków?](/i/2024/12/23/464234-b10b-350x0-sc1x6_euro-szakk-kosz-filtracyjny.jpg)
Jak dbać o kosz filtracyjny w przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz popularniejszym rozwiązaniem w gospodarstwach domowych. Są ekologiczne, ekonomiczne i efektywne, jednak ich prawidłowe działanie wymaga regularnej konserwacji. Kluczowym elementem, o który należy szczególnie dbać, jest kosz filtracyjny.
![Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?](/i/2024/12/23/464233-e395-350x0-sc1x6_euro-szakk-jak-dziala-oczyszczalnia.jpg)
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Ścieki wprowadzane do oczyszczalni są poddawane procesom biologicznym oraz mechanicznym, w wyniku których zostają one oczyszczone z substancji zanieczyszczających. Następnie, woda oczyszczona jest odprowadzana do gruntu lub do cieku wodnego. Oczyszczenie ścieków ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także zapobieganie rozwojowi chorób i zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt.
![Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?](/i/2024/12/23/464232-b781-350x0-sc1x6_euro-szakk-montaz-przydomowej-oczyszczalni.jpg)
Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?
Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja wymagająca precyzyjnego wykonania wszystkich etapów prac, zgodnie z wytycznymi producenta i zasadami bezpieczeństwa. Jak wygląda instalacja oczyszczalni ścieków z wykorzystaniem zbiorników SZAKK?
![Kiedy warto zdecydować się na oczyszczalnię, a kiedy na szambo?](/i/2024/12/23/464228-e588-350x0-sc1x6_euro-szakk-kiedy-oczyszczalnia-kiedy-szambo.jpg)
Kiedy warto zdecydować się na oczyszczalnię, a kiedy na szambo?
Podczas budowy domu musimy podjąć decyzje na temat wielu różnych kwestii, w tym wyboru odpowiednich metod i technologii budowlanych. Jedną z takich kwestii jest sposób odprowadzania ścieków bytowych. Mamy kilka opcji do wyboru. Najprostszą, ale jednocześnie najdroższą w eksploatacji, jest przyłączenie się do miejskiej lub gminnej sieci oczyszczalni ścieków.
![Czym najlepiej ogrzać się na tarasie?](/i/2024/12/23/464222-0075-350x0-sc1x6_enerzon-jak-ogrzac-sie-na-tarasie.jpg)
Czym najlepiej ogrzać się na tarasie?
Ogrzewanie tarasowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z ogrodu również po zmroku oraz w chłodniejszych miesiącach roku. Dzięki promiennikom można zapewnić sobie ciepły i przyjemny klimat, nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Na rynku prym wiodą dwa rodzaje tego typu urządzeń – na gaz oraz na podczerwień. Które sprawdza się lepiej?