Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak sprytnie zagospodarować odpady?
Segregacja śmieci oraz recykling stały się w obecnych czasach jeszcze bardziej istotne. W trosce o planetę oddzielamy odpadki jedzeniowe oraz sztuczne, zależnie od tworzywa, z jakiego są wykonane. Sprawdź najciekawsze pomysły na porządek w kuchni i przekonaj się, że odpowiednia segregacja jest możliwa nawet na niewielkiej przestrzeni mieszkalno-użytkowej.

Jak działa wentylator dachowy?
We współczesnych budynkach termoizolacja ma ogromne znaczenie, co wynika bezpośrednio zarówno z uwarunkowań ekologicznych, jak i ekonomicznych. Wiąże się to jednak z koniecznością zapewnienia skutecznej wentylacji, która pozwoli na usunięcie z pomieszczeń zużytego powietrza i wilgoci, a także – w przypadku określonych modeli – doprowadzenie do wnętrz powietrza świeżego. Takie zadanie pełnią m.in. wentylatory dachowe. Jak działają tego typu urządzenia?

Jak dbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach?
W dobie pandemii nasze domy i mieszkania stają się miejscem do pracy, nauki i spotkań z przyjaciółmi. Wg danych Komisji Europejskiej przed pandemią Europejczycy spędzali średnio aż 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Covid-19 spowodował, że zdecydowanie najwięcej czasu spędzamy w miejscu naszego zamieszkania.Mając na uwadze zdrowie swoje i naszych bliskich, powinniśmy w szczególności zadbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy znaczącą część naszego życia. Największymi zagrożeniami są zbyt wysokie stężenie dwutlenka węgla (CO2) oraz cząstki stałe unoszące się w powietrzu.

Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
Ogrzewanie niskotemperaturowe jest doskonałą odpowiedzią na obecną sytuację na rynku energetycznym. Zapewnia wysoki komfort cieplny, przy niskim zużyciu energii. Decydując się na zakup grzejnika, warto wiedzieć, jak jest zbudowany i na czym polega jego działanie.

Jak i gdzie stosować złączkę WAGO
Elektroizolacyjne złączki WAGO wraz z zaciskami stosowane są do łączenia kabli niskiego napięcia bez użycia narzędzi. Najczęściej stosowane są w branży automotive, w budownictwie i energetyce. Przydatne okazują się także w przemyśle maszynowym i procesowym. Ich zalety to m.in. wytrzymałość, łatwość montażu i niezawodne łączenie przewodów, zapewniające bezpieczeństwo izolacji.

Jak powinna wyglądać łazienka bez barier?
Budownictwo bez barier powoli staje się standardem - od dawna funkcjonuje w krajach skandynawskich i w Holandii, a w pozostałych częściach Europy stopniowo wprowadza się je w obowiązujące normy. Łazienka pozbawiona barier jest jednym z kluczowych elementów domu dostosowanego do osób ograniczonych ruchowo. Jak ją urządzić, żeby zapewnić sobie możliwość samodzielnego poruszania się na wypadek każdej sytuacji życiowej?

Jak działa suchy syfon?
Suchy syfon stosowany jest najczęściej w pomieszczeniach, w których woda przez kratkę ściekową przepływa stosunkowo rzadko. Zadanie syfonu suchego jest podobne, jak mokrego - różni je sposób działania.

Dlaczego magazynowanie wody deszczowej jest tak ważne?
Magazynowanie, a następnie spożytkowanie wody deszczowej to zarówno spora oszczędność, jak i wspaniały przykład przemyślanego i ekologicznego gospodarowania zasobami wody. Zebrana deszczówka może zostać wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia pojazdów czy sprzątania. Może też zasilać pralkę lub spłuczkę w toalecie. Zastosowań dla takiej wody jest wiele. Aby efektywnie zebrać jej znaczącą ilość, potrzebne są zbiorniki nawierzchniowe lub podziemne. Niezaprzeczalnym walorem tych drugich jest fakt, że są one niemal niewidoczne i nie ingerują w estetykę otoczenia.

Jak prawidłowo zareagować na awarię ogrzewania?
Jeżeli wystąpi awaria ogrzewania w środku zimy, potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nie zawsze jednak trzeba od razu wzywać instalatora, ponieważ z niektórymi problemami poradzimy sobie sami.

Czy net-billing się opłaca? Nowy system rozliczeń fotowoltaiki
Na czym polega net-billing? Czym różni się od dawnego systemu rozliczeń nadwyżek energii? Ile mogą oszczędzić właściciele mikroinstalacji PV, którzy zostali objęci net-billingiem? Wiele osób obawia się, że nowy system rozliczeń fotowoltaiki jest nieopłacalny. Czy są to słuszne obawy?

Czy grozi nam blackout? Jak przygotować się na przerwy w dostawie prądu?
Czym jest blackout i czy faktycznie nam zagraża? Jak przygotować się na przerwy w dostawie prądu i jakie mogą być skutki takiego zjawiska? Czy w Polsce nie będzie prądu? Czym różni się blackout od brownoutu? Opowiadamy o skutkach i przyczynach blackoutu w Polsce i na świecie.

Jakie daszki nad drzwi wejściowe - retro czy nowoczesne?
Chronią przed deszczem podczas wchodzenia i wychodzenia z domu. Są estetyczne i mogą stanowić ozdobę drzwi - daszki z poliwęglanu są coraz bardziej popularne. Sprawdzają się nad drzwiami zarówno domów jednorodzinnych i bloków, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Z jakich profili i płyt wykonać suchą zabudowę w wiecznie wilgotnej łazience?
Łazienka, pralnia, basen czy łaźnia to jedne z wielu pomieszczeń, których wilgotność powoduje, że zarówno inwestor jak i wykonawca, muszą wybrać odporne na korozję materiały budowlane. Producenci wprowadzają na rynek produkty, które są odpowiednio zabezpieczone i pozwalają uniknąć korozji - jednym z takich wyrobów są profile do suchej zabudowy z powłoką MAGNELIS®. Profile te można stosować w pomieszczeniach o klasie korozyjności średniej C3 oraz dużej C4 i bardzo dużej C5.