Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Centrala z wymiennikiem krzyżowym czy z przeciwprądowym?
Zmieniające się zapotrzebowanie rynku wymusiło na producentach opracowanie central wentylacyjnych charakteryzujących się wyższa niż dotychczas sprawnością odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Powstały centrale z tzw. wymiennikami przeciwprądowymi. Charakteryzują się dużą czynną powierzchnią wymiany ciepła i osiągają temperaturową sprawność odzysku ciepła do 95%.

Jak dobrać odpowiedni rekuperator do budynku jednorodzinnego?
Rekuperator ma za zadanie dostarczyć do budynku odpowiednią ilość powietrza świeżego i usunąć z niego powietrze zużyte przy możliwie maksymalnym odzysku ciepła. Wielkość urządzenia powinna być dobrana na tzw. projektowy strumień powietrza. Jest on zależny m.in. od wielkości budynku (objętości), typu pomieszczeń i ilości osób w nim przebywających.

Awenta: Podłączamy wentylator z czujnikiem wilgotności
Wentylator opatrzony symbolem H czyli wyposażony w czujnik wilgotności można podłączyć na dwa sposoby.

Czy rekuperatory mają wpływ na nasze zdrowie?
Z zadowoleniem zaobserwować można w Polsce rosnące zainteresowanie właściwie realizowaną wentylacją wnętrz mieszkalnych ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problem zanieczyszczenia powietrza istnieje również w ich własnym domu. Efektowne wykonanie nie gwarantuje jednak satysfakcji użytkownika. Kluczową sprawą jest odpowiednia koncepcja uwzględniająca specyfikę wnętrza.

Ensto: Efektywne dogrzewanie pomieszczeń
Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu lub mieszkaniu jest zadaniem trudnym i nie zawsze osiągalnym za pomocą standardowego systemu ogrzewania. Sezon grzewczy w blokach mieszkalnych często zaczyna się znacznie później, niż chcieliby tego mieszkańcy, a domki letniskowe szybko wychładzają się podczas jesiennych nocy, podczas gdy ich właściciele wciąż pragną korzystać z uroków natury poza miastem.

Pro-Vent: Czy sprawdziłeś efektywność energetyczną swojego rekuperatora?
Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1254/2014 z dn. 11 lipca 2014 r., producenci mają obowiązek oznaczania central wentylacyjnych etykietami efektywności energetycznej.

Problem z wentylacją w domu
Jedną z pierwszych widocznych oznak źle działającej lub niedostatecznej wentylacji w domu jest osiągnięcie 100% wilgotności względnej powietrza. Najczęściej widać ją pod postacią skraplającej się pary wodnej na najchłodniejszych miejscach w domu.

AWENTA: Jak dobrać wentylator do pomieszczenia?
Na początku naszej drogi do wyboru najbardziej odpowiedniego wentylatora dla naszego pomieszczenia, trzeba określić miejsce jego przeznaczenia.

Wentylacja domu późną jesienią
Niskie temperatury spowodowały już w wielu domach załączenie się systemu grzewczego. Temperatura nocą spada już o kilka kresek poniżej zera, na szybach pojawia się Dziadek Mróz, a szyby w aucie trzeba skrobać. Zima za pasem...

Rekuperator w domu z bali
Kilka dni temu ekipa Rekuperatory.pl ukończyła montaż systemu rekuperacji w domu z drewnianych bali. Dom jest nie tylko piękny, ale również energooszczędny. Można w nim zamontować najnowocześniejsze instalacje - dokładnie te same, które stosuje się w domach z pustaków.

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent i systemy ogrzewania Ensto - maksymalna efektywność i komfort
Centrale wentylacyjne Ensto Enervent produkowane są w Finlandii od ponad 30 lat. Projektowane są do pracy w ekstremalnych, skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden: obrotowy wymiennik ciepła.

Ile prądu zużywają rekuperatory oferowane przez Pro-Vent?
Pobór mocy przez wentylatory zależy od wielkości centrali (od wydajności). Nowe wprowadzone przez firmę PRO-VENT centrale z wymiennikiem przeciwprądowym MISTRAL PRO z silnikami EC mają jeden z najniższych współczynników SFP=0,2 W/(m3/h) na rynku.

Porównanie wentylatorów łazienkowych w wersjach standardowych
Zadaniem w wentylacji w łazience jest usunięcie zanieczyszczonego powietrza, a także nadmiaru wilgoci, która wydziela się podczas kąpieli czy podczas korzystania z prysznica. Łazienki należą do tzw. "pomieszczeń brudnych", w których stosuje się tylko wentylację wywiewną.