Rekuperator i klimatyzator
Rekuperator wraz z całą instalacją rozprowadzenia powietrza służy przede wszystkim do zapewnienia prawidłowej wentylacji budynku. Dostarcza odpowiednią ilość świeżego, czystego powietrza do pomieszczeń typu salon, pokój i usuwa tą samą ilość powietrza zanieczyszczonego z pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, pralnia.
Dodatkowo w procesie wymiany ciepła między tymi strumieniami powietrza, odzyskuje część energii z powietrza usuwanego z budynku, podgrzewając powietrze świeże (chłodniejsze), nawiewane do budynku. Klimatyzator natomiast służy do obniżenia/zwiększenia temperatury w pomieszczeniu, w którym jest montowany, nie zapewniając przy tym wymiany powietrza (wentylacji).
Nie dostarcza świeżego powietrza do pomieszczenia, tylko poddaje obróbce powietrze, które się w nim znajduje. Klimatyzacja miejscowa może być stosowana równolegle z systemem wentylacji z rekuperacją, w celu zwiększenia komfortu mieszkańców (np. schładzając budynek w upalne dni). Rekuperator natomiast nie schłodzi, ani nie ogrzeje nam budynku.
Jego podstawową i nadrzędną funkcją jest zrównoważona wentylacja. Może przewietrzyć budynek, korzystając z funkcji automatycznego by-pass-u oraz zapewnia odzysk energii zimą. Do obniżenia temperatury w domu natomiast służy np. klimatyzator, do ogrzewania instalacja c.o.
Źródło i zdjęcia: SIG