Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
GEBERIT
Stelaż, misa WC, przyciski - jak dobrać idealny zestaw?
Do wyglądu łazienki, choć jest ona pomieszczeniem najbardziej intymnym, przykładamy zazwyczaj szczególną wagę. To jak się prezentuje, w pewien sposób definiuje styl całego mieszkania, a nawet styl życia jego lokatorów. Dlatego tak ważne są rozwiązania - techniczne, higieniczne i estetyczne – które w niej zastosujemy. Dotyczy to w równym stopniu mebli, jak i urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta.
DIAMOND
Jakie rury do ciepłej wody?
Jako doświadczony redaktor serwisu budowlanego, często spotykam się z pytaniami o dobór odpowiednich rur do instalacji wodnych. Szczególnie dużo wątpliwości budzi kwestia rur PP do ciepłej wody.
aeroVent
Centralna rekuperacja versus rekuperator ścienny
Myśląc o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pierwszym skojarzeniem, dla większości osób, jest rekuperacja centralna. Czyli rekuperacja rozumiana jako zintegrowany system złożony z jednostki centralnej połączonej z rozprowadzoną po całym budynku instalacją kanałów wentylacyjnych, kolektorów, puszek i punktów nawiewnych.
Uponor
Czy można zainstalować wodne ogrzewanie podłogowe na stropach drewnianych? Jaka jest ich nośność?
Stropy drewniane są charakterystycznym elementem wielu starszych oraz nowo budowanych domów, ciesząc się uznaniem dzięki swojej estetyce i funkcjonalności. Typowa nośność takich stropów waha się od 150 do 250 kg/m², ale w nowoczesnych konstrukcjach, gdzie stosuje się krokwie drewniane z płytami OSB, może ona sięgać nawet 400 kg/m².
aeroVent
Wydajność wentylacji mechanicznej. Ile powietrza na m3/h?
Wydajność wentylacji mechanicznej zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczeń, liczby osób korzystających z przestrzeni, a także od specyficznych wymagań dla danego typu budynku lub pomieszczenia. Dla przeciętnego mieszkania lub domu jednorodzinnego zalecane wartości wydajności wentylacji mechanicznej mieszczą się w przedziale od 30 do 60 m³/h (metrów sześciennych na godzinę) na osobę. W jaki sposób wyliczyć optymalną wydajność?
REGULUS - system
Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi
Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Pojawiają się szybkie zmiany pomiędzy zdarzeniami ekstremalnymi, deszcze nawalne z groźnymi burzami i silnym wiatrem, a po nich susze, długotrwałe upały, a po nich znaczne spadki temperatury. Domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur, z jakimi mamy obecnie do czynienia.
Hewalex
Koszty serwisowania pompy ciepła - ile naprawdę płacimy rocznie
Rozważając zakup pompy ciepła, ważne jest, aby zrozumieć nie tylko koszty instalacji, ale i roczne wydatki na jej serwisowanie. Zaplanowanie budżetu na konserwację systemu grzewczego jest kluczowe dla jego efektywnego funkcjonowania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są przewidywane roczne koszty utrzymania pompy ciepła i jak można zoptymalizować wydatki na jej serwis.
John Guest Polska
Kiedy, dlaczego i jak korzystać z technologii wykrywania nieszczelności MultiSafe?
Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, modernizacja czy projekt komercyjny, coraz ważniejsze staje się wykrywanie wycieków natychmiast po ich wystąpieniu. Niezauważone koszty finansowe wycieków mogą szybko się sumować. Jeśli pracujesz na budowie, mogą one powodować duże opóźnienia i kary, nie wspominając o możliwych szkodach. Do tego należy wziąć pod uwagę wpływ na środowisko, przy czym potencjalna utrata wody z pękniętej rury sięga nawet 3000 litrów na godzinę. Instalatorzy spotykają coraz więcej projektów, w których wykorzystano system wykrywania nieszczelności MultiSafe.
ABB
Przed czym chroni różnicówka w domowej instalacji elektrycznej?
Wyłącznik różnicowoprądowy, powszechnie nazywany różnicówką, jest istotnym elementem systemów elektrycznych, zarówno w domach, jak i w instalacjach komercyjnych i przemysłowych.
ABB
Dom inteligentny nie jest przyszłością, a teraźniejszością. Reszta to mit
Z roku na rok, szczególnie w Europie Zachodniej, coraz więcej osób korzysta z automatyki domowej, a rozwiązania takie jak ABB-free@home® są dostępne dla każdego i można nimi sterować z poziomu smartfona. W praktyce jednak barierą w wybraniu tej technologii są stereotypy, które wynikają z nieznajomości systemów smart. Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity.
Heiztechnik
Ile prądu zużywa piec na pellet?
Współczesne piece na pellet są urządzeniami zautomatyzowanymi. Zarządzają całym procesem produkcji ciepła i odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury wnętrz bez nadzoru ich właścicieli. Są zaprogramowane tak, by działały bezobsługowo, a o swojej pracy informują przez moduł internetowy. Automatyczne funkcjonowanie pieca wymaga jednak zasilania go energią elektryczną. Wyjaśniamy, ile prądu zużywa piec na pellet.
Pipelife Polska
5 sposobów na odprowadzenie deszczówki z dachu
System rynnowy umożliwia odprowadzenie wody z dachu. Później jednak – po tym, jak spłynie ona do rynien i rur spustowych – deszczówkę trzeba gdzieś odprowadzić.
Jøtul Polska
Wybieramy kominek: Praktyczne wskazówki dotyczące wielkości i mocy
Spalanie drewna jako sposób ogrzewania jest inteligentnym i kosztowo efektywnym rozwiązaniem na chłodne dni. Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepło bijące od trzaskającego ognia w kominku lub piecu na drewno. Ale wśród licznych opcji, jak wybrać model, który idealnie spełni Twoje oczekiwania?
Art Metal
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do parku? Praktyczne porady
Parki i ogrody zyskują swój wyjątkowy urok szczególnie po zmroku, gdy odpowiednie oświetlenie podkreśla ich piękno i zapewnia bezpieczeństwo. Wybór odpowiednich latarni, jakie oferuje firma Art Metal, może przekształcić zwykły spacer w niezapomniane doświadczenie.
ENERZON Sp. z o.o.
Ogrzewanie podłogowe - praktyczny poradnik
W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, które ogrzewają otaczające je powietrze poprzez konwekcję, ogrzewanie podłogowe wykorzystuje połączenie ciepła konwekcyjnego i promieniowanego, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, eliminując problem zimnych zakątków. To chyba jedna z największych zalet tego typu metody grzewczej. Efektywność systemu można jeszcze zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednio dobranego termostatu i inteligentne planowanie stref ogrzewania.