PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Domofony i wideodomofony

Bądź bezpieczny z systemami wideodomofonowymi IP

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Bezpieczeństwo pomieszczeń nigdy dotąd nie weszło na tak zaawansowany poziom. Rozwój technologii sprawia, że tradycyjny judasz odchodzi powoli do lamusa. Zastępują go m.in. systemy wideodomofonowe, takie jak system MEET opracowany przez firmę FERMAX ze znakomitą technologią IP, całkowicie opartą na wysoko wydajnej, elastycznej infrastrukturze P2P zapewniającej wysoki poziom adaptacji.

System MEET - jak to działa?

MEET to system oparty na wysoko wydajnym protokole P2P SIP. Przewagą systemu MEET nad innymi systemami jest to, że nie wymaga on zastosowania dodatkowych jednostek centralnych, czy też serwerów.

Urządzenia komunikują się pomiędzy sobą w sposób bezpośredni, przez co wyeliminowane zostaje zagrożenie związane z zakłóceniem dostępności systemu, powstałym z powodu wystąpienia nieoczekiwanego błędu. Jest zatem prosty zarówno w instalacji, jak i w utrzymaniu.

W systemie tym monter może swobodnie określić zakres adresacji IP, tak, aby był on zgodny z założeniami projektowymi. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia proces sterowania siecią.

Istotne właściwości systemu MEET

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na obraz i dźwięk, ważne przy komunikacji wideo pomiędzy domownikiem czy lokatorem, a osobą chcącą uzyskać dostęp do pomieszczenia. W przypadku systemu MEET mamy do czynienia z obrazem w jakości HD, a także z cyfrowym dźwiękiem.

Warto także zauważyć, że system ten jest mocno skoncentrowany na zapewnieniu bezpieczeństwa - dlatego właśnie integruje elementy kontroli dostępu, telewizji przemysłowej oraz alarmu. Udostępnia takie funkcje, jak rozpoznawanie twarzy, połączenia alarmowe SOS, odbiór i rejestracja sygnałów alarmowych czy otwieranie wielu drzwi.

System MEET udostępnia takie funkcje, jak rozpoznawanie twarzy, połączenia alarmowe SOS, odbiór i rejestracja sygnałów alarmowych czy otwieranie wielu drzwi
System MEET udostępnia takie funkcje, jak rozpoznawanie twarzy, połączenia alarmowe SOS, odbiór i rejestracja sygnałów alarmowych czy otwieranie wielu drzwi

Na system składają się panele cyfrowe, panele jednoprzyciskowe, monitory dotykowe, centrale portierskie a także szereg dodatkowych akcesoriów. Interfejs użytkownika jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Wykorzystane w nim zostały uniwersalne, łatwe do odczytania ikonki, które reprezentują poszczególne funkcje, dostępne dla wszystkich.

Dla wygody użytkownika przewidziano możliwość przekierowywania połączeń na telefony komórkowe za pomocą aplikacji MEET ME. Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy mieć w pomieszczeniu zainstalowany monitor.

Integracja z systemami automatyki domowej

Innowacyjny technologicznie system nie mógłby obecnie istnieć bez integracji z rozwiązaniami z zakresu smart home. W przypadku MEET jest to możliwe dzięki aplikacji DOBISS PRO, która pozwala m.in. na wyłączanie lub przyciemnianie oświetlenia czy podnoszenie i opuszczanie rolet. Za pośrednictwem aplikacji można także wyświetlać stan świateł i innych funkcji.

Monitory MEET mogą także zarządzać i sterować instalacją DOBISS Ambiance PRO poprzez zainstalowaną fabrycznie aplikację DOBISS PRO. Jedyne, co jest potrzebne, to programator BUS CAN (lub programator CAN PLUS) przez IP i aplikacja DOBISS PRO zainstalowana na monitorze MEET.

Idealne rozwiązanie dla apartamentowców

Dzięki MEET można w łatwy sposób komunikować się m.in. pomiędzy portiernią a mieszkaniem. Pozwala to na zapewnienie gościom bezpiecznego wejścia do mieszkania. Dzięki połączeniu elementów kontroli dostępu i alarmu, goście i lokatorzy mają przez całą dobę zagwarantowane bezpieczeństwo i ochronę przed wtargnięciem intruzów.

Dzięki MEET można w łatwy sposób komunikować się m.in. pomiędzy portiernią a mieszkaniem
Dzięki MEET można w łatwy sposób komunikować się m.in. pomiędzy portiernią a mieszkaniem

Co więcej, system wyposażony został w funkcję kontroli wind, która pozwala sterować nimi i śledzić ich ruch, a także przydzielić dostęp właścicieli i ich gości tylko do wskazanego piętra. MEET wyposażony jest w czytnik ze zbliżeniowym czujnikiem dostępu MIFARE.

Pojemność jego pamięci obejmuje aż 100.000 kart. Dostęp uzyskać można za pomocą karty lub breloka zbliżeniowego. System MEET można także zintegrować z telewizją przemysłową CCTV.

System MEET można także zintegrować z telewizją przemysłową CCTV
System MEET można także zintegrować z telewizją przemysłową CCTV

Panele zewnętrzne systemu są w stanie w sposób ciągły wysyłać obraz z kamery do centrum bezpieczeństwa, co jest możliwe dzięki temu, że kamera ma zdolność wysyłania strumienia wideo RTSP z kodowaniem H.264 za pośrednictwem protokołu IP.

Oczywiście, system działa także w drugą stronę, pozwalając użytkownikowi na podgląd obrazu z dowolnej kamery IP w budynku za pomocą monitora w pomieszczeniu.

Producent przewidział także możliwość łączenia przekaźników służących do otwierania drzwi z kamerami w drodze bezpośredniego dostępu, aby umożliwić aktywację dostępu bezpośrednio podczas wyświetlania obrazu z kamery.

źródło i zdjęcia: FERMAX Polska