PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pianka PIR, PUR, PE

Odkryj izolację nakrokwiową dachu spadzistego EUROROOF. Wszystkie warstwy w jednej płycie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dach zabezpiecza budynek przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, chroni przed utratą ciepła i upałem. Połączenie tych różnych funkcji powoduje, że budowa dachu jest zazwyczaj złożona, co generuje możliwość popełnienia szeregu błędów podczas realizacji budynku, które pomniejszają planowany efekt cieplny, jak i również mogą powodować problemy wynikające z akumulacji wilgoci w dachu. Dlatego warto wybrać sprawdzone rozwiązanie systemowe.

Kompletny system dachowy EUROROOF

W pakiecie montażowym znajdują się elementy potrzebne do przygotowania dachu aż pod ułożenie finalnego pokrycia dachowego (dachówki, blachodachówki, blachy panelowe).

Izolacja nakrokwiowa z płyt EUROROOF - układana inaczej niż zwykle

Płyty EUROROOF wykonane są ze sztywnej pianki PIR, są lekkie a ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λD=0,022 W/mK, co oznacza, że mają o około 40% lepsze właściwości cieplne od tradycyjnych materiałów izolacyjnych.To co jeszcze odróżnia EUROROOF od popularnych izolacji to odmienny sposób docieplenia dachu.

W dachu skośnym ocieplanym w tradycyjny sposób, izolacja cieplna układana jest pomiędzy i pod krokwiami. Na drewnianych krokwiach, które mają około czterokrotnie mniejsze właściwości izolacyjne od izolacji, występują mostki cieplne, a w przypadku niestarannego układania izolacji również nieszczelności.

W przypadku płyt EUROROOF ich montaż odbywa się po zewnętrznej stronie więźby dachowej, najczęściej bezpośrednio na krokwiach, czasami na pełnym poszyciu (deskowanie, płyta OSB), w zależności od preferencji inwestora. Taki nakrokwiowy sposób izolowania powoduje, że uzyskuje się jednakową otulinę cieplną na całym dachu, bez mostków cieplnych. Podczas montażu płyty EUROROOF łączone są między sobą na zamek pióro-wpust, zapewniający ich szczelne połączenie.

Iozlacja nakrokwiowa dachu skośnego EUROROOF. fot. Recticel Insulation

Płyty EUROROOF wykończone są obustronnie grubą wielowarstwową folią, która pełni funkcje paroizolacyjną - po wewnętrznej stronie dachu (w przypadku układania płyt na pełnym poszyciu należy zastosować folię paroizolacyjną, np. PE 0,2 mm. Więcej informacji zawartych jest w instrukcji montażu) i wiatroizolacyjną - po zewnętrznej stronie dachu. W ten sposób zapewniona jest jednocześnie optymalna izolacja cieplna jak i szczelność na przepływ powietrza praktycznie w jednym etapie wykonawczym.

Systemowe łączniki i akcesoria EUROROOF

Producent, Recticel Insulation, oferuje w systemie EUROROOF elastyczną membranę wysokoparoprzepuszczalną RECTIVENT, która pełni funkcję membrany wstępnego krycia (MWK): zabezpiecza dach przed warunkami atmosferycznymi przed i podczas montażu pokrycia dachowego, chroni dach przed nawiewanym śniegiem i kurzem podczas eksploatacji.

W systemie EURORROF znajdują się również elementy mocujące RECTIFIX. Wkręty RECTIFIX służą do mocowania płyt izolacyjnych na dachu. Spinają warstwy: kontrłata RECIVEN, płyta EUROROOF i krokiew dachowa, w której to zostają zamocowane na głębokość min 60 mm. Wkręty RECTIFIX mocowane się pod kątem 90° w stosunku do płaszczyzny kontrłat, co w porównaniu z łącznikami montowanymi pod kątem 67°, ułatwia ich montaż.

W systemie EUROROOF znajduje się również taśma polietylenowa samoprzylepna RECTITAPE służąca do połączeń płyt izolacyjnych oraz taśma samoprzylepna MAX TAPE z membrany wysokoparoprzepuszczalnej, do wykończenia detali i otworów.

źródło i zdjęcia: Recticel Insulation

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum