PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Czy rekuperator do odzysku ciepła z wody można zamontować pod odpływem liniowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Na tak zadane w tytule pytanie odpowiedź brzmi: Tak, ale tylko modele do tego przeznaczone. Dobrym przykładem jest tu rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 z odpływem liniowym 80 cm.

Rekuperatory do wody

Ekologia i ekonomia leżą u podstaw współczesnych technologii, które – korzystając ze źródeł odnawialnych – pozwalają na oszczędne i przyjazne środowisku gospodarowanie energią elektryczną czy ciepłą wodą. Urządzeniem, które sprawdza się w tym drugim przypadku, jest rekuperator do wody Zypho.

W wielkim skrócie działa to w ten sposób, że wykorzystana gorąca woda (tzw. woda szara) oddaje określony zakres ciepła bieżącej wodzie zimnej, powodując tym samym znacznie mniejszą potrzebę zużycia wody ciepłej, dla uzyskania optymalnej temperatury.

Jak przeanalizujemy codzienne podgrzewanie wody bez rekuperatora, zauważymy, jak bardzo jest to nieekonomiczne i z jaką stratą ciepła się wiąże. Odkręcamy kran, w którym woda zimna łączy się z ogrzaną. Zimna ma ok. 10°C, zatem ilość wody gorącej osiągającej komfortowe dla kąpieli ok. 37-39°C, która musi spłynąć wraz z zimną, do czasu jej usunięcia z kranu, jest dość spora.

Oznacza to, że ogrzanej wody zużyjemy naprawdę dużo i bezpowrotnie utracimy wytworzone dla niej ciepło. To ogromna strata, która w gospodarstwach domowych, ale także w miejscach publicznych, takich jak siłownie, baseny itp., ponoszona jest na co dzień. Dzięki rekuperatorowi do wody Zypho można to zmienić.

Ogromną zaletą tego rekuperatora jest brak zasilania i brak potrzeby instalacji silnika czy sterowania. Urządzenie napędzane jest przepływem bieżącej wody. Rekuperator do wody jest zatem w stanie obniżyć rachunki o 60-70%. Z obliczeń wynika, że w przypadku czteroosobowej rodziny inwestycja w rekuperator wody przy średnim użytkowaniu zwróci się nawet w 1,5 roku.

To, co warto podkreślić to fakt, że rekuperatory Zypho są bardzo  korzystne dla środowiska naturalnego. Powodują mniejsze zużycie ciepłej wody, do podgrzania której zwykle wykorzystywane są paliwa kopalne.

Rekuperator montowany pod odpływem liniowym

W ofercie sklepu Ecomax znaleźć można rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 z odpływem liniowym 80 cm. Sam odpływ to bardzo wysokiej jakości odpływ liniowy Zypho, który posiada elementy zaprojektowane przez znaną i cenioną firmę Geberit. Odpływ wyposażony jest w filtr wstępny, sitko z możliwością wyjęcia i umycia pod wodą. Na sitku pozostają resztki mydła czy włosów, które mogłyby zapchać instalację.

ZYPHO iZi 30 pozwala na osiągnięcie oszczędności na poziomie 30%, a ZYPHO IZI 40 o 10% więcej. Odzyski w obu przypadkach potwierdzone są przez niemiecki Instytut Domów Pasywnych Passive House. Przy takiej oszczędności nie straszne dla portfela są długie kąpiele pod prysznicem. Zgodnie z obliczeniami, mniejsze rachunki za ciepłą wodę dla 4‑osobowej rodziny mogą przynieść oszczędności aż do 888 zł!

Zresztą, rekuperator z odpływem liniowym to idealne rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla miejsc z dużym natężeniem kąpieli, jak siłownie, hotele czy szpitale. Pod względem technicznym uwagę zwraca też fakt, że oferowany z rekuperatorem odpływ posiada szybki przepływ wody, sięgający 25 l/minutę.

Każdy z odpływów w standardzie wyposażony jest w oryginalny mankiet uszczelniający marki ZYPHO. I na koniec - warto wiedzieć, że rekuperator zintegrowany z odpływem nie dopuszcza do rozwoju bakterii, w tym groźnej Legionelli.

źródło i zdjęcie: ECOMAX

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum