OZE - ekologia i wolność energetyczna
Odnawialne źródła energii, ze względu na zagrożenia ekologiczne, zmiany w prawodawstwie oraz niestabilność cen energii pozyskiwanej ze źródeł konwencjonalnych, są dla nowo budowanych domów jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Wśród dostępnych technologii najczęściej stosowane obecnie są instalacje PV oraz pompy ciepła. Dla środowiska to rozwiązania optymalne, ale także sam inwestor wyciąga z nich szereg korzyści zdrowotnych i ekonomicznych.
Pompy ciepła pozwalają na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Z kolei panele fotowoltaiczne wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej zasilającej domowy sprzęt, a także jako źródło energii w przydomowych stacjach ładowania coraz bardziej popularnych samochodów elektrycznych. Nadwyżka energii z fotowoltaiki wyprodukowana w dzień, zwłaszcza w słonecznych miesiącach, nadal najczęściej przekazywana jest do sieci, z której można potem odebrać jest 80% przesyłu.
Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z magazynów energii, które dają możliwość pełnego wykorzystania kilowatogodzin wytworzonych w instalacji słonecznej. Możliwe jest także połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu zmniejszymy koszty ogrzewania i energii, a nasz dom będzie zeroemisyjny.
Możliwości wykorzystania OZE w gospodarstwach domowych jest naprawdę wiele. Warto przewidzieć je już na etapie projektu, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów i przyśpieszymy cały proces. Przykładowo, planując montaż pompy ciepła możemy zrezygnować z komina oraz dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię.
Z kolei nosząc się z zamiarem instalacji fotwoltaiki, możemy zadbać np. o dach posiadający odpowiedni kąt nachylenia czy ustawienie domu, dzięki któremu unikniemy zacienionych miejsc na dachu - to pozwoli zmaksymalizować uzyski z instalacji PV.
Dom gotowy na energię z natury
Zawarcie w projekcie rozwiązań wykorzystujących OZE pozwala na zoptymalizowanie instalacji, co z kolei może skutkować większymi uzyskami energii. Jeśli inwestor przygotuje zawczasu odpowiednią infrastrukturę, ma szansę zminimalizować koszty budowy domowej elektrowni i jednocześnie ułatwi jej przyszły montaż.
Dobrze rozumieją to przedstawiciele firmy Columbus, którzy służą fachowym doradztwem na każdym etapie budowy domu. Co więcej, podpisanie umowy z firmą skutkuje gwarancją ceny – klient nie musi się już obawiać, że cena paneli fotowoltaicznych będzie wyższa, gdy dom będzie już gotowy, nawet, jeśli budowa potrwa kilka lat.
Warto przy tym pamiętać, że proces montażu instalacji przebiega dwuetapowo - przed odbiorem budynku następuje montaż infrastruktury bez urządzeń właściwych, które są instalowane już po odbiorze.
Ze względu na wiele zmiennych, czas do odbioru budynku może się wydłużyć. Nie wpłynie to jednak na cenę. Specjaliści z Columbusa zapewniają także, że są w stanie zaoferować najnowszą dostępną w ich ofercie na dzień montażu technologię dla wybranego rozwiązania OZE.
Dobrze kupować w jednym miejscu
Ekspedienci w sklepie, w którym kupujemy regularnie, zwykle dobrze znają nasze potrzeby i upodobania. Podobnie jest w tym przypadku. Usługa, jaką oferuje Columbus, rozpoczyna się już na etapie wsparcia doradczo-projektowego. Firma, realizując swoją ofertę, korzysta ze współpracy z wieloma specjalistami, co pozwala na dobranie najbardziej korzystnego rozwiązania. Tak zaprojektowana instalacja będzie najbardziej wydajna a do tego nie będzie ingerowała w estetykę budynku.
Po podpisaniu umowy, klient może liczyć na wykonanie projektu instalacji najbardziej optymalnego pod kątem zarówno samych zysków, jak i estetyki. Z myślą o jego potrzebach przedstawiona mu zostanie szczegółowa dokumentacja, zawierająca m.in. audyt, kosztorys i wspomniany już projekt. Wygodne dla klienta jest także to, że od początku do końca współpracy będzie się nim opiekował jeden, wyznaczony, wykwalifikowany doradca.
źródło i zdjęcie: COLUMBUS ENERGY