Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Dlaczego właściwa wentylacja domu ma duże znaczenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, to standard w nowoczesnym budownictwie. Nie chodzi tu tylko o spełnienie wymagań energetycznych WT 2021, ale o znacznie wyższy komfort domowników.

Jakie są podstawowe założenia wentylacji mechanicznej?

Głęboki oddech jest dobry dla każdego. Aby miało to pozytywny wpływ na przyrodę i Twój dom, potrzebne jest świeże powietrze, które regularnie trafia do Twoich pomieszczeń. Warto skorzystać z urządzeń wentylacyjnych Stiebel Eltron, które zamieniają zużyte powietrze na nowe i sprawiają, że wentylacja okienna staje się dla Ciebie zbyteczna.

Dzięki centralnej wentylacji pojedyncza jednostka (rekuperator) dostarcza i odprowadza powietrze do/z wnętrza budynku za pomocą systemu wentylacji. Potrzebne do tego kanały wentylacyjne mogą być wpuszczone w ścianach betonowych lub podwieszanych sufitach, w podłogach lub umieszczone pod jastrychem - nawet na otwartej przestrzeni. Ta opcja jest szczególnie odpowiednia w przypadku nowych projektów i kompleksowych projektów modernizacyjnych. Jego główną zaletą jest równomierne dostarczanie świeżego powietrza w całym budynku. Energia odzyskana z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do podgrzania powietrza nawiewanego. Efektywność i zdrowy tryb życia idą w parze.

Jak rekuperacja poprawia jakość powietrza w domu?

Decydując się na kontrolowaną wentylację pomieszczeń mieszkalnych, świeże powietrze będzie stałym elementem Twojego domu. Dzięki wentylacji Ty i Twoja rodzina nie będziecie wdychać stęchłego powietrza o wysokim stężeniu zanieczyszczeń. A wszystko to bez irytującego otwierania okna, które również wpuszcza hałas, kurz i pyłki. Urządzenia wentylacyjne są idealne, zwłaszcza w domach dobrze ocieplonych, ponieważ naturalna wymiana powietrza jest bardzo niska. Po zainstalowaniu możesz cieszyć się zdrowym powietrzem przez długi czas.

Rekuperacja w domu energooszczędnym
Wentylacja mechaniczna nadaje się również do budynków wyróżniających się energooszczędnością fot. Stiebel Eltron Polska

Jak rekuperacja obniża poziom wilgoci w domu?

Wilgoć występuje w każdym budynku, także w Twoim domu. Upewnij się, że Twój komfort życia nie ucierpi. Jest to bardzo łatwe dzięki w pełni automatycznym urządzeniom wentylacyjnym. Przejmują ważną wymianę powietrza, chroniąc w ten sposób zdrowie i konstrukcję budynku. Dla Ciebie oznacza to wygodną wentylację bez konieczności otwierania okna.

Zaletą w pełni automatycznej wentylacji jest to, że uwzględnia aktualną wilgotność w domu i automatycznie dostosowuje do niej dopływ świeżego powietrza. Centrala wentylacyjna odzyskuje do 94% ciepła. Ponadto specjalne filtry chronią przed pyłkami i kurzem. Dlatego nawet alergicy mogą odetchnąć z ulgą.

źródło i zdjęcie: Stiebel Eltron Polska

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum