PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna - która jest lepsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Pompy ciepła to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Są chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, szczególnie w przypadku domów energooszczędnych bądź pasywnych. Jaki więc wybrać rodzaj i moc pompy ciepła? Przedstawiamy kilka podstawowych aspektów, którymi warto się kierować podczas ostatecznego wyboru.

Podstawowe wskazówki dotyczące wyboru pompy ciepła

Na początku należy zastanowić się, do czego chcemy wykorzystywać pompę ciepła - chociaż najczęściej służy do ogrzewania budynku, zazwyczaj również podgrzewa wodę użytkową lub tylko podgrzewać ciepła wodę, wtedy potrzebne będą pompy ciepła typowe dla ciepłej wody.

Oprócz tego urządzenie to może zapewnić chłodzenia pomieszczeń (ale nie jest to w pełni klimatyzacja), a nawet podgrzewać wodę w basenie. Dlaczego istotne jest określenie sposobu wykorzystania pompy ciepła?

Ponieważ niewiele modeli pomp ciepła na rynku oferuje wszystkie trzy zastosowania, ponadto moc urządzenia będzie w dużym stopniu zależeć od tego, na jakich polach będzie ono eksploatowane. Pompa ciepła wykorzystywana do chłodzenia, zamiast klasycznych klimatyzatorów - daje na pewno oszczędność w postaci jednej instalacji, a nie dwóch oddzielnych.

Powietrzne pompy ciepła - najważniejsze informacje

Pompa ciepła powietrzna odbiera energię z powietrza, po czym przekazują ją do obiegu grzewczego, umożliwiając tym samym zarówno ogrzanie budynku, jak i wody użytkowej. Największą zaletą pompy powietrza jest to, że nie wymaga wykonywania kosztownych prac ziemnych, co znacząco zmniejsza cenę całego przedsięwzięcia.

Pobieranie energii z powietrza ma jednak jedną, zasadniczą wadę - wraz ze spadkiem temperatury zimą, spada efektywność instalacji, należy uwzględnić wspomaganie się dodatkowym źródłem ciepła.

Tutaj warto wiedzieć, że pompa ciepła może stanowić element uzupełniający lub wiodący klasyczną kotłownie opalaną olejem lub gazem, co wpływa na redukcję kosztów ogrzewania.

Wyróżnia się dwa typy urządzeń pomp ciepła powietrze-woda:

  • pompa ciepła powietrzna split;
  • pompa ciepła powietrzna monoblokowa.

Pompa split składa się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone. Obecnie obowiązujące prawo nakłada niestety obowiązek posiadania specyficznych uprawnień do montażu tego rodzaju pomp ciepła - uprawnienia F-gazowe.

Dla inwestora czy użytkownika początkowa korzyść z troszkę tańszego rozwiązania może być niespodzianką przy obowiązkowych przeglądach w trakcie eksploatacji - przeglądy musi wykonywać osoba z uprawnieniami F-gazowymi, zatem mogą być zauważalnie droższe.

Pompa ciepła Nibe Biawar F2120 8 kW
Pompa ciepła Nibe Biawar F2120 8 kW fot. OEM Energy

Pompa monoblok jest jednoelementowa, to zewnętrzna jednostka wyposażona w kompletny obieg grzewczo-chłodniczy. W tym przypadku w kotłowni lub w pomieszczeniu technicznym montuje się zbiornik do cwu lub/i bufor ciepła (tak jak przy typie split) oraz pozostałą armaturę.

Niewątpliwą zaletą typu monoblok są mniejsze wymagania co do uprawnień instalatora przy montażu i serwisie (brak F-gazów). Ten z pozoru drobny element jest przyczyną rosnącej popularności rozwiązania MONOBLOK.

Większość firm instalatorskich to nie są typowi chłodnicy tylko fachowcy w ogrzewaniu. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsza pompa ciepła nie będzie dobrze współpracować ze źle wykonaną instalacja grzewczą.

Niezależnie od wybranego rodzaju instalacji, kluczową kwestią jest to, aby znaleźć odpowiednie miejsce na montaż jednostek. Oprócz tego warto mieć świadomość, że przy bardzo niskich temperaturach zimą niezbędne będzie wspomaganie się dodatkowym źródłem ciepła (np. grzałką elektryczną).

Gruntowe pompy ciepła - najważniejsze informacje

Gruntowa pompa ciepła cechuje się stabilniejszą sprawnością, efektywnością. Dlaczego? Ponieważ pobiera energię z gruntu, w którym nie występują duże wahania temperatur.

Jednocześnie gruntowe pompy ciepła wymagają wykonania kosztownych prac ziemnych – konieczny jest montaż pionowego lub poziomego wymiennika ciepła, co ma dodatkowe minusy.

Jakie?

Musisz posiadać dużą działkę, której część przeznaczysz wyłącznie na budowę instalacji, ponieważ teren ten nie powinien być zabudowany ani wykorzystywany pod intensywną roślinność (np. drzewa) Gruntowe pompy ciepła zimą wykorzystywane są do ogrzewania, a latem do chłodzenia budynku.

Jest to możliwe dzięki temu, że w okresie wiosenno-letnim temperatura gruntu już niższa, niż powietrza. Mimo iż jest to droższa inwestycja, dzięki temu, że nie trzeba instalować dodatkowego źródła ogrzewania i może zastąpić system klimatyzacji, co sprawi, że szybciej się zwróci.

Gruntowa pompa ciepła OEM TERM
Gruntowa pompa ciepła OEM TERM fot. OEM Energy

Jaką mocą powinna dysponować pompa ciepła?

Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do domu o powierzchni 200 czy 300 m2? W tym wypadku najważniejszą kwestią będzie moc urządzenia, którą należy dobrać w taki sposób, aby była zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło. Pompa ciepła o zbyt niskiej mocy będzie charakteryzować się mniejszą efektywnością, może wymagać stosowania grzałek elektrycznych stanowiących pomocnicze źródło ciepła. Natomiast instalacja o mocy wyższej, niż realne zapotrzebowanie, będzie generować większy (i co najważniejsze – zbędny) koszt inwestycji.

Na jakiej podstawie oblicza się moc pompy ciepła? W skrócie, należy określić, jaka jest minimalna temperatura występująca w określonej strefie klimatycznej, a także jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się uśrednione wskaźniki. Zakłada się, że:

  • zapotrzebowanie na ciepło domu o dobrej izolacji (co najmniej 20 cm ocieplenia) wynosi 40-50 W/m2;
  • zapotrzebowanie na ciepło domu o średniej izolacji (do 10 cm izolacji) wynosi 70 W/m2;
  • zapotrzebowanie na ciepło domu bez izolacji wynosi powyżej 80 W/m2.

Tutaj od razu należy zaznaczyć, że odradza się montażu pomp ciepła w starym budownictwie bez ocieplenia oraz w budynkach słabo ocieplonych. Znając te wartości, wylicza się wymaganą moc grzewczą, na podstawie której określana jest moc pompy ciepła.

Czy warto korzystać z kalkulatorów mocy pompy ciepła?

Określenie, jaką moc powinny mieć pompy ciepła, nie jest prostym zadaniem - wymaga wykonania skomplikowanych obliczeń, aczkolwiek dostępne są kalkulatory, które w tym pomagają. Wtedy konieczne jest wprowadzenie w nich danych dotyczących dokładnej strefy klimatycznej (czyli lokalizacji budynku), zapotrzebowania na wodę w przypadku pomp ciepła cwu, a także warunków budynku. Minusem tego rozwiązania jest to, że wystarczy źle wpisać poszczególne informacje, aby otrzymać nieadekwatne wyniki. Co radzimy? Skontaktowanie się ze specjalistami, którzy pomogą zaprojektować całą instalację, a także obliczą, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza dla konkretnego budynku.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!