Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Jak zbudować zdrową ścianę zgodną z WT 2021?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Nowoczesne budownictwo kładzie duży nacisk na energooszczędność. Nie chodzi tu tylko o wybrane elementy domu, ale całą bryłę budynku. Wienerberger dodatkowo stawia na naturalność produktów i rozwiązań a także aspekty estetyczne i  zdrowotne. Energooszczędny dom nic nam nie da, gdy na ścianach rozwijają się grzyby oraz pleśnie. Jak zbudować ścianę, która jednocześnie będzie wolna od wilgoci i zgodna z Warunkami Technicznymi 2021?

Parametry ścian w świetle obowiązujących przepisów

Obecne Wymagania Techniczne dotyczące domów jednorodzinnych wyraźnie wskazują jakie mają być parametry poszczególnych elementów domu oraz określają jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (zwaną energią pierwotną EP) w domu. Dla ścian zewnętrznych podstawowy parametr to współczynnik przenikania ciepła U, który w uproszczeniu określa jaka ilość ciepła może uciekać przez ścianę. Od początku 2021 roku nie może być on wyższy (gorszy) niż 0,20 W/m2K, natomiast całkowite roczne zużycie energii nieodnawialnej w domu jednorodzinnym nie może być wyższe, niż 70 kWh(m2*rok).

Wymagania Techniczne nie wspominają jednak o innych istotnych aspektach mieszkania w domu, które tak bardzo dały się nam odczuć w czasie pandemii. To wtedy szczególnie mocno poczuliśmy, czym jest źle zaprojektowana przestrzeń, ciągły problem z osiągnięciem optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach a w totalnym lockdownie swoboda i możliwość „złapania oddechu” we własnym domu.

Z czego zbudować ścianę?

Aby uzyskać idealny, zdrowy mikroklimat w domu i budować zgodnie z przepisami wystarczy wybrać właściwy produkt: jednocześnie ciepły, zupełnie suchy i pozbawiony drobnoustrojów, mający właściwości paroprzepuszczalne i taki, który do murowania wykorzystuje najnowsze, „suche” technologie. Takim produktem jest ceramika poryzowana Porotherm, murowana na cienkowarstową zaprawę Porotherm Dryfix. Ceramika to najsuchszy z dostępnych materiałów murowych, jej wilgotność technologiczna nie przekracza 1% podczas gdy dla innych materiałów zawartość wody może być na poziomie nawet 30%. W komplementarnym systemie Porotherm mamy możliwość uzyskania podobnego efektu na kilka sposobów. Jak zatem wybudować ścianę w trzech różnych wariantach: jedno-dwu i trójwarstwową i ile to kosztuje?

Termo Expert - najtrwalsza ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa składa się z jednej tylko warstwy ciepłego materiału pełniącego funkcję nośną i termoizolacyjną jednocześnie. Jest to bardzo prosta i łatwa w wykonaniu konstrukcja, ale ponieważ nie pokrywa się jej dodatkową warstwą termoizolacji, pod którą można ukryć niedoróbki i ewentualne mostki termiczne, musi być wykonana poprawnie. Mostki termiczne to miejsca zwiększonej ucieczki ciepła przez ścianę, dlatego tak ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na miejsca gdzie mostki mogą się tworzyć. Do budowy ściany jednowarstwowej należy wybrać produkty, które spełniają wysokie wymagania ochrony cieplnej, np. pustaki wypełniane wełną mineralną Porotherm D 42,5 T Dryfix lub Porotherm D 36,5 T Dryfix o współczynnikach U odpowiednio 0,17 i 0,20 W/m2K.

Ściana jednowarstwowa - warstwa konstrukcyjna z pustaków i tynku
Ściana jednowarstwowa - warstwa konstrukcyjna z pustaków i tynku fot. Wienerberger

Ile kosztuje takie rozwiązanie? Koszt wykonania 1 m2 ściany z pustaków Porotherm D 42,5 T Dryfix to ok. 340 zł a z pustaków Porotherm D 36,5 T Dryfix ok. 310 zł. Należy wspomnieć, że jest to pełny koszt ściany wraz z zaprawą dodawaną gratis, kosztami transportu i wykonawstwa a także dociepleniem, które otrzymujemy w tym przypadku w pakiecie z pustakami. Alternatywnym rozwiązaniem jest ściana z pustaków ceramicznych Porotherm 44 EKO+ Dryfix, która także ma współczynnik U=0,20 i także nie musimy jej docieplać, a jej koszt to ok. 260 zł.

Pustak ceramiczny Porotherm 44 EKO+ Dryfix
Pustak ceramiczny Porotherm 44 EKO+ Dryfix fot. Wienerberger

Podstawowa przewaga ściany jednowarstwowej nad dwuwarstwową, czy to zbudowanej z czystej ceramiki czy z ceramiki wypełnionej wełną mineralną, jest wysoka trwałość – nie mamy tu do czynienia z miękką warstwą ocieplenia z zewnątrz, która łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym – oraz pełną paroprzepuszczalność ze względu na niski opór dyfuzyjny samej ceramiki i naturalnej wełny skalnej.

Tradycyjna ściana dwuwarstwowa

Dobre wyniki termoizolacyjności (U = 0,16 W/m2K) możemy uzyskać budując ścianę docieplaną z zewnątrz. Jest to z pewnością rozwiązanie popularne, a konstrukcja zapewnia uzyskanie wymaganego współczynnika U, niemniej nie tak trwałe, jak ściana jednowarstwowa. Docieplenie jest montowane na zewnątrz, już po wymurowaniu ścian. To dodatkowa warstwa a więc potrzeba więcej czasu i wzrastają koszty pracy, czyli montażu docieplenia.

Trudniejsze i bardziej pracochłonne jest też tynkowanie takiej „miękkiej” ściany. By zbudować ścianę dwuwarstwową z pustaków Porotherm warto zadbać zarówno o dobór technologii – rekomendowana to murowanie na sucho zaprawą Porotherm Dryfix – jak i paroprzepuszczalne docieplenie czyli wełnę mineralną, inaczej ściana nie będzie „oddychała”.

Zakładając ocieplenie o grubości 18 cm i uwzględniając koszty materiałów, robocizny, transportu i montażu dodatkowej warstwy docieplającej koszt 1 m2 ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix ocieplonych wełną mineralną to koszt rzędu 270 zł, a dla pustaków Porotherm 25 E3 500 Dryfix ok. 260 zł. Druga propozycja to nowość w ofercie, która ze względu na większe rozmiary dodatkowo ułatwia i przyspiesza wykonanie ścian.

Ściana dwuwarstwowa ocieplona i otynkowana z zewnątrz
Ściana dwuwarstwowa - warstwa konstrukcyjna z pustaków, ocieplenie z zewnątrz i tynk fot. Wienerberger

Ściana trójwarstwowa z klinkierem na elewacji

Ściana trójwarstwowa zwana szczelinową to rozwiązanie dla tych, który wybrali na elewację cegły ceramiczne. To z pewnością bardzo estetyczna i trwała konstrukcja. Wypalane w wysokich temperaturach cegły klinkierowe mają najwyższa trwałość, nie wymagają renowacji czy malowania a efekty są naprawdę imponujące. Parametry termoizolacyjne takich ścian są bardzo wysokie, bo poza warstwą zewnętrzną mamy pod spodem ścianę konstrukcyjną i ocieplenie z wełny mineralnej. 

Ściana trójwarstwowa z klinkierem na elewacji, z pustką powietrzną i ociepleniem wewnątrz
Ściana trójwarstwowa z klinkierem na elewacji, wewnątrz ocieplenie i pustka powietrzna fot. Wienerberger

Współczynnik U ściany trójwarstwowej to suma izolacyjności termicznej warstwy konstrukcyjnej, docieplenia, pustki powietrznej (tzw. szczeliny) i warstwy elewacyjnej. Wynosi ok. 0,15 Wm2K dla ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix, wełny mineralnej gr. 18 cm i cegły elewacyjnej Terca Dresden. Do kosztu ściany trójwarstwowej poza warstwą konstrukcyjną należy wliczyć koszty samej elewacji (cegieł i zaprawy), elementów mocujących (kotew, konsoli) oraz jej montażu a do wykonawstwa wybrać sprawdzoną ekipę, wszak efekt zależy od precyzji i profesjonalizmu wykonawcy. Klientom decydującym się na ścianę trójwarstwową zależy szczególnie na efekcie wizualnym a liczba oferowanych rozwiązań jest niemal nieograniczona.

Ściana trójwarstwowa pokryta cegłą ceramiczną
Ściana trójwarstwowa wyłożona cegłą elewacyjną fot. Wienerberger

Ceny ściany trójwarstwowej wahają się zatem w zależności od wybranej cegły elewacyjnej. Takie rozwiązanie z cegłą elewacyjną Dresden to koszt rzędu 600 zł za m2,a z cegieł Fortuna – ok. 660 zł za m2.

Elewacja z dachówki ceramicznej

Alternatywą ostatnich lat dla cegieł na elewacji jest dachówka. To rozwiązanie chętnie stosowane w Belgii czy Holandii jest coraz bardziej popularne również Polsce. Dachówki montuje się na elewacji na ruszcie podobnie jak inne fasady wentylowane a ze względu na właściwości samej ceramiki parametry trwałości takiej ściany są podobne do ściany z cegłą elewacyjną. Koszt 1 m2 ściany pokrytej dachówką Orea 9 w kolorze antracytowym to około 400 zł. 

Ściana trójwarstwowa z dachówką na elewacji
Ściana trójwarstwowa z dachówką na elewacji fot. Wienerberger

Portfolio Wienerberger to szereg możliwości i rozwiązań, by wykonać wysokiej jakości ściany w domu z produktów sprawdzonej marki. Mamy zarówno pełny wybór konstrukcji i technologii, jak i wachlarz rozwiązań pozwalających zrealizować marzenie o estetyce domu. Wszystkie one spełniają wśrubowane wymagania termoizolacyjności stawiane przez obecne przepisy, często znacznie je przekraczając, a jednocześnie oferują nam trwałość, estetykę i spokój na lata.

źródło i zdjęcia: Wienerberger

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA