PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak obniżyć wysokość podatku od deszczu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wedle obowiązującego w Polsce prawa opłatom podlegają powierzchnie liczące powyżej 3500 m2, czynne biologicznie w minimum 30%. Jako tereny biologiczne uważa się nie tylko powierzchnie nietknięte ludzką ręką, ale każda powierzchnia, która pozwala wsiąkać wodzie w glebę. Chodzi o 30% terenu bez zabudowań, chodników, podjazdów itp.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaka kostka pozwala wsiąkać wodzie w glebę?
  • Jakie stawki podatku od deszczu będą obowiązywać od 2022 roku?
  • Jak zadbać o retencję?

Kostka pozwalająca wsiąkać wodzie w ziemię

Nie uprzedzając faktów odnośnie wysokości stawek, podsuwamy od razu pomysł na zmniejszenie wydatków. Bohaterem, a raczej bohaterką jest kostka brukowa przepuszczająca wodę. Nie uświadczymy na niej kałuż, strumyków wypłukujących ziemię, obroni się przed mrozem i samochodami (zakładając niewielki ruch). Poziom wodoprzepuszczalności powyżej 4000 litrów/godz. na m2 umożliwia nawet przepływ do korzeni drzew.

Ktoś zapyta zapewne – w jaki sposób kostka brukowa wpływa na obniżenie podatku deszczowego? Otóż, aby zredukować koszty, warto zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną – stosując na przykład kostkę brukową przepuszczającą wodę, kostkę brukową eko lub płytę ażurową. To szczególnie ważne, ponieważ od 2022 roku przepisy ulegają zaostrzeniu – opłatom będą podlegały tereny liczące ponad 600m2 oraz mające powyżej 50% stałej powierzchni nieprzepuszczającej wody, czyli nieczynnej biologicznie. Matematycznym obliczeniom podlegają dachy (nie podłoga!), podjazdy, drogi (oprócz publicznych), tarasy, chodniki, itp. Biorąc pod uwagę przytoczone parametry, podatek od deszczu obejmie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy, choć co ciekawe wyłączono z tego kościoły i inne związki wyznaniowe.

Stawki podatku od deszczu od 1 stycznia 2022

Prognozowane wysokości opłat:

  • przy braku retencjonowania wody z uszczelnionych powierzchni trwale związanych z gruntem – 1,50 zł/1 m2 w ujęciu rocznym;
  • płatnik użytkuje urządzenia do retencjonowania o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,90 zł/1 m2 w ujęciu rocznym;
  • płatnik użytkuje urządzenia do retencjonowania z gruntów uszczelnionych o poj. 10-30% odpływu rocznego – 0,45 zł/1 m2 w ujęciu rocznym.
Podatek od deszczu 
  rok 2021 rok 2022
Opłaty ponoszą właściciele powierzchni powyżej 3500 m2 600 m2
Minimalna powierzchnia biologicznie czynna ("niezabetonowana") pozwalająca na zwolnienie z opłaty 30% 50%
Bez retencjonowania wody z uszczelnionych powierzchni trwale związanych z gruntem   1,50zł/1m2/rok
Są urządzenia do retencjonowania wody o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem   0,90zł/1m2/rok
Urządzenia do retencji wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności 10-30% odpływu rocznego   0,45zł/1m2/rok
Brak urządzeń do retencjonowania w co najmniej 30% 0,50zł/1m2/rok  
Jest urządzenie do retencjonowania wody w co najmniej 30% 0,05zł/1m2/rok  

 Redakcja Business Insider obliczyła, ile zapłaci rodzina z trójką dzieci użytkująca teren o powierzchni 601 m2 (dodaliśmy 1m2 dla poprawności danych). Zakładając dom na 121 m2, garaż 50 m2, taras 50 m2, podjazd i chodnik 120 m2 – zabudowane zostanie 341 m2, czyli prawie 57% gruntu. Opłata może wtedy wynieść nawet ponad 500 zł rocznie. Gdyby jednak zrobić podjazd i chodnik z kostki brukowej przepuszczającej wodę, zabetonowane byłoby tylko 221 m2 ziemi a więc nie trzeba byłoby nic płacić. Z kolei Infor.pl podał z kolei dane dla działki 1000 m2 z powierzchnią zabudowaną w 51%. Bez zatrzymania wody na posesji właściciel zapłaci ok. 255 zł, z urządzeniami zatrzymującymi powyżej 30% wody – ok. 25 zł.

Przy większych domach, terenach firm i bardziej zabudowanym gruncie, będzie drożej. Według autorów projektu - w uśrednieniu opłata wyniesie 1350 zł rocznie na jednego płatnika.

Jak zadbać o retencję?

Podatek od deszczu obowiązuje od 2018 roku i aktualnie dotyczy właścicieli nieruchomości o powierzchni liczących powyżej 3500 m2, mających ponad 70% gruntu nieprzepuszczającego wody. Mając urządzenie do retencjonowania o pojemności powyżej 30% z odpływu rocznego, zapłacimy obecnie 5 gr za 1 m2. Bez działań proretencyjnych 10 razy więcej, czyli 50 gr za 1 m2. Wodę można zbierać m.in. do beczek i zbiorników retencyjnych. Chcąc zoptymalizować koszty, warto także zajrzeć na stronę internetową Moja Woda, by poszukać informacji o uzyskaniu dotacji na działania służące zwiększeniu poziomu retencji.

Wpływy do budżetu po nowelizacji prawa mają sięgać 180 mln złotych. Zdecydowana większość tej kwoty (wg różnych źródeł 75-80%) zasili Wody Polskie, pozostałą część otrzymają gminy. Samorząd będzie musiał co najmniej 80% wpływów przeznaczać na rozwój retencji wód opadowych. Ustawodawca liczy także na zyski ekologiczne i przeciwdziałanie skutkom suszy. Przyczynić się do tego może również rozsądnie dobrana kostka brukowa.

źródło i zdjęcia: POZ BRUK Sp. z o.o. Sp. J.

źródła danych cytowanych w tekście:

  • Bussines Insider, "Podatek od deszczu" ma być bardziej powszechny. Policzyliśmy, ile może kosztować właścicieli domów, 29.08.2020;
  • Infor.pl, Nowy podatek od deszczu – kto zapłaci?, 28.01.2020