Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy uszczelniania budynku

Naprawa gumowych akcesoriów plażowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W wakacje wiele osób wybierze się nad wodę. Wśród plażowiczów popularne są dmuchane zabawki, kółka i materace do pływania. Czasami jednak dmuchane przedmioty ulegną uszkodzeniu. Gdy otwór, z którego ulatuje powietrze, nie jest zbyt duży, możliwa jest naprawa przedmiotu.

Wybór kleju do naprawy akcesoriów plażowych

Dmuchany basen, materace w kształcie kawałka pizzy czy dmuchane flamingi – akcesoria plażowe kochają wszyscy, ponieważ stanowią doskonały sposób na pomysłowe spędzanie letniego czasu. Jednak poza sezonem często tego typu zabawki i materace chowamy na dnie szafy, nie zdając sobie sprawy z tego, jak mocno zostały naruszone przez ostatnie, letnie aktywności. Korzystając z odpowiedniego kleju, można je naprawić i uchronić przed zbędnym wyrzuceniem.

Fix Soft Plastic to wysokiej jakości, elastyczny klej jednoskładnikowy na bazie poliuretanów. Dzięki tworzeniu niewidocznej spoiny, może być stosowany do klejenia elementów cienkościennych i przezroczystych. Produkt jest bezpieczny w użyciu i nie zawiera szkodliwego toluenu oraz cykloheksanu. 

Klej jest w pełni wodoodporny, dzięki czemu może być wykorzystywany do klejenia elementów pod wodą – na przykład do naprawy basenu bez konieczności wypuszczania wody. Ponadto, jest on odporny także na promieniowanie UV, zmienne temperatury, działanie rozcieńczonych kwasów czy zasad, detergentów oraz olejów, przez co można go stosować między innymi do naprawy plandek.

Proces naprawy akcesoriów plażowych krok po kroku

W jaki sposób kleić zniszczone, dmuchane materace? Jak wyjaśnia Ewa Tacka, ekspert firmy Bostik, na początku musimy zadbać o to, aby klejona przez nas powierzchnia była czysta, sucha oraz wolna od kurzu, tłuszczu i luźnych elementów, dodatkowo pozbawiona pozostałości starego kleju. Gdy chcemy przeprowadzić naprawę pod wodą, docelowy materiał musi być dokładnie oczyszczony z ewentualnej warstwy glonów i zabrudzeń. Sam proces naprawy jest bardzo podobny do spawania na zimno.

Jak odpowiednio skleić dmuchane materace, zabawki czy plandekę? To proste! Wystarczy nanieść klej na obie klejone powierzchnie i równomiernie rozprowadzić go przy użyciu końcówki dozującej lub pędzla. Potem musimy odczekać do odparowania rozpuszczalników - około 5 minut w temperaturze +18°C. Po tym kroku klej powinien być suchy przy dotyku. Następnie, mocno dociskamy i wygładzamy klejone powierzchnie. Na końcu pozostawmy klejony przedmiot do całkowitego utwardzenia na około 12 godzin - podpowiada ekspertka firmy Bostik

Czyszczenie akcesoriów plażowych przed naprawą
Przed naprawą dmuchanych zabawek należy je najpierw oczyścić fot. Bostik

W przypadku sklejania powierzchni znajdujących się pod wodą, musimy na początku nanieść grubszą warstwę kleju na wyciętą łatkę i równomiernie go rozprowadzić - na przykład przy użyciu końcówki dozującej lub pędzla. Po tej czynności, natychmiast dociśnijmy klej do naprawianego miejsca, usuwając jednocześnie bardzo dokładnie resztki powietrza i wody. 

Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne przyklejenie brzegów. W tym celu wygładźmy naniesioną łatkę i usuńmy nadmiar kleju oraz pęcherzyki powietrza. Suche i ciepłe otoczenie przyspiesza, natomiast niska temperatura opóźnia proces parowania rozpuszczalnika - dogodna temperatura to powyżej +18°C - dodaje Ewa Tacka, ekspert firmy Bostik.

Rozprowadzanie kleju podczas naprawy zabawki plażowej
Klej należy rozprowadzić wkoło uszkodzonego miejsca fot. Bostik

źródło i zdjęcia: Bostik

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum