Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz
Ciepły montaż to inaczej montaż kompletny, wykonany z zastosowaniem pianki poliuretanowej i taśm izolacyjnych - od zewnątrz paroprzepuszczalnej a od wewnątrz paroszczelnej, w myśl przyjętej w tej technice zasady, że warstwa montażowa powinna być bardziej szczelna wewnątrz niż na zewnątrz.
Warstwę montażową w oknie należy ochronić przed agresywnym działaniem wilgoci. Oczywistym jest przy tym, że najsłabszym punktem montażu okna jest zawsze jego połączenie z murem. Dlatego to połączenie szczególnie dokładnie należy zabezpieczyć. Umieszczenie taśmy paroszczelnej od wewnątrz ochroni piankę poliuretanową, stanowiącą izolator, przed ingerencją wilgoci.
Dzięki temu warstwa ta nie będzie zawilgocona wewnątrz, a na zewnątrz nie będzie zamarzała. Jeśli pominiemy ten krok, lub wykonamy go w sposób niewłaściwy, pianka ulegnie degradacji i powstaną w niej mostki termiczne. To z kolei spowoduje, że dojdzie do przemarzania i dużych strat ciepła.
Soudal Window System (SWS)
Wszystko, co potrzebne do ciepłego montażu okna, znaleźć można w Soudal Window System, czyli w systemie, w którego skład wchodzą pianka poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne i masy uszczelniające. Zastosowanie na zewnątrz okna paroprzepuszczalnej taśmy okiennej SWS zabezpieczy warstwę izolacji termicznej i akustycznej znajdującą się w szczelinie okiennej przed wnikaniem wilgoci i opadów atmosferycznych z otoczenia, a paroszczelna taśma okienna SWS umieszczona po wewnętrznej stronie okna, zabezpieczy izolator przed wnikaniem wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że tylko sucha warstwa piany posiada odpowiednie parametry izolacyjne i akustyczne.
Montaż z użyciem SWS
Montaż okna należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Prawidłowe przyleganie taśm będzie możliwe tylko wtedy, gdy ościeże będą równe i stabilne. Jeśli okno ma zostać posadowione w otworze wykonanym z pustaków ceramicznych, należy go wyrównać zaprawą murarską, a potem wzmocnić podłoże podkładem gruntującym. Wartym polecenia jest w tym zakresie szybko schnący preparat Deep Primer WBPR-21P.
Gdy podłoże jest już przygotowane, można rozpocząć przyklejanie taśm do ościeżnicy. Aby ułatwić nam wybór odpowiedniej, producent oznaczył je dwoma różnymi kolorami. Taśma paroszczelna jest czerwona, a paroprzepuszczalna - biała. Czerwoną należy zatem przykleić od strony wewnętrznej, a białą od strony zewnętrznej. Ważne jest przy tym, żeby w narożnikach pozostawić zakładki ok. 4 cm i w tym miejscu skleić taśmę paskiem kleju.
Po przyklejeniu taśm można przystąpić do montażu ościeżnicy w otworze okiennym. Czynność tę należy rozpocząć od ustawienia ościeżnicy we właściwym miejscu w otworze. Po wypionowaniu trzeba ją unieruchomić, używając do tego celu klinów bądź klocków, a następnie zamocować mechanicznie na kotwy lub inne elementy mocujące, zalecane przez producenta okien.
Kolejnym bardzo istotnym elementem montażu ciepłego jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ościeża na zewnątrz. W tym celu należy odkleić białą osłonkę, którą zabezpieczona jest taśma i przykleić odsłoniętym klejem do muru, oczywiście na zagruntowane i suche ościeże. Folię trzeba delikatnie naciągnąć, a potem docisnąć pasek butylu, używając gumowego wałka.
Uwaga! Konieczne jest zabezpieczenie taśmy przed deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi nie później, niż do 3 miesięcy od montażu, a w przypadku naklejania do zamontowanego wcześniej okna - niezwłocznie.
Do uszczelnienia szczeliny pomiędzy ościeżem a ościeżnicą najlepiej nadają się pianki poliuretanowe. Do każdego rodzaju konstrukcji stolarki okiennej, dedykowane są inne preparaty, a wśród nich wysokiej jakości pianki Soudafoam Classic, Soudafoam Maxi, Soudafoam Maxi Express, Soudafoam Low Expansion czy Flexifoam.
Pianką wypełniamy tylko część przestrzeni, ponieważ preparat ten rozpręża się podczas utwardzania. Przyjmuje się, że grubość warstwy nie powinna przekraczać 3 cm. Nadmiar utwardzonego już produktu trzeba odciąć w taki sposób, aby nie naruszyć taśmy. Aby przyspieszyć proces polimeryzacji piany warto przed jej nałożeniem zwilżyć podłoże. Dzięki temu polepszy się także jej struktura komórkowa.
Teraz można już przykleić taśmę czerwoną, czyli paroszczelną, do ościeża od wewnątrz. Robimy to podobnie, jak w przypadku taśmy, którą przyklejaliśmy na zewnątrz. A zatem najpierw zdejmujemy białą osłonkę zabezpieczającą, a następnie przyklejamy taśmę do zagruntowanego, suchego ościeża, po czym pasek butylu dociskamy gumowym wałkiem. Miejsca, w których łączą się taśmy i wystające łączniki mechaniczne należy doszczelnić klejem Vapourseal.
„Ciepła” wymiana okien
W odpowiedzi na potrzeby rynku gamę produktów Soudal do wykonywania uszczelnień styku okna z murem uzupełniły płynne membrany, zalecane zwłaszcza podczas wymiany stolarki okiennej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie warstwowego montażu w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie można było wykorzystać tej metody. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych.
Płynne masy Soudatight są wygodne i proste w aplikacji. Łatwo nakłada się również na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej w starych, a nawet zabytkowych budynkach, podczas ich gruntownej renowacji.
Stosując płynne membrany Soudatight przy wymianie okien i drzwi wykonawcy są w stanie szybko wykonać prace bez znacznego nakładu czasowego. A dodatkowo - koszty dla inwestora są naprawdę niewielkie. Co ważne w przypadku trudnych podłoży - powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach. Ich dodatkową zaletą jest również bardzo niski stopień emisji substancji lotnych - posiadają znak EC1PLUS.
W skład systemu Soudal Window System wchodzą cztery różne membrany, które są obecnie dostępne na polskim rynku.
- Soudatight LQ to wzmocniona włóknami membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim.
- Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem.
- Natomiast Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami do natrysku. Pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, drugą - za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego.
źródło i zdięcia: Soudal