PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura kuchenna i łazienkowa

Na co zwracać uwagę wybierając baterie kuchenne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kuchnia jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu i mieszkaniu, w związku z czym każdy z nas przykłada szczególną wagę do jej designu i jakości detali. Poza estetyką, ważna w kuchni jest także funkcjonalność, zapewniająca domownikom komfort podczas przygotowywania posiłków. Jednym z istotnych elementów przyczyniających się do odbioru wnętrza tego pomieszczenia, jest bateria zlewozmywakowa. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Montaż i sterowanie baterią

Choć kusi, aby zacząć od estetyki baterii, na pierwszym miejscu należy postawić sposób montażu, zwłaszcza, jeśli bateria będzie zwieńczeniem już istniejącej instalacji dostarczającej ciepłą i zimną wodę. Jeśli wybór padnie na baterię stojącą, przyłącze powinno znajdować się pod zlewozmywakiem, a w blacie musi znajdować się otwór, w którym zostanie zainstalowana bateria. Natomiast jeśli zdecydujemy się na baterię ścienną, musimy zapewnić 15-centymetrowy rozstaw przyłączy.

Kolejna decyzja powinna dotyczyć tego, czy wolimy baterię jedno czy dwuuchwytową. W pierwszym przypadku możemy osiągnąć blisko 30% oszczędność w stosunku do baterii dwuuchwytowej, w której pobór wody wymaga odkręcania dwóch pokręteł, przez co nastawienie pożądanego strumienia oraz odpowiedniej temperatury zajmuje więcej czasu.

Warto też wiedzieć, że niektóre baterie jednouchwytowe posiadają dodatkowe funkcje zmniejszające ilość zużywanej wody. Wadą tego typu systemów sterowania jest to, że z czasem maleje opór potrzebny do wywołania pełnego wypływu.

Jaką wybrać wylewkę?

Wybór wylewki ma duże znaczenie dla estetyki i funkcjonalności baterii. Obecnie największą popularnością cieszą się baterie kuchenne z wysoką wylewką (takie jak np. Angelit lub Neda z kolekcji KFA Armatura), które pozwalają na swobodny dostęp do obydwu komór zlewozmywaka. Oczywiście, jeśli zlewozmywak jest płytki, znacznie wygodniejsza będzie bateria z niską wylewką.

Model Indira KFA Armatura Black
Model Indira KFA Armatura w kolorze Black

W tym przypadku swoją uwagę warto zwrócić na kolekcję Andra tego samego producenta, dostępną w kolorach Black, Inox i Chrom. Duże zainteresowanie wzbudzają także baterie z obrotową i wyciąganą wylewką. Pozwalają one na bardzo komfortowe korzystanie z baterii zarówno w zlewozmywakach znajdujących się w linii szafek, jak i tych montowanych na wyspach.

Kolekcja Andra w kolorze Inox
Kolekcja Andra w kolorze Inox

Co więcej, przy pomocy takiej baterii bez problemu można napełnić wodą naczynie znajdujące się poza zlewozmywakiem lub z łatwością umyć jego powierzchnię, nakierowując na zabrudzenia strumień wody. Doskonałym przykładem baterii z wyciąganą wylewką jest model Indira KFA Armatura, wyposażony w wąż o długości 1200 mm.

Model Indira KFA Armatura, wyposażony w wąż o długości 1200 mm
Model Indira KFA Armatura, wyposażony w wąż o długości 1200 mm

Podobną funkcjonalność osiągają baterie z giętką wylewką. Tu za przykład posłużyć nam może bateria Rumba, wyposażona dodatkowo w napowietrzacz typu „coin slot”, który można odkręcić za pomocą np. zwykłej monety. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, bowiem znacząco ułatwia czyszczenie.

Bateria Rumba z giętką wylewką
Bateria Rumba z giętką wylewką

Styl kuchni też ma znaczenie

Jak wspomnieliśmy na wstępie, bateria stanowi istotny detal wpływający na odbiór estetyki wnętrza kuchni. Dlatego obecnie producenci oferują ją w wielu wariantach kolorystycznych i stylistycznych, które w łatwy sposób dostosować można do stylu wnętrza kuchni.

Wybierając produkty KFA Armatura - stawiasz na najwyższą jakość i dbasz o środowisko naturalne

W ofertach doszukać się możemy zarówno bardzo klasycznych modeli, jak i takich, które mają minimalistyczny, a czasem nawet futurystyczny wygląd, świetnie odnajdujący się w nowoczesnej stylistyce kuchni.

Baterie na miarę XXI w.

Jak w każdej dziedzinie życia, również w dziedzinie armatury kuchennej pojawiają się nowe, interesujące rozwiązania, wynikające z rozwoju nauki i techniki, a także mocno akcentowanej współcześnie dbałości o środowisko. Bardzo ciekawe jest np. wyposażenie baterii w funkcję filtrowania wody, dzięki której zamiast kupować mineralną w butelkach PET, można pić wodę bezpośrednio z kranu.

Zapraszamy do sklepu internetowego KFA Armatura

Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w baterii kuchennej Mungo. Warto podkreślić, że filtr jest częścią zestawu i nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na jego zakup. Oprócz posiadania wartościowej funkcji, nie sposób zauważyć, że ten rodzaj baterii jest wyjątkowo piękny i ultranowoczesny.

Bateria Tauri TouchMe
Bateria Tauri TouchMe

Kolejna innowacja związana jest ze sposobem sterowania wodą za pomocą dotyku. W taką funkcję wyposażona została bateria Tauri TouchMe, która reaguje na dotknięcie dłonią, łokciem, a nawet… sztućcem. To rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy, gdy chcemy puścić wodę, a mamy brudne ręce.

W tej baterii na uwagę zasługuje także bardzo niskie zużycie wody (zaledwie 7,2 l/minutę), zapewniające oszczędność finansową i korzyści dla środowiska. Do tego ten minimalistyczny model wykonany został w duchu najwyższej jakości wzornictwa.

źródło i zdjęcie: Armatura Kraków

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum