Ergonomiczna łazienka - na jakie kwestie techniczne zwracać uwagę podczas projektowania?

Łazienka to takie miejsce w naszym domu, do którego udajemy się nawet kilkanaście razy dziennie. Nic więc dziwnego, że jej funkcjonalność i ergonomia to niezwykle istotne cechy, które muszą być brane pod uwagę w pierwszej kolejności podczas tworzenia projektu tego pomieszczenia. Zobaczmy zatem, na co zwracać uwagę, by uzyskać optymalne wnętrze.

Ergonomiczna łazienka - na jakie kwestie techniczne zwracać uwagę podczas projektowania?

Możliwości wnętrza, czyli wielkość na pierwszym miejscu

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wielkość łazienki to jedna z najważniejszych kwestii, kiedy zastanawiamy się nad możliwością jej urządzenia. To od niej zależeć będzie bowiem wiele rozwiązań technicznych, które będziemy mogli zastosować - lub wręcz przeciwnie, których zastosować się nie da.

Jeśli łazienka jest duża, zazwyczaj nie mamy zbyt wiele problemu z jej urządzeniem. Możemy wówczas zdecydować się na większość rozwiązań, które nas interesują. Więcej problemów pojawia się, jeśli łazienka jest niewielka: wówczas często musimy podjąć decyzję, co jest w niej niezbędne, a z czego można zrezygnować, by pozostawić w niej odrobinę więcej przestrzeni.

Funkcjonalne rozwiązania do mniejszych i większych pomieszczeń

W przypadku podejmowania tej decyzji często najważniejsze pytanie to wanna czy prysznic? W małych pomieszczeniach warto zdecydować się na drugie rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Szczególnie dobrym wyborem może okazać się narożna kabina prysznicowa z drzwiami, która idealnie wpasuje się w jeden z kątów pomieszczenia, pozostawiając wiele miejsca na środku. Jej przykład można znaleźć pod linkiem: https://wannaczykabina.pl/kabina-prysznicowa-sl197-80-80x80x195cm-5-ciokatna-szklo-transparentne-czarny-mat-niska-bez-brodzika. Nie należy także zapominać o jak najmniejszej, płaskiej baterii podtynkowej, która dodatkowo pozwoli zoptymalizować miejsce.

Warto pomyśleć również o kwestii bidetu. Jest on często pomijany w polskich domach, jednak jest to funkcjonalne urządzenie, które może w szczególności przydać się w domach z dziećmi i osobami starszymi. Dlatego, o ile wielkość pomieszczenia na to pozwala, warto umieścić go obok toalety.

Optymalizacja odległości

Z wielkością pomieszczenia nierozerwalnie związana jest kwestia odległości urządzeń sanitarnych od siebie i od ścian. Zachowanie odpowiednich przestrzeni pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jak choćby uderzenie łokciem o ścianę podczas mycia rąk czy też przeciskanie się pomiędzy sprzętami.

Przykładowo, umywalka powinna znaleźć się o 30 cm od ściany lub od prysznica. Jeśli obok ma znaleźć się wanna, można zastosować inne rozwiązanie techniczne: umywalka może być zbieżna z nią krawędzią lub - w przypadku bardzo małych pomieszczeń - nieznacznie nadwieszona, do ok. 5 cm. Jednocześnie umywalka powinna znaleźć się w odległości minimum 20 cm od toalety, jeśli ma znaleźć się obok niej.

Wysokość urządzeń sanitarnych

Z pozoru może się wydawać, że urządzenia sanitarne zawsze znajdują się na tej samej wysokości, jednak nie jest to prawdą. Możemy o nich zdecydować, choć konkretne ustawienie rur będzie bez wątpienia wpływać na możliwości, jakie mamy w pomieszczeniu. Warto przynajmniej częściowo dostosować je do wzrostu i możliwości osób, które przebywają w domu.

Przykładowo, toaleta oraz bidet powinny znajdować się na wysokości 40 cm od podłogi, a pisuar, o ile chcemy umieszczać go w domu, na wysokości 65 cm. Umywalka powinna być swobodnie dostępna dla każdego z domowników bez unoszenia rąk nadmiernie w górę. Jeśli w domu są małe dzieci, należy ustawić dla nich w pobliżu stołeczek.

Ważne jest także rozmieszczenie baterii na odpowiedniej wysokości. Nad umywalką powinna znaleźć się na wysokości około 30 cm nad jej górną krawędzią, a lustro warto odsunąć o dodatkowe 10-15 cm, by została zachowana pełna swoboda ruchów. W wannie z reguły siedzimy, więc aby z tej pozycji wygodnie sięgnąć do baterii, powinna znaleźć się na wysokości ok 10-20 cm nad krawędzią wanny. Z kolei prysznic będzie najwygodniejszy, gdy bateria znajdzie się na wysokości 110-130 cm nad podłogą, a jej słuchawka na poziomie minimum 180 cm.

Dzięki takiemu rozplanowaniu tych elementów łazienka na pewno okaże się miejscem bardzo wygodnym. Korzystanie z niej każdego dnia będzie przyjemniejsze dla wszystkich mieszkańców.