Czy montowanie paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych ma sens?
Aby rozstrzygnąć tę kwestię, należy zastanowić się nad dostępnością powierzchni, na których możliwe jest posadowienie fotowoltaiki.
Tylko 30% powierzchni kuli ziemskiej zajmują lądy, które ponadto są mocno zagospodarowane i zaludnione, a do tego nie w każdym miejscu poziom nasłonecznienia pozwala na efektywne wykorzystanie fotowoltaiki.
Zatem w tym zakresie możliwości są dość ograniczone, a i one się kurczą, bowiem wraz ze wzrostem popularności farm solarnych, zmniejsza się ilość przestrzeni, którą można na nie przeznaczyć.
Przyjmując zatem, że Ziemia aż w 70% pokryta jest morzami i oceanami, można dojść do słusznego wniosku, że myślenie o pływających na ich powierzchni panelach fotowoltaicznych staje się coraz bardziej powszechne.
Metody montowanie paneli słonecznych na wodzie
W przypadku wody, zastosowanie znajdują pontonowe systemy montażowe, półzatopione, elastyczne heksagonalne i koncentratorowe.
Pontonowe systemy montażowe opierają się na platformach wykonanych z lekkich tworzyw sztucznych. Platformy te są ze sobą połączone i razem tworzą coś w rodzaju pływającego pomostu.
- Do półzatopionych systemów montażowych wykorzystuje się elastyczne panele fotowoltaiczne, których moduły tworzą tablicę swobodnie pływającą po wodzie, a utrzymującą się na jej powierzchni za pomocą pływaków. Pływaki przytwierdzone są do boku tablicy linami kotwiącymi.
- Elastyczne heksagonalne systemy montażowe to z kolei fotowoltaiczne wyspy o charakterystycznym kształcie, utrzymywane w jednym miejscu dzięki kotwicy zamocowanej na każdym wierzchołku. Heksagonalne wyspy paneli mogą się łączyć się z kolejnymi tego typu konstrukcjami.
- Jeszcze innym systemem jest koncentratorowy system montażowy, w którym panele PV wyposażone zostały w zwierciadła odblaskowe, zwiększające promieniowanie kierunkowe, a tym samym wydajność całej instalacji.
Korzyści, jakie niesie wodna fotowoltaika
Panele fotowoltaiczne, które znajdują się na zbiornikach wodnych, pracują bardziej efektywnie niż te na lądzie, a sprawność instalacji PV, dzięki naturalnemu chłodzeniu wodą, wzrasta nawet o 15%.
Na lepszą wydajność instalacji wpływa też mniejsze zanieczyszczenie - nad panelami unosi się mniej kurzu i pyłów, niż ma to miejsce na naziemnych farmach solarnych czy dachach.
Duże znaczenie ma także to, że promienie słońca odbijają się od tafli wody.
Dodatkowo pływające systemy fotowoltaiczne zostały skonstruowane w sposób, który zapewnia im odporność na wiatr, deszcz, śnieg i pozostałe, niekorzystne dla instalacji PV warunki atmosferyczne.
Czy fotowoltaika jest korzystna dla środowiska wodnego? Pływające panele zmniejszają parowanie wody i ocieniają fragment jej powierzchni, zmniejszając w tym miejscu poziom kwitnięcia glonów.
Zauważono także, że instalacje PV minimalizują częstotliwość i wielkość fal, a przez to chronią brzeg zbiorników wodnych przed erozją.
Gdzie znajdują się największe wodne farmy solarne?
Liderem rynku fotowoltaiki na wodzie jest Japonia.
Jednak największa tego typu konstrukcja powstała na stawach rybnych położonych w chińskim mieście Huainan, w prowincji Anhui.
Również w Europie powstało kilka takich farm – tu prym wiedzie Wielka Brytania.
Polska także ma się już czym pochwalić – pierwsza komercyjna elektrownia fotowoltaiczna zbudowana została w województwie kujawsko-pomorskim, na jednym z poprzemysłowych zbiorników.
Za konstrukcję służą panelom pływające platformy. Instalacja składa się z 1,1 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp.
Wykorzystano w niej 6 inwerterów fotowoltaicznych o mocy 80 kW marki Growatt.
Elektrownia produkuje energię elektryczną o mocy 500 kW. Instalację wykonała firma Arta Energy z Torunia.
źródło i zdjęcie tytułowe: Growatt New Energy
zdjęcia farm fotowoltaicznych: Kyocera Corp/Akuo Energy/STR/AFP