Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Montowanie paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Panele fotowoltaiczne na dachu to stosunkowo często spotykany element krajobrazu. Energia słoneczna stanowi doskonałe uzupełnienie domowej instalacji elektrycznej, zapewniając darmowy prąd używanym codziennie urządzeniom. Stosunkowo nowym pomysłem jest montowanie paneli na jeziorach, morzach i oceanach.

Czy montowanie paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych ma sens?

Aby rozstrzygnąć tę kwestię, należy zastanowić się nad dostępnością powierzchni, na których możliwe jest posadowienie fotowoltaiki.

Tylko 30% powierzchni kuli ziemskiej zajmują lądy, które ponadto są mocno zagospodarowane i zaludnione, a do tego nie w każdym miejscu poziom nasłonecznienia pozwala na efektywne wykorzystanie fotowoltaiki.

Zatem w tym zakresie możliwości są dość ograniczone, a i one się kurczą, bowiem wraz ze wzrostem popularności farm solarnych, zmniejsza się ilość przestrzeni, którą można na nie przeznaczyć.

Przyjmując zatem, że Ziemia aż w 70% pokryta jest morzami i oceanami, można dojść do słusznego wniosku, że myślenie o pływających na ich powierzchni panelach fotowoltaicznych staje się coraz bardziej powszechne. 

Metody montowanie paneli słonecznych na wodzie

W przypadku wody, zastosowanie znajdują pontonowe systemy montażowe, półzatopione, elastyczne heksagonalne i koncentratorowe.

Pontonowe systemy montażowe opierają się na platformach wykonanych z lekkich tworzyw sztucznych. Platformy te są ze sobą połączone i razem tworzą coś w rodzaju pływającego pomostu.

  • Do półzatopionych systemów montażowych wykorzystuje się elastyczne panele fotowoltaiczne, których moduły tworzą tablicę swobodnie pływającą po wodzie, a utrzymującą się na jej powierzchni za pomocą pływaków. Pływaki przytwierdzone są do boku tablicy linami kotwiącymi.
  • Elastyczne heksagonalne systemy montażowe to z kolei fotowoltaiczne wyspy o charakterystycznym kształcie, utrzymywane w jednym miejscu dzięki kotwicy zamocowanej na każdym wierzchołku. Heksagonalne wyspy paneli mogą się łączyć się z kolejnymi tego typu konstrukcjami.
  • Jeszcze innym systemem jest koncentratorowy system montażowy, w którym panele PV wyposażone zostały w zwierciadła odblaskowe, zwiększające promieniowanie kierunkowe, a tym samym wydajność całej instalacji.
Wodna farma fotowoltaiczna we Francji
Panele solarne na południu Francji fot. Akuo Energy

Korzyści, jakie niesie wodna fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne, które znajdują się na zbiornikach wodnych, pracują bardziej efektywnie niż te na lądzie, a sprawność instalacji PV, dzięki naturalnemu chłodzeniu wodą, wzrasta nawet o 15%.

Na lepszą wydajność instalacji wpływa też mniejsze zanieczyszczenie - nad panelami unosi się mniej kurzu i pyłów, niż ma to miejsce na naziemnych farmach solarnych czy dachach.

Duże znaczenie ma także to, że promienie słońca odbijają się od tafli wody.

Japońska farma fotowoltaiczna na oceanie
Panele fotowoltaiczne japońskiej firmy na oceanie fot. Kyocera Corp

Dodatkowo pływające systemy fotowoltaiczne zostały skonstruowane w sposób, który zapewnia im odporność na wiatr, deszcz, śnieg i pozostałe, niekorzystne dla instalacji PV warunki atmosferyczne.

Czy fotowoltaika jest korzystna dla środowiska wodnego? Pływające panele zmniejszają parowanie wody i ocieniają fragment jej powierzchni, zmniejszając w tym miejscu poziom kwitnięcia glonów.

Zauważono także, że instalacje PV minimalizują częstotliwość i wielkość fal, a przez to chronią brzeg zbiorników wodnych przed erozją.

Gdzie znajdują się największe wodne farmy solarne?

Liderem rynku fotowoltaiki na wodzie jest Japonia.

Jednak największa tego typu konstrukcja powstała na stawach rybnych położonych w chińskim mieście Huainan, w prowincji Anhui.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Chińska farma fotowoltaiczna w Huainan.
Chińska farma w Huainan liczy sobie 160 tysięcy paneli słonecznych fot. STR/AFP

Również w Europie powstało kilka takich farm – tu prym wiedzie Wielka Brytania.

Polska także ma się już czym pochwalić – pierwsza komercyjna elektrownia fotowoltaiczna zbudowana została w województwie kujawsko-pomorskim, na jednym z poprzemysłowych zbiorników.

Za konstrukcję służą panelom pływające platformy. Instalacja składa się z 1,1 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp.

Wykorzystano w niej 6 inwerterów fotowoltaicznych o mocy 80 kW marki Growatt.

Elektrownia produkuje energię elektryczną o mocy 500 kW. Instalację wykonała firma Arta Energy z Torunia. 

źródło i zdjęcie tytułowe: Growatt New Energy

zdjęcia farm fotowoltaicznych: Kyocera Corp/Akuo Energy/STR/AFP

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum