Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Przeprowadzamy się z pomocą KRISPOL

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Nastała ta wyczekiwana chwila, czas opuścić stare lokum i przenieść się do nowego domu. Zamiast odczuwać dreszczyk emocji i radości stresujesz się przeprowadzką? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad, które przydadzą się na ten czas.

Przeprowadzka - od czego zacząć pakowanie? Od wyprzedaży garażowej

Nie zostawiajmy pakowania na ostatnią chwilę. Jeśli z wyprzedzeniem wiemy o planowanej przeprowadzce, warto zabrać się za segregowanie nagromadzonych przez lata rzeczy wcześniej. Podejdźmy do tematu racjonalnie. Podobnie jak przy gruntownych porządkach, w momencie, kiedy zaczynamy segregację, znajdujemy wiele przedmiotów sentymentalnych, zapomnianych, zbędnych. Zdecydowanej większości nie potrzebowaliśmy przez kilka lat, zatem z dużym prawdopodobieństwem nie będziemy potrzebować też w przyszłości.

 • Świetnym (i bardzo eko) pomysłem na "pozbycie się" takich przedmiotów jest podarowanie im drugiego życia:
 • Zorganizuj wyprzedaż garażową. Przedmioty można wycenić, oddać za darmo sąsiadom, lub urządzić zbiórkę na cel charytatywny. Przyjemne z pożytecznym.
 • Wystawienie przedmiotów na sprzedaż w Internecie - OLX, Vinted, Allegro, a może lokalna grupa na Facebooku - to miejsca, w których często można sprzedać dosłownie wszystko.

Pamiętajmy, że w obu przypadkach potrzebujemy czasu - warto więc zabrać się za segregację nawet 2-3 miesiące przed planowaną wyprowadzką, 2 dni przed z pewnością będziemy mieć na głowie ważniejsze sprawy.

Jak zorganizować przeprowadzkę? fot. KRISPOL

Przeprowadzka - w co pakować?

 • Po pozbyciu się przedmiotów, które uznajemy za zbędne, czas na drugi krok, czyli spakowanie rzeczy najważniejszych. Zanim jednak znajdziesz się na tym etapie, koniecznie dobrze się do niego przygotuj. Co będzie Ci potrzebne:
 • Kartony do pakowania - w różnych rozmiarach - możesz je zamówić w firmie przeprowadzkowej, IKEI lub po prostu w Internecie,
 • Duże worki (120 l) - najlepiej biodegradowalne, lub worki próżniowe, które zajmują mniej miejsca,
 • Taśma klejąca (kilka opakowań) i... tu tip, za który nam podziękujesz - zaopatrz się w dyspenser do taśmy. Ominie Cię szukanie nożyczek w bałaganie i rozgardiaszu, lub o zgrozo! urywanie taśmy zębami. Pamiętaj też o bardziej wytrzymałej taśmie "naprawczej", którą można zabezpieczyć nawet duże przedmioty,
 • Papier do pakowania - do owinięcia rzeczy szklanych lub, jeśli chcesz być bardziej eko, wykorzystaj stare gazety,
 • Markery do opisywania kartonów.

Dalsze kroki na drodze do udanej przeprowadzki

Po zorganizowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, skup się na organizacji. Dobrym sposobem jest pakowanie pomieszczeniami - kuchnia, łazienka, garderoba, sypialnia, pokój dziecięcy.

WAŻNE: Żeby uniknąć stresu w przyszłości, polecamy, rozpocznij ten etapod zapakowania wszystkich ważnych dokumentów, zaopiekuj się tym kartonem osobiście.

Na tym etapie na pewno znów znajdą się rzeczy zbędne, zorganizujmy je w jednym kartonie. Posegreguj te, które trzeba zutylizować, a te, które mogą się jeszcze komuś przydać, warto oddać np. do ośrodka pomocy społecznej.

Przy pakowaniu mebli, na pewno pojawią się takie, które trzeba będzie rozkręcić. Wszystkie śróbki, kołki i małe elementy, warto umieścić w woreczku strunowym i opisać, a następnie spakować do jednego kartonu.

Przeprowadzka, o czym pamiętać - kilka przydatnych rad na ostatni etap przeprowadzki

 • Wyczyść zapasy żywieniowe - w ostatnim czasie przed przeprowadzką, staraj się wyjeść wszystko i ograniczaj zakupy.
 • Zapakuj do worka próżniowego kołdry, poduszki, załóż czystą pościel przed spakowaniem, opisz worek. Podziękujesz sobie za ten krok.
 • Spakuj najważniejsze, podręczne rzeczy do małej walizki - kosmetyki, ubranie na następny dzień, ręcznik.
 • Masz dzieci? Zorganizuj dla nich opiekę na czas przeprowadzki, pójdzie sprawniej. Warto też pamiętać o czworonogach i zaplanować dla nich na ten czas opiekę, czy skorzystać z hotelu dla zwierząt.

Przeprowadzka bez samochodu

Zdarza się, że w dniu przeprowadzki nie mamy czasu na przewożenie rzeczy lub nie posiadamy auta o odpowiednich gabarytach. W takim przypadku nieoceniona okazuje się pomoc profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, warto skorzystać z rekomendacji i poleceń znajomych i przyjaciół.

Alternatywnie, część rzeczy można też wysłać przesyłkami kurierskimi, na portalach takich jak Furgonetka.pl można wycenić koszt paczki na podstawie wagi i wymiarów u różnych firm kurierskich i wybrać opcję idealną dla siebie.

Stres przed przeprowadzką

Pamiętajmy, że przeprowadzka – to zawsze spory stres dla wszystkich domowników, również tych najmniejszych czy czworonogów. To nie tylko zmiana adresu, ale również dla wielu osób sentymentalne pożegnanie się z miejscem, z którym często wiążą nas szczęśliwe wspomnienia.

Jak poradzić sobie emocjonalnie z takim wydarzeniem?

 • Zorganizuj się! Sprawny plan na przeprowadzkę zminimalizuje stres.
 • Przygotuj najmniejszych domowników z wyprzedzeniem - wytłumacz, jakie są pobudki do przeprowadzki i staraj się zwrócić uwagę na pozytywne aspekty - np. nowy pokój, nowe przyjaźnie. Jeśli z tym etapem wiąże się również zmiana przedszkola czy szkoły, rozpocznij adaptację wcześniej.
 • Zbuduj dobre relacje z sąsiadami w nowym miejscu i nie zapominaj o starych przyjaźniach - popularne parapetówki, czyli imprezy z okazji przeprowadzki, warto też zorganizować… dla najbliższych sąsiadów w nowym miejscu zamieszkania, to świetna okazja do nawiązania relacji i zaaklimatyzowania się. W dobie pandemii świetnym pomysłem może okazać się grill w ogrodzie. Nie zapominajmy też o starych przyjaźniach.

I na koniec uśmiechnij się, prawdopodobnie właśnie spełniłeś jedno ze swoich największych marzeń i już za moment zamieszkasz w swoim nowym domu.

źródło i zdjęcia: KRISPOL

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum