Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki wodne

Jak dobrać grzejnik do charakteru pomieszczenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Pomieszczenia w domu bądź mieszkaniu pełnią różne funkcje i często panują w nich odmienne warunki. Kuchnia narażona jest na działanie wysokich temperatur i wilgoci, wilgotna jest również łazienka. Z kolei w sypialniach problem jest zgoła odwrotny – w trakcie snu narażeni jesteśmy na suche powietrze, dlatego konieczne jest jego nawilżenie. Bez wątpienia, o tym, jaki kupimy grzejnik decyduje również styl pomieszczeń. Jak dobrać urządzenie grzewcze do każdego z nich?

Jaki typ grzejnika do kuchni?

Kuchnia zazwyczaj jest pomieszczeniem łatwym do ogrzania, bowiem wyższa temperatura jest w niej  niejako efektem ubocznym gotowania i pieczenia. Ciepło oddają też typowe dla tego pomieszczenia sprzęty, takie jak lodówka, zmywarka czy mikrofalówka. Jednak zimą, przy niskich temperaturach, może się to okazać nie dość skuteczne.

Przydatna w kuchni jest także  możliwość suszenia kuchennych ręczników bądź ścierek. Grzejnik przydaje się również dla osuszenia pomieszczenia z wilgoci, która powstaje w wyniku gotowania. Gdzie w kuchni zamontować grzejnik? Niegdyś grzejniki w kuchniach skrywane były pod oknem. Chyba wszyscy się zgodzą z tym, że nie były ozdobą tego pomieszczenia.

Dziś, kiedy współczesne technologie i dbałość o design idą w parze, grzejnik w kuchni może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Zwłaszcza, że obecnie nierzadko jest ona częścią naszego salonu. Wtedy należy również pamiętać o tym, że tak duża powierzchnia wymaga dodatkowego źródła ciepła.

Do wyboru mamy przy tym urządzenia o rozmaitych kształtach i rozmiarach. W ofertach producentów znaleźć można nawet bardzo wąskie modele, co dodatkowo ułatwia wpasowanie ich w tę przestrzeń. Zdaniem ekspertów, dobrym miejscem na usadowienie grzejnika w kuchni jest np. ściana w sąsiedztwie drzwi.

Naszą top listę grzejników do kuchni otwiera elegancki model INDIVI NEW firmy Instal-Project, nagradzany w prestiżowych konkursach wzorniczych. To płaski grzejnik ekranowy o zaokrąglonych rogach, który może być wykończony powiększającym optycznie przestrzeń białym lub czarnym szkłem, ale także srebrną lustrzaną powierzchnią.

Jego dodatkowym atutem jest możliwość pisania po nim zmywalnym pisakiem. Kolejny na tej liście jest model SISI, równie elegancki i minimalistyczny, dzięki czemu pasuje do każdej kuchni.

Grzejniki PRMAVERA z oferty Instal-Projekt
Grzejniki PRMAVERA z oferty Instal-Projekt

Znakomitym rozwiązaniem w kuchni są suszarki elektryczne firmy Instal-Projekt, które umożliwiają efektywne suszenie ręczników i innych elementów z materiału, o każdej porze roku. W tej kategorii na uwagę zasługują modele takie jak POP STAR ELECTRO (minimalistyczna suszarka sterowana dotykowo, dostępna w bogatej palecie kolorystycznej) oraz PRMAVERA (smukła, niewielka i energooszczędna, oferowana w stonowanych, ciemnych barwach).

Jaki typ grzejnika do łazienki?

W łazienkach zastosowanie znajduje jeden z trzech typów grzejnika: będący częścią centralnego ogrzewania, elektryczny lub model z opcjonalną grzałką elektryczną łączący cechy obu poprzedników. Co istotne, do większości grzejników dobrać można takie grzałki, które dysponują kilkoma poziomami pracy, a także czujnikiem, pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury oraz funkcją czasowego wyłączenia, umożliwiającą zatrzymanie jego pracy podczas naszej nieobecności.

Warto przy tym zauważyć, że w łazienkach nadal optymalnym rozwiązaniem są grzejniki drabinkowe, które ułatwiają suszenie ręczników czy drobnego prania. Pod względem wzornictwa, coraz większą popularnością cieszą się modele o wyrazistych barwach, które stanowią kontrapunkt dla stonowanego stylu tego wnętrza.

Do zastosowania w łazience, wybrać możemy grzejniki o klasycznym kształcie. Tu znakomitym przykładem będzie praktyczny i ergonomiczny model OMEGA R występujący w kolorze białym lub uniwersalny PIKO, mający charakter harmonijnej, ale wyrazistej dekoracji, zwłaszcza w ciemnym wariancie kolorystycznym.

Grzejniki OMEGA R z oferty Instal-Projekt
Grzejniki OMEGA R z oferty Instal-Projekt

Subtelną dekorację łazienki stanowić będzie także model POPPY, który ma klasyczny kształt drabinki, ale o szerszych, bardziej nowoczesnych listwach. Ten grzejnik będzie doskonale współgrał z kwadratową armaturą łazienkową. O krok dalej w tym samym kierunku poszli projektanci asymetrycznego modelu NAMELESS, również wyposażonego w płaskie profile, a także w pionowe kolektory, które mogą być umieszczone po prawej bądź lewej stronie.

Dla nieco bardziej odważnych użytkowników dobrym wyborem może się okazać inspirowany naturą model TRICK. Zamiast tradycyjnej drabinki, jego podział nawiązuje do żyłek liścia. Nietuzinkowy design wyróżnia także modele BELTI i ASTRO. Każdy z nich nada łazienkowej stylizacji nieco drapieżnego pazura.

W ofercie grzejników przeznaczonych do łazienki produkowanych przez Instal-Projekt znaleźć można także opatentowany, innowacyjny model MAKAO. Na pierwszy rzut oka wygląda jak stylowa, ale tradycyjna drabinka. Ukrywa jednak bardzo nowatorski system żaluzjowego ułożenia profili grzewczych, który pozwala na montaż urządzenia na dwa sposoby – w pionie i poziomie

Wybieramy grzejnik do pokoju dziecka

Wybierając grzejnik do pokoju dziecka powinniśmy się kierować dwoma kryteriami: bezpieczeństwem i designem, który może odzwierciedlać niczym nieskrępowaną wyobraźnię naszej pociechy. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo nie powinniśmy wybierać grzejników z ostrymi kantami i krawędziami.

Ważnym elementem urządzenia jest również termostat, który pozwoli na łatwe dostosowanie temperatury do wymagań malucha. Ostatnia kwestia dotyczy higieny - łatwiej ją zachować w grzejnikach płaskich niż w takich, które mają dużo zakamarków.

Grzejniki MODO z oferty Instal-Projekt
Grzejniki MODO z oferty Instal-Projekt

O grzejnikach INDIVI NEW już pisaliśmy. Przypominamy, że można po nich malować zmywalnym flamastrem, co z pewnością spodoba się dziecku. Ponadto do pokojów dziecięcych Instal-Projekt proponuje jeszcze kilka innych modeli, które umożliwiają zabawę odważnym kolorem: płaski i łatwy w utrzymaniu czystości COVER NEW, a dla starszych pociech także MODO o kształcie drabinki, zwłaszcza jeżeli wybierzemy mocne  barwy np. fuksji lub limonki.

Jaki grzejnik do salonu?

Grzejnik w salonie powinien być dostosowany do stylu tego reprezentacyjnego miejsca, co bywa nie lada wyzwaniem. Oczywiście, planując jego zakup musimy wziąć pod uwagę powierzchnię, którą mamy do dyspozycji, a także wielkość pomieszczenia, bowiem wpływa ona na oczekiwaną moc grzewczą urządzenia.

Styl salonu wspaniale podkreślą minimalistyczne modele INDIVI i INDIVI NEW, które za sprawą szklanej lub lustrzanej tafli zakrywającej urządzenie, wchodzą w symbiozę z każdym stylem pomieszczenia. Interesującym wyborem będzie również przypominający obraz efektowny model INVENTIO, który może być stylowo polakierowany lub zadrukowany gotowymi grafikami. Jego niepowtarzalny charakter nada wnętrzu wyrazistości i z urządzenia funkcjonalnego, zmieni się w wyjątkową ozdobę.

W przypadku konieczności zamieszczenia w salonie grzejnika o niestandardowych wymiarach, rozwiązaniem mogą się okazać grzejniki modułowa Instal-Projekt, które mogą przybrać formę grzejnika niskiego i szerokiego lub wysokiego i wąskiego. Taką możliwość dają modele modułowe jak TUBUS i VIVAT. Pierwszy z wymienionych to nowoczesny grzejnik, będący współczesną interpretacją dawnych grzejników żeberkowych. Z kolei drugi, dzięki smukłej konstrukcji i prostym cienkim listwom grzewczym sprawdzi się nawet w najbardziej nietypowym salonie.

Jaki grzejnik będzie pasował do sypialni?

Wybierając grzejnik do sypialni musimy pamiętać o tym, aby zapewnić w tym pomieszczeniu przyjazny zdrowiu mikroklimat, szczególnie ważny dla człowieka zwłaszcza podczas snu. Pamiętajmy przy tym, że optymalna dla komfortu śpiącego temperatura powietrza wynosi ok. 18 stopni Celsjusza, a prawidłową wilgotność zapewnić sobie można za pomocą nawilżaczy lub położonych na kaloryferze mokrych ręczników.

Zdarza się również, że sypialnia jest sporym pomieszczeniem z dużymi przeszkleniami. W takiej sytuacji Instal-Projekt poleca wspomniany już żeberkowy grzejnik TUBUS, który jest bardzo wydajny.

 

Grzejniki TUBUS z oferty Instal-Projekt
Grzejniki TUBUS z oferty Instal-Projekt

W tym pomieszczeniu istotny jest także kolor. Ponieważ do sypialni udajemy się po to, aby wypocząć, powinniśmy wybrać jasne i stonowane barwy. Również kształty powinny być raczej spokojne tak, aby nie pobudzać, a wyciszać nasz organizm przed zasłużonym odpoczynkiem.

Dlatego do tego pomieszczenia proponujemy opisane już wcześniej bardzo eleganckie modele COVER NEW i INVENTIO. Ułatwiają one utrzymanie czystości, a INVENTIO dodatkowo może zamienić się w estetyczny i przyjemny w odbiorze obraz.

Odpowiedni grzejnik do przedpokoju

A jaki grzejnik powinien nas witać "na wejściu", czyli w przedpokoju? Ponieważ pierwsze wrażenie robi się tylko raz, powinien odzwierciedlać styl naszego mieszkania. Takie zadanie wykonają bezbłędnie znane nam już modele INDIVI i INDIVI NEW oraz INVENTIO.

Nie oszukujmy się jednak - przedpokoje zazwyczaj są pomieszczeniami wąskimi i mocno zagospodarowanymi pod względem miejsca do przechowywania. Dlatego dobrze sprawdzą się grzejniki modułowe w smukłej wersji, np. VIVAT, AFRO NEW czy COVER NEW.

Bez wątpienia projektanci i styliści w ostatnich latach postarali się o to, by urządzenie, które kiedyś miało przede wszystkim pełnić funkcję grzewczą, stało się integralną częścią każdego mieszkania bądź domu, niezależnie od jego wielkości i stylu. Starannie przemyślane konstrukcje, wzory i barwy pozwalają na swobodną zabawę designem, dając pole dla naszej wyobraźni.

Zależnie od gustów i potrzeb, grzejniki mogą gładko integrować się z pomieszczeniem, lub stanowić jego wyróżnik. Mogą być obrazem, tablicą do pozostawiania wiadomości lub futurystyczną rzeźbą. Ich design nie wpływa przy tym negatywnie na funkcję. Nadal robią to, do czego ich stworzono: dają solidne ciepło.

 

źródło i zdjęcie: artykuł powstał we współpracy z INSTAL-PROJEKT, www.niezawodny.pl

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum