Dodatkowy wodomierz - kiedy stosować?

Opłaty za wodę są bardzo znaczącym kosztem dla domowego budżetu. W przypadku domów jednorodzinnych z ogrodem, wzrasta on jeszcze w okresie letnim, kiedy konieczne jest podlewanie ogrodu. Jest jednak sposób, aby znacznie obniżyć rachunki: wystarczy zamontować podlicznik wody ogrodowej.

Dodatkowy wodomierz - kiedy stosować?
APATOR POWOGAZ S.A. Aparatura łączeniowa i pomiarowa, systemy IT
www.apator.com
Dane kontaktowe:
61 84 18 101
ul. Klemensa Janickiego 23/25 60-542 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Po co nam dodatkowy wodomierz?

W przypadku podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej, w rozliczeniu kosztów liczy się zużycie wody i - proporcjonalnie do niego - zużycie ścieków. Zdarza się, że ta druga składowa rachunku jest nawet wyższa od kwoty, którą musimy płacić za pobór wody. A przecież - np. w przypadku posiadania ogrodu - nie cała zużyta przez nas woda trafia do kanalizacji.

Woda, którą podlewamy ogród bądź trawnik (czyli woda bezpowrotnie zużyta) generuje zatem koszty za każdy m3 ścieków naliczany na podstawie poboru, choć wcale nie jest ściekiem. Płacimy zatem za coś, z czego w tym aspekcie gospodarowania wodą nie korzystamy. Dlatego, aby zachować te pieniądze w naszym budżecie, mądrym rozwiązaniem jest zamontowanie podlicznika, który będzie służył do zliczania jedynie wody bezpowrotnie zużytej, bez opłaty za ścieki. Pozwoli to na obniżenie kosztów nawet o kilkadziesiąt procent.

Jaki wodomierz wybrać?

Decydując się na zakup dodatkowego wodomierza, powinniśmy kierować się jego jakością, a zatem postawić na produkt sprawdzonego producenta. Dobrym wyborem będzie wysokiej klasy polski wodomierz JS Smart+, o średnicy DN20, firmy Apator, przeznaczony do pomiaru przepływu i objętości wody zimnej przez instalację zamkniętą o pełnym przepływie strumienia, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym do 16 bar (PN16).

Wodomierz ten można zabudować - w zależności od tego, jak wygodniej będzie nam go odczytać – w rurociągach poziomych z liczydłem skierowanym ku górze (H) oraz pionowych lub poziomych z liczydłem skierowanym w bok (V). W standardzie produkt ten wyposażony jest w mosiężny korpus, niskie liczydło ośmiobębenkowe (IP65) i zabezpieczenie antymagnetyczne.

Wodomierz JS Smart+ z oferty Apator
Wodomierz JS Smart+ z oferty Apator

Co ważne, przystosowany jest do zdalnego przekazywania danych (tzw. AMR). Wodomierz ten doskonale sprawdzi się również w przypadku chęci zliczenia wody pobieranej z dodatkowego ujęcia (np. ogrodowej studni). Oczywiście, w tym wypadku odczyt służył będzie do innych prywatnych celów, np. statystycznych.

Dodatkowy wodomierz dla dużych gospodarstw

Jeśli zależy nam na zmierzeniu poboru wody ze studni głębinowej (lub innych dodatkowych ujęć) w dużym gospodarstwie np. rolnym, dobrym wyborem będzie wodomierz studzienny z serii MK (Woltman) firmy Apator z pionową osią wirnika (DN50-150) przeznaczony do pomiaru zużycia znacznych ilości zimnej wody o temperaturze do 30°C, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym do 16 bar (PN16).

Wodomierz studzienny z serii MK (Woltman) firmy Apator
Wodomierz studzienny z serii MK (Woltman) firmy Apator

Wodomierz ten należy zamontować w miejscu przejścia rurociągu pionowego w rurociąg poziomy, z liczydłem skierowanym ku górze. Urządzenia tego typu standardowo występują z liczydłem sześciobębenkowym (IP65, IP68 – w opcji) oraz z malowanym korpusem żeliwnym. Te wodomierze również przystosowane są do pracy w systemach zdalnego przekazywania danych (AMR).

Mogą być wyposażone w funkcję zdalnego przekazywania wskazań objętości za pośrednictwem nadajnika kontaktronowego (nadajnika Read’a) lub nadajnika optoelektroniczny (a także obydwu nadajników jednocześnie). Inne jego walory to szeroki zakres pomiarowy i niski próg rozruchu, łatwość odczytu wskazań liczydła i – oczywiście – wiarygodność wskazań.

Wodomierz tego typu może mieć różną przepustowość, dlatego wybór urządzenia powinna poprzedzać analiza potrzeb. W przypadku wodomierza MK firmy Apator, do wyboru mamy wodomierze o średnicach nominalnych 50, 80, 100 i 150.

Czy potrzebna jest zgoda na wodomierz?

Zazwyczaj firmy wodociągowe oczekują wypełnienia dodatkowego wniosku, na podstawie którego wyznaczony przez nich instalator określa warunki techniczne, jakie muszą zostać spełnione. Wtedy konieczny jest zakup i montaż zgodny z oczekiwaniami specjalisty.

Zamontowany wodomierz musi zostać sprawdzony i odebrany przez instalatora przysłanego przez firmę, która dostarcza wodę. Za tę usługę płaci właściciel wodomierza. Zamontowany wodomierz należy zgłosić dostawcy wody (chyba, że zrobi to za nas pracownik, który plombował i odbierał urządzenie).

Zgłaszając (osobiście lub - jeśli dostawca przewidział taką możliwość - przez Internet), musimy podać numer fabryczny wodomierza i jego początkowe wskazanie oraz datę instalacji. Za odczyt licznika w niektórych miastach pobierana jest dodatkowa opłata.

Dodatkowy wodomierz może zredukować koszty podlewania ogrodu

Montaż dodatkowego wodomierza może pomóc w ograniczeniu kosztów wynikających np. z podlewania ogrodu. Należy przy tym pamiętać, że w zależności od miasta, ze strony dostawcy wody mogą występować różne oczekiwania dotyczące parametrów technicznych tego urządzenia oraz sposobu odbioru technicznego, na podstawie którego będą uwzględniane jego wskazania.

źródło i zdjęcia: Apator Powogaz