Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Jak dobrać osłonę przeciwsłoneczną na taras i balkon?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Balkon i taras - nasze pokoje pod chmurką, są idealnym miejscem na wypoczynek po ciężkim dniu, bez konieczności oddalania się od domu. Mogą być azylem, w którym schowamy się z książką lub przyjemnym miejscem na zjedzenie posiłku czy relaks. Aby dobrze wypełniały swoją rolę, konieczna jest osłona przed słońcem i wiatrem. Czasem zachodzi także konieczność ukrycia się przed ciekawością sąsiadów czy przechodniów. Jaką osłonę wybrać?

Najlepsze osłony na balkon w bloku

Oprócz chronienia nas przed słońcem czy deszczem, osłona na balkon spełnia wiele innych zadań. Przede wszystkim może stanowić doskonałą ochronę dla balkonowych roślin przed palącymi promieniami. Znakomicie wychładza również pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych przeszkleń, zwłaszcza na południowych ścianach.

W zależności od tego, co nam się podoba, na balkonie zamontować możemy markizę, roletę balkonową, parasol, żagiel przeciwsłoneczny czy matę. Każda z tych propozycji ma swoje walory, które warto poznać, zanim dokonamy wyboru.

Markizy

Markiza nieodzownie kojarzy nam się ze słoneczną Italią i gorącym hiszpańskim wybrzeżem. Ale nie tylko pozytywne skojarzenia z wakacjami stanowią o walorach tego rozwiązania. Stosowanie markizy ma długą tradycję i nie bez powodu jest tak popularne na balkonach Włochów, Hiszpanów czy Francuzów. Jest po prostu funkcjonalne i proste, a przy tym naprawdę się sprawdza!

Markizy balkonowe. fot. domondo.pl

Markizy mogą stanowić ochronę zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Możliwość ustalenia kąta ich nachylenia pozwala dostosować go do pory dnia i pozycji słońca. Mniejsze wersje markiz z łatwością można zamontować samemu, natomiast duże można zamówić z usługą montażu, którą ma w swojej ofercie producent, firma Domondo. Wypełniając krótką ankietę na stronie producenta, otrzymać można darmową wycenę oraz procesjonalny montaż, na który przysługuje pełna gwarancja.

Pod względem wizualnym, markizy - które Domondo oferuje w szerokiej gamie letnich kolorów - świetnie sprawdzą się na romantycznym balkonie tonącym w kwiatach. Dobrze będą wyglądać w oprawie starej, śródmiejskiej kamienicy, ale właściwie dobrane, wkomponują się również w duży balkon w nowoczesnym budownictwie.

Roleta balkonowa

Roleta balkonowa przypomina roletę, która montowana jest w oknach i, jak ona, nada balkonowi bardzo nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Jej mocną stroną jest również to, że stworzona z niej osłona może się składać z kilku paneli wykonanych na wybrany wymiar, które możemy w dowolnej konfiguracji zwijać lub rozwijać. Roleta stanowi doskonałe zabezpieczenie przed promieniami UV, a także wiatrem i hałasem. Rozwinięta, zapewni użytkownikom duży poziom intymności.

Rolety balkonowe skutecznie chronią przed słońcem. fot. domondo.pl

Parasol - na balkon i do ogrodu

Parasol - już sama nazwa wskazuje, że został stworzony do ochrony przed słońcem, choć - jak wszyscy wiemy - dziś korzystamy z niego częściej w przypadku opadów deszczu. Na balkonie sprawdzi się model na wysięgniku, z ruchomą główką, dzięki której możemy dowolnie ustawić jego położenie. Z pewnością postawienie parasola na balkonie stworzy na nim efekt małej, rajskiej wyspy.

Parasol zapewni cień w przydomowym ogrodzie. fot. domondo.pl

Żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel przeciwsłoneczny - to rozwiązanie, które od kilku lat skutecznie zdobywa sympatię użytkowników. Podobnie jak parasol, kojarzy się z beztroskimi wakacjami, w tym wypadku spędzanymi na wodzie. Pod względem architektonicznym, pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych balkonów. Bogatą ofertę żagli przeciwsłonecznych również znajdziemy na stronie Domondo.

Żagiel przeciwsłoneczny na balkonie budynku w mieście. fot. domondo.pl

Maty balkonowe

Maty balkonowe - mogą być samodzielną osłoną, lub uzupełnieniem jednego z wcześniejszych rozwiązań. Nie chronią przed promieniami słońca padającymi od góry, ale rozpostarte wzdłuż barierki balkonowej świetnie izolują użytkowników przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Znakomicie chronią też przed wiatrem lub zacinającym deszczem. Ich bogata gama kolorów i ciekawe wzornictwo pozostawiają spore pole dla wyobraźni. Przy odrobinie fantazji, możemy stworzyć swój własny azyl w cieniu kolumn lub muru z kamieni. Szeroki wybór mat balkonowych znajdziemy na stronie firmy Domondo.

Jaka markiza na duży taras?

Markizy tarasowe potrzebują stabilnego i trwałego podłoża do montowania, które utrzyma ich spore gabaryty. Zazwyczaj ich konstrukcja oparta jest na przegubowych ramionach, które składają się wraz ze zwijanym poszyciem. Ramion jest tyle, ile jest niezbędne do utrzymania poszycia, zatem im większe zadaszenie, tym jest ich więcej.

Markiza tarasowa. fot. dodmondo.pl

W zależności od sposobu rozwijania poszycia, w ofercie znajdziemy markizy na korbę (np. Barcelona), chowane w kasecie i elektryczne, z silnikiem (np. Werona). Te ostatnie mogą zostać wyposażone dodatkowo w czujniki pogodowe odpowiedzialne np. za automatyczne zamknięcie markizy w przypadku silnego wiatru.

Takie markizy cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. Są bardzo nowoczesne i dają użytkownikom duży komfort sterowania, które możliwe jest z poziomu pilota lub nadajnika ściennego, co znacznie ułatwia zwijanie i rozwijanie tkaniny.

Wszystkie markizy tarasowe mogą zostać wzbogacone o oświetlenie LED, wsporniki teleskopowe, czy system R-pitch pozwalający na łatwą zmianę kąta nachylenia markizy w stosunku do słońca.

Dodatkowo na tarasie zamontować możemy markizę boczną, rozsuwaną jak ścianka, na długość 3 m. Zapewni nam ona dodatkowe zacienienie i zwiększy poziom intymności. Co ciekawe, czasem wykorzystywana jest jako ekran, na którym - za pomocą rzutnika - można wieczorem wyświetlać film. Takie kino we własnym ogrodzie to doskonała rozrywka dla całej rodziny.

Osłony przeciwsłoneczne nawet w strefie umiarkowanej

Pomimo tego, że mieszkamy w strefie umiarkowanej, rośnie liczba upalnych dni, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Bywa, że latem temperatury osiągają tak wysokie wartości, że przebywanie na zewnątrz jest nie tylko mało przyjemne, ale również niezdrowe. Osłony przeciwsłoneczne stanowią doskonałą tarczę chroniącą użytkowników przed gorącymi promieniami i promieniowaniem UV. Warto przy tym pamiętać, że są to nie tylko funkcjonalne elementy wyposażenia balkonów i tarasów, ale również ich niewątpliwa ozdoba.

źródło i zdjęcia: domondo.pl

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum