Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Jak utrzymać w czystości żaluzje drewniane i aluminiowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Żaluzje mają znacznie więcej powierzchni i elementów niż standardowe rolety, dlatego zbierają większe ilości kurzu. Najważniejsza jest więc jego regularne usuwanie, aby brud nie miał czasu za zaschnięcie. Zazwyczaj wystarczy tylko wilgotna szmatka czy ściereczka z mikrofibry. Należy jednak pamiętać, aby dostosowywać środki czyszczące do materiału, z którego nasze osłony są wykonane - we wszystkich przypadkach rezygnujemy z silnych preparatów i dużej ilości wody.

Jak czyścić żaluzje bambusowe i aluminiowe?

Jak zatem czyścić żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe, aby cieszyć się nimi przez długie lata? Jak wszystkie osłony okienne wymagają one regularnej konserwacji, która tylko z pozoru wydaje się skomplikowana. Postanowiliśmy podejść do tematu z największą starannością i przygotowaliśmy dla Ciebie kilka uniwersalnych rad. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z pomocy specjalistów - oni zrobią to najlepiej, bez ryzyka uszkodzenia osłon.

Kilka wskazówek na temat czyszczenia żaluzji

 • Niezależnie od rodzaju żaluzji, pierwszym krokiem powinno być ich odkurzenie. Należy pamiętać, że jeżeli wykonamy tę czynność niedokładnie, nieusunięty kurz rozmaże się podczas czyszczenia na mokro.
 • Rozpoczynając porządki, ustaw osłonę w pozycji zamkniętej (przodem do wnętrza) i przy pomocy miotełki lub ściereczki odkurz całą jej powierzchnię. Po odwróceniu żaluzji powtórz czynność, zmieniając kierunek działania. To bardzo ważne, aby czyścić ją zgodnie z kierunkiem układania się lamel - zapobiegnie to uszkodzeniu konstrukcji.
 • Jeżeli do czyszczenia żaluzji chcesz wykorzystać odkurzacz, pamiętaj, aby zmniejszyć moc ssania, użyć delikatnej szczotki i pozbyć się z niej wszelkich zanieczyszczeń.
 • Kurz najlepiej zbierają ściereczki z mikrofibry lub specjalne szczotki do żaluzji, dzięki którym możesz sprzątać na mokro i na sucho. Składają się one z kilku rzędów wałków, co pozwala czyścić kilka lamel jednocześnie, a co za tym idzie, oszczędzić sporo czasu!
  (UWAGA - sam możesz stworzyć taką szczotkę za pomocą szczypiec kuchennych lub... po prostu założyć na dłoń starą skarpetkę).
 • Żaluzje aluminiowe nie lubią wilgoci - pod jej wpływem matowieją, dlatego czyścimy je wyłącznie suchą ściereczką z mikrofibry lub flaneli (ewentualnie lekko zwilżoną octem, który usunie z nich kurz i dodatkowo je zdezynfekuje).
 • Drewno, podobnie jak aluminium, nie lubi wody. Jej duża ilość może doprowadzić do deformacji i odbarwienia lamelek, dlatego na każdą plamę reaguj jak najszybciej – z czasem ich usunięcie może być znacznie trudniejsze.
 • Do usuwania dużych plam (np. z tłuszczu) używamy delikatnej ściereczki nasączonej specjalnym płynem do drewna lub delikatnym detergentem. Każdą lamelkę przecieramy osobno i od razu suszymy.
 • Nie zapominaj o osuszaniu! Po odkurzeniu i wyczyszczeniu żaluzji należy je dokładnie wysuszyć, zostawiając lamele w pozycji otwartej, co ułatwi cyrkulację powietrza między nimi. Zwróć szczególną uwagę na obudowę, która pod wpływem wody może zardzewieć. Po sprzątaniu. Niezastąpiona może okazać się… suszarka do włosów ustawiona na najmniejszy tryb!
 • Sznureczki sterujące roletą czyścimy, pocierając je gąbką ze spienionym płynem do naczyń lub proszkiem do prania.
 • Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, można także zdjąć żaluzje, co znacznie ułatwi pracę. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać na mechanizm, który nie może zamoknąć.
Zapraszamy do sklepu internetowego domondo.pl

źródło i zdjęcia: domondo.pl

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum