Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Masy i mieszanki tynkarskie

Czas to pieniądz, czyli jak tynkować szybciej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Stosowanie tynków cementowo-wapiennych to bardzo popularny sposób wykańczania ścian i sufitów. Produkty posiadają wiele zalet, a dzięki rozwijającej się technologii, prace tynkarskie można przeprowadzić w naprawdę ekspresowym tempie. Zobacz, jak to zrobić!

Cenione za wytrzymałość, przyczeponść i mikroklimat wnętrz - standardowe tynki cementowo-wapienne

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne są cenione szczególnie za swoją wytrzymałość, ale warto pamiętać również o innych ich zaletach. Bardzo dobra przyczepność czyni z nich idealną bazę pod malowanie, a także wszelkiego rodzaju okładziny jak np. tapety czy płytki ceramiczne. Nadają się do każdego wnętrza i do każdych warunków - do kuchni, salonu, korytarza czy pokoju dziecięcego, a dzięki temu, że są wodoodporne również do pomieszczeń, w których wilgotność przekracza 70% - np. łazienek.

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne są paroprzepuszczalne i - choć nie zawsze o tym pamiętamy - jako produkty mineralne (czyli naturalne) poprawiają mikroklimat wnętrz. Są znakomitymi regulatorami wilgoci - pochłaniają i magazynują jej nadmiar, gdy w pomieszczeniu jest jej za dużo, by uwolnić ją w momencie, gdy powietrze ulegnie zbytniemu wysuszeniu. To wszystko razem sprawia, że choć mijają lata, zmieniają się mody i trendy, to one niezmiennie cieszą się dużą popularnością - zarówno wśród fachowców, pracujących z nimi na budowie, jak i samych inwestorów.

Dalsza obróbka tradycyjnego tynku cem-wap dopiero po tygodniu

Standardowe tynki cementowo-wapienne, aby wstępnie związać i byś gotowe do dalszej obróbki, potrzebują minimum kilka (6-8), a nawet kilkanaście godzin. Czas ten zależy od wielu czynników, m.in. grubości tynku, chłonności podłoża i panujących temperatur i wilgotności. Dlatego zazwyczaj narzuca się je po południu, by po zachowaniu odpowiedniej przerwy technologicznej, dokończyć pracę następnego dnia rano.

- Tynki cementowo-wapienne wymagają zwykle zatarcia na koniec lub nawet następnego dnia po ich narzuceniu. Z tego względu w tygodniowym cyklu pracy (od poniedziałku do piątku), w piątek zazwyczaj tego rodzaju prac już się nie planuje i nie wykonuje, bo oznaczałoby to konieczność prowadzenia ich do późnych godzin lub powrotu na budowę również w sobotę. Tynk MPI 30 Speed i jego lekka odmiana Baumit MPI 30 L to wyjątki od tej reguły. Dzięki szybkowiążącej formule cały proces tynkowania z ich udziałem można w kontrolowany sposób przeprowadzić w ciągu kilku godzin - mówi Tomasz Jarzyna z Baumit Polska. - Gdy na szali jest dotrzymanie terminu i trzeba wykonać pracę w krótkim czasie, te kilka zaoszczędzonych godzin może zrobić dużą różnicę - dodaje.

Gdy zależy nam na szybszym tempie robót wykończeniowych

Jeśli popatrzymy przez pryzmat pięciodniowego tygodnia pracy, możemy wykonać nawet 30% więcej prac. Ponadto, tynk szybkowiążący pozwala nie tylko przyspieszyć całość realizowanych robót na obiekcie, lecz także - z uwagi na przewidywalny czas obróbki - także lepiej rozplanować zadania i szybciej ukończyć prace.

Zacieranie końcowe powierzchni tynku cementowo-wapiennego pacą z twardej gąbki. fot. Baumit

Zacieranie końcowe powierzchni tynku cementowo-wapiennego pacą z twardej gąbki. fot. Baumit

Dodatkowo dzięki plastycznej i drobnoziarnistej formule, prace na odpowiednio miękkim i przewidywalnym tynku prowadzi się łatwo. A wszystko to przy zachowaniu najlepszych parametrów wytrzymałościowych tynków Baumit.

Szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy szczególnie zależy nam czasie, a każda zaoszczędzona godzina jest na wagę złota. Nie, wróć – na wagę dotrzymania terminu, bo w branży budowlano-remontowej nawet niewielki zastój może spowodować opóźnienie realizacji kolejnych prac i całej inwestycji. Warto wówczas pamiętać, że prace tynkarskie można znacząco przyspieszyć, sięgając po tynk szybkowiążący, który można nakładać i zacierać w stosunkowo krótkim czasie.

Szybkowiążące tynki cementowo-wapienne: Baumit MPI 30 Speed i jego lekka odmiana Baumit MPI 30 L Speed. fot Baumit
Szybkowiążące tynki cementowo-wapienne: Baumit MPI 30 Speed i jego lekka odmiana Baumit MPI 30 L Speed. fot. Baumit

W Polsce jak na razie jedynymi przedstawicielami takich tynków są Baumit MPI 30 Speed i jego lekka odmiana Baumit MPI 30 L Speed. Ich największą przewagą jest pozostający pod całkowitą kontrolą tynkarza, krótki czas wykonania. Do obróbki można przystąpić już po ok. 2-3 h od nałożenia, niezależnie od chłonności podłoża czy grubości warstwy tynku.

Jak tynkować szybciej zobaczycie również w filmie

Szybkowiążące tynki cementowo-wapienne to sprzymierzeńcy zarówno ekip budowlanych, jak i inwestorów, którzy wymagają sprawnego przeprowadzenia prac oraz wysokiej jakości, trwałych efektów. Dzięki produktom takim jak Baumit MPI 30 Speed czy Baumit MPI 30 L Speed zostają spełnione oczekiwania każdej ze stron.

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum