Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jakim materiałem wykończyć schody zewnętrzne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Schody to nieodłączna część każdego budynku. Dzięki odpowiedniemu ich wykończeniu można podkreślić wyjątkowy charakter danego miejsca. Niezależnie od charakteru aranżacji należy dobrze przemyśleć kwestię doboru materiału użytego do pokrycia schodów. Nowoczesnym i ekonomicznym sposobem będzie użycie prefabrykowanych, wielkoformatowych stopni betonowych. Doskonale potrafią one oddać piękno i fakturę naturalnego kamienia.

Zalety betonowych stopni schodowych

Schody wykonane z bloków betonowych mają wiele zalet. Spośród cech stricte użytkowych, po pierwsze należy wymienić to, że są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji. Wynika to z ich wielkości i ciężaru.

Stopnie schodowe Polbruk Grando posiadają wymiar 46x100 lub 40x100 cm (w zależności od faktury) i wysokość 15 cm. Dzięki temu „na styku” tarasu i ogrodu nie potrzebują podkonstrukcji (jest ona jednak konieczna wtedy, gdy zniwelowania wymaga większa wysokość).

Nie trzeba też czekać na ich wylanie, tak jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać na przykład ceramiką.

Schody buduje się ze spójnych, monolitycznych bloków, które nie są podatne na uszkodzenia, a czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat.

Schody ze stopniami z bloków betonowych są jednak nie tylko wygodne w montażu, ale również w użytkowaniu. Naprawa uszkodzeń jest także łatwiejsza w porównaniu do uzupełniania ubytków w tradycyjnych schodach betonowych.

Stopnie Grando posiadają wysokość 15 cm, która jest niezwykle przyjazna dla użytkowników. Spacer po takich schodach to przyjemność, która nie obciąża nóg, gdyż nie trzeba ich wysoko podnosić.

 

Betonowe stopnie Polbruk Grando
Betonowe stopnie Polbruk Grando fot. Polbruk

Betonowe stopnie schodowe wyglądają jak naturalny kamień

Olbrzymią zaletą bloków betonowych jest również ich wygląd, gdyż doskonale imitują naturalny kamień. Grando są dostępne w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej. Pierwsza z nich swoją estetyką przypomina tradycyjny łupany kamień, a druga nadaje się do realizacji o prestiżowym charakterze, gdyż wygląda niczym tafla granitu.

Faktura i kolorystyka schodów zawsze powinna być dobrana do stylu otoczenia. Obydwie wersje Grando występują w czterech odcieniach – dwóch tonacjach zimnych (nerino, grafitowy) oraz dwóch tonacjach ciepłych kolorów (latte i hawaii).

Jeśli teren przy domu i ogród jest urządzony w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, to warto wybrać stopnie schodowe utrzymane w neutralnych szarościach, takie jak nerino lub nieco ciemniejszy grafitowy.

W przypadku stylu śródziemnomorskiego lub rustykalnego, aranżację strefy wejściowej lub tarasu doskonale uzupełnią stopnie schodowe w kolorze latte lub hawaii, najlepiej o łamanej fakturze imitującej łupany kamień. Stopnie zawsze powinny tworzyć spójną całość z nawierzchnią.

Betonowe stopnie Polbruk Grando kolor latte
Betonowe stopnie Polbruk Grando imitujące kamień fot. Polbruk

Nawierzchnia betonowych stopni schodowych 

Styl nowoczesny i skandynawski w aranżacji przestrzeni kojarzą się przede wszystkim z minimalizmem oraz elegancją i taki charakter powinny mieć elementy nawierzchni przed domem oraz tarasu. Do tej roli doskonale nadają się wielkoformatowe płyty Polbruk Magna o gładkiej fakturze i wymiarach 50x75 i 75x100 cm.

Płyta ta ze względu na grubość 8 i 10 cm może być stosowana zarówno na tarasie, jak i na podjeździe. Kolor nerino idealnie pasuje do stylu skandynawskiego i nowoczesnego.

Płyty Polbruk Magna
Płyty Polbruk Magna fot. Polbruk


W przypadku aranżacji wymagających nawierzchni z mniejszych i bardziej podłużnych elementów, ciekawą propozycją będą kostki o gładkiej fakturze, takie jak Metrik czy Oland. Posiadają one prostokątny kształt i są dostępne w kolorach: białym, stalowym, nerino oraz bazaltowym, świetnie pasujących do nowoczesnych aranżacji.


Oryginalnym rozwiązaniem polecanym na alejki i ścieżki w ogrodzie są płyty ogrodowe Linea, które fakturą przypominają trawertyn czyli naturalną wapienną skałę. Cechują się dużym formatem i występują w kolorze jasnoszarym i beżowym.

Płyty te można układać metodą step by step czyli pojedynczo, a przestrzenie pomiędzy nimi zazwyczaj wypełnia grysem lub trawą. Mogą być one idealnym dopełnieniem aranżacji, w której główną rolę grają schody.

Płyty ogrodowe Polbruk Linea
Płyty ogrodowe Polbruk Linea fot. Polbruk


Do stopni schodowych Grando w barwach hawaii czy latte, doskonale wpisujących się w styl śródziemnomorski i rustykalny, również można dobrać spójną kolorystycznie nawierzchnię.

Jeśli zależy nam na nawierzchni w takim stylu, ale z dużych płyt, idealna będzie Magna w kolorze latte. Z innych produktów, które wpasują się w aranżacje tego typu, warto wymienić również kostkę MultiComplex w takim samym kolorze.

Płyty Polbruk Magna kolor latte
Płyty Polbruk Magna w kolorze latte fot. Polbruk

Schody wykonane z wielkoformatowych stopni betonowych to praktyczne rozwiązanie oraz sposób na reprezentacyjną strefę wejściową i wyróżnienie tarasu z przestrzeni ogrodu, a także podniesienie jego rangi. Przy projektowaniu tego typu założeń należy jednak zawsze pamiętać o dobraniu odpowiednich elementów, aby tworzyły spójną kompozycję.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum