Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Skuteczne zabezpieczenie budynku przed wilgocią

Zabezpieczenie budynku przed wilgocią jest jednym z priorytetowych działań, do których należy podejść z wielką starannością na etapie budowy domu. Wykonana niewłaściwie izolacja fundamentów w efekcie może prowadzić do powolnego niszczenia elementów konstrukcyjnych budynku. Skutki zaniedbań w tym zakresie mogą być katastrofalne.

Skuteczne zabezpieczenie budynku przed wilgocią
PPHU Winyl-Pol Wybacz sp.j. Folie budowlane
www.winyl-pol.pl
PPHU Winyl-Pol Wybacz sp.j. Folie budowlane
Dane kontaktowe:
82 569 22 94
Lubelska 96, 22-130 Siedliszcze

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zgubne działanie wody na budynek

Woda jest nam niezbędna do życia, ale jednocześnie jest jednym z najbardziej niszczycielskich żywiołów. W przypadku niewłaściwej izolacji fundamentów jej zgubne działanie na nasz budynek będzie powolne i podstępne. Fundamenty zaczną chłonąć wodę, co spowoduje zawilgocenie murów i zmniejszy wytrzymałość konstrukcji domu.

Dodatkowo stale utrzymująca się wilgoć będzie miała negatywny wpływ na izolacyjność cieplną ścian, co skutkować będzie po pierwsze powodującym problemy zdrowotne rozwojem pleśni i grzybów, a po drugie - zwiększeniem rachunków za ogrzewanie.

Zarówno w domach bez piwnic, jak i domach podpiwniczonych, zaniedbania na etapie budowy w zakresie zabezpieczenia budynku przed wilgocią będą trudne do naprawienia. Z pewnością w takich przypadkach nie obędzie się bez usług specjalistycznych firm, które zmuszone będą do skucia ścian i podłóg, w celu uzupełnienia izolacji.

Taki remont jest jednocześnie kosztowny i kłopotliwy. Aby uniknąć tego typu problemów, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które skutecznie będą chronić nasz budynek przed wodą.

Folia hydroizolacyjna dla ochrony fundamentu

Sprawdzonym sposobem ochrony budynku przed wilgocią jest zastosowanie folii hydroizolacyjnej IZOWINYL. Jej producent, firma Winyl-Pol wyjaśnia, że folia powstaje w procesie walcowania ze zmiękczonego polichlorku winylu, jako produkt ekologicznego przetwórstwa surowców wtórnych.

Folia jest miękka, elastyczna, łatwa w układaniu, łączy się ze sobą trwale za pomocą kleju lub poprzez zgrzewanie gorącym powietrzem, tworząc tym samym ciągłą barierę dla wody i wilgoci. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed wodami przesiąkającymi, a także silnym strumieniem wody (wodą pod ciśnieniem).

Izolacja pozioma fundamentów za pomocą folii hydroizolacyjnej Izowinyl. fot. Winyl-Pol
Izolacja pozioma fundamentów za pomocą folii hydroizolacyjnej IZOWINYL. fot. Winyl-Pol

Zabezpiecza ściany budynku przed deszczem padającym na ścianę zewnętrzną i przesiąkającym wzdłuż dolnych partii muru. Folię układa się przed wymurowaniem ścian fundamentowych pomiędzy ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynku, co chroni przed podciąganiem kapilarnym czyli wciąganiem wilgoci przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany.

Materiał tworzy elastyczną warstwę, która oddziela ławy od ścian fundamentowych, zabezpieczając w ten sposób ściany przed pękaniem wynikającym z osiadania budynku.

Inne zastosowania folii IZOWINYL

Folię hydroizolacyjną IZOWINYL można również stosować pod podłogi na gruncie, posadzki i stropy. Układa się ją wówczas pod warstwą ocieplenia ze styropianu. Jej zalety, takie jak doskonała zgrzewalność (dzięki której łatwo naprawić uszkodzenia czy wykonać obróbki detali), wysoka wytrzymałość na rozrywanie a także gęstość większa od wody, dzięki której folia nie wypływa na powierzchnię, spowodowały, że znalazła zastosowanie także jako warstwa hydroizolacyjna na balkonach, tarasach i parkingach.

Narożnik ławy fundamentowej zabezpieczony folią hydroizolacyjną IZOWINYL. fot. Winyl-Pol
Narożnik ławy fundamentowej zabezpieczony folią hydroizolacyjną IZOWINYL. fot. Winyl-Pol

Jest doskonałym materiałem do uszczelnienia zbiorników ziemnych, stawów ogrodowych oraz oczek wodnych. W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia jest możliwość zamówienia modułu o dowolnym wymiarze dostosowanym do potrzeb klienta. Folia izolacyjna występuje w trzech grubościach: 0,7 mm (IZOWINYL Ultra), 1,0 mm (IZOWINYL Super) oraz 1,5 mm (IZOWINYL Super Plus). Wszystkie folie posiadają certyfikat CE oraz Atest Higieniczny NIZP-PZH.

źródło i zdjęcia: Winyl-Pol