Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R eliminuje koronawirusy
Badania z zakresu mikrobiologii polegające na ocenie eliminacji koronawirusów z powietrza przez oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R rozpoczęły się w ubiegłym roku. Zadanie powierzone zostało niezależnemu Instytutowi we Wrocławiu. Badanie, które kilkukrotnie powtórzono dla uzyskania całkowitej pewności, przeprowadzone zostało w następujący sposób: aerozol zawierający cząstki badanego wirusa z grupy koronawirusów został rozpylony w komorze przed oczyszczaczem PRO-VENT CLEAN R.
Po przejściu przez filtr elektrostatyczny (oczyszczacz) PRO-VENT CLEAN R zebrano próbkę powietrza i poddano badaniom. Ich wynik potwierdził całkowitą redukcję aktywnego koronawirusa w powietrzu. Bardziej szczegółowo przebieg badania opisuje Magdalena Skórska, projektant instalacji sanitarnych.
- Sprawdzano, jaki efekt wywoła dana próbka powietrza z urządzenia PRO-VENT CLEAN R na modelowe komórki. Obecność wirusa w próbce ocenia się sprawdzając żywotność komórek, na które działa. Jeżeli w próbce jest wirus – komórki umierają, jeżeli w próbce nie ma wirusa – komórkom nic się nie dzieje, pozostają żywe - wyjaśnia ekspertka. I dodaje - Jeżeli w próbce widać monowarstwę zdrowych komórek, wówczas wiadomo, że wirus (np. z grupy koronawirusów) został dezaktywowany. Czyli po prostu uszkodzony. Staje się on wtedy niegroźny, nawet jeżeli znajdzie się w organizmie gospodarza.
Jaką skuteczność oczyszczania powietrza ma filtr elektro-jonizacyjny?
Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R to w praktyce filtr elektro-jonizacyjny, który wykorzystuje silne pole elektrostatyczne do oddzielenia zjonizowanych zanieczyszczeń. Wyładowania koronowe powodują powstawanie ładunków elektrycznych, będących mieszanką cząstek zjonizowanych i niezjonizowanych, atomów w stanie podstawowym i wzbudzonych, wolnych rodników tlenu i azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.
Wygenerowane w ten sposób jony (dodatnie H i ujemne O) otaczają substancje unoszące się w powietrzu, w tym właśnie wirusy, po czym zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której tworzy się reaktywna grupa OH, czyli rodniki hydroksylowe.
Rodnik hydroksylowy jest niestabilną i silnie aktywną substancją. Aby się ustabilizować pozbawia (kradnie) wodór (H) wszelkich napotkanych szkodliwych cząstek (np. wirusów) przepływających przez oczyszczacz. W ten sposób patogeny (np. wirusy) są dezaktywowane. Stają się one niegroźne nawet jeżeli znajdą się w organizmie gospodarza. W wyniku dezaktywacji patogenów tworzy się para wodna (H2O), która jest zawracana do powietrza.
Jak i gdzie zamontować oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R?
Zgodnie z instrukcją producenta, filtr CLEAN R należy montować za rekuperatorem, na kanale nawiewnym. Przed przystąpieniem do montażu należy odłączyć przewód zasilający rekuperatora, a następnie zdemontować części kanałów wentylacyjnych w miejscu, w którym zamierzamy zamontować urządzenie. Oczyszczacz wyposażony został w zawiesia i kątowniki, które ułatwią stabilny montaż filtra do ściany lub sufitu.
Po jego zamocowaniu należy zmontować kanały wentylacyjne na odcinkach prowadzących od rekuperatora do filtra oraz od filtra do instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, aby przed uruchomieniem instalacji upewnić się, że rekuperator jest wyposażony w czysty filtr klasy min. G4. Na koniec należy uruchomić filtr CLEAN R i włączyć procedurę kalibracji.
W jaki sposób wymienić filtr w oczyszczaczu powietrza PRO-VENT CLEAN R?
W związku z wychwytywaniem przez oczyszczacz groźnych patogenów rodzi się pytanie, co w przypadku konieczności wymiany filtra? Czy zetknięcie z nim nie grozi zakażeniem? Nowatorskie rozwiązanie, jakie zastosowano w oczyszczaczach powietrza PRO-VENT CLEAN R, eliminuje zagrożenie.
Tym rozwiązaniem jest opatentowana przez firmę technologia pola siłowego Stopfield®. Skuteczność tej technologii również poddana została badaniu we wrocławskim Instytucie. Wykazało ono, że zanieczyszczenia zatrzymane na wkładzie filtra, czyli separatorze, są biologicznie nieczynne, a zatem całkowicie niegroźne.
źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne