PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Czy domowe oczyszczacze powietrza uchronią nas przed koronawirusem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pandemia koronawirusa SARS CoV-2 postawiła przed inżynierami wyzwania, w wyniku których powstały innowacyjne urządzenia, będące orężem w walce z tym niewidzialnym wrogiem. Najbardziej powszechna jest dezynfekcja przedmiotów, ale pojawiają się już nowe rozwiązania, które eliminują zagrożenie w powietrzu. Do tej gamy produktów należy montowany na kanale nawiewnym oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R z technologią filtracji Stopfield®.

Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R eliminuje koronawirusy

Badania z zakresu mikrobiologii polegające na ocenie eliminacji koronawirusów z powietrza przez oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R rozpoczęły się w ubiegłym roku. Zadanie powierzone zostało niezależnemu Instytutowi we Wrocławiu. Badanie, które kilkukrotnie powtórzono dla uzyskania całkowitej pewności, przeprowadzone zostało w następujący sposób: aerozol zawierający cząstki badanego wirusa z grupy koronawirusów został rozpylony w komorze przed oczyszczaczem PRO-VENT CLEAN R.

Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R
Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R

Po przejściu przez filtr elektrostatyczny (oczyszczacz) PRO-VENT CLEAN R zebrano próbkę powietrza i poddano badaniom. Ich wynik potwierdził całkowitą redukcję aktywnego koronawirusa w powietrzu. Bardziej szczegółowo przebieg badania opisuje Magdalena Skórska, projektant instalacji sanitarnych.

- Sprawdzano, jaki efekt wywoła dana próbka powietrza z urządzenia PRO-VENT CLEAN R na modelowe komórki. Obecność wirusa w próbce ocenia się sprawdzając żywotność komórek, na które działa. Jeżeli w próbce jest wirus – komórki umierają, jeżeli w próbce nie ma wirusa – komórkom nic się nie dzieje, pozostają żywe - wyjaśnia ekspertka. I dodaje - Jeżeli w próbce widać monowarstwę zdrowych komórek, wówczas wiadomo, że wirus (np. z grupy koronawirusów) został dezaktywowany. Czyli po prostu uszkodzony. Staje się on wtedy niegroźny, nawet jeżeli znajdzie się w organizmie gospodarza.

Jaką skuteczność oczyszczania powietrza ma filtr elektro-jonizacyjny?

Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R to w praktyce filtr elektro-jonizacyjny, który wykorzystuje silne pole elektrostatyczne do oddzielenia zjonizowanych zanieczyszczeń. Wyładowania koronowe powodują powstawanie ładunków elektrycznych, będących mieszanką cząstek zjonizowanych i niezjonizowanych, atomów w stanie podstawowym i wzbudzonych, wolnych rodników tlenu i azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Wygenerowane w ten sposób jony (dodatnie H i ujemne O) otaczają substancje unoszące się w powietrzu, w tym właśnie wirusy, po czym zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której tworzy się reaktywna grupa OH, czyli rodniki hydroksylowe.

Rodnik hydroksylowy jest niestabilną i silnie aktywną substancją. Aby się ustabilizować pozbawia (kradnie) wodór (H) wszelkich napotkanych szkodliwych cząstek (np. wirusów) przepływających przez oczyszczacz. W ten sposób patogeny (np. wirusy) są dezaktywowane. Stają się one niegroźne nawet jeżeli znajdą się w organizmie gospodarza. W wyniku dezaktywacji patogenów tworzy się para wodna (H2O), która jest zawracana do powietrza.

Jak i gdzie zamontować oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R?

Zgodnie z instrukcją producenta, filtr CLEAN R należy montować za rekuperatorem, na kanale nawiewnym. Przed przystąpieniem do montażu należy odłączyć przewód zasilający rekuperatora, a następnie zdemontować części kanałów wentylacyjnych w miejscu, w którym zamierzamy zamontować urządzenie. Oczyszczacz wyposażony został w zawiesia i kątowniki, które ułatwią stabilny montaż filtra do ściany lub sufitu.

Elektro-jonizacyjny filtr PRO-VENT CLEAN R zamontowany na kanale nawiewnym za rekuperatorem PRO-VENT MISTRAL
Elektro-jonizacyjny filtr PRO-VENT CLEAN R zamontowany na kanale nawiewnym za rekuperatorem PRO-VENT MISTRAL

Po jego zamocowaniu należy zmontować kanały wentylacyjne na odcinkach prowadzących od rekuperatora do filtra oraz od filtra do instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, aby przed uruchomieniem instalacji upewnić się, że rekuperator jest wyposażony w czysty filtr klasy min. G4. Na koniec należy uruchomić filtr CLEAN R i włączyć procedurę kalibracji.

W jaki sposób wymienić filtr w oczyszczaczu powietrza PRO-VENT CLEAN R?

W związku z wychwytywaniem przez oczyszczacz groźnych patogenów rodzi się pytanie, co w przypadku konieczności wymiany filtra? Czy zetknięcie z nim nie grozi zakażeniem? Nowatorskie rozwiązanie, jakie zastosowano w oczyszczaczach powietrza PRO-VENT CLEAN R, eliminuje zagrożenie.

Tym rozwiązaniem jest opatentowana przez firmę technologia pola siłowego Stopfield®. Skuteczność tej technologii również poddana została badaniu we wrocławskim Instytucie. Wykazało ono, że zanieczyszczenia zatrzymane na wkładzie filtra, czyli separatorze, są biologicznie nieczynne, a zatem całkowicie niegroźne.

źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum