Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ciepły montaż okien

Obszary, które wpływają na zmniejszenie zużycia energii w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej już wkrótce wszystkie nowo wybudowane domy powinny charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Wymusza to na inwestorach zastosowanie przyjaznych dla środowiska. Mimo, że przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2021 roku, firma Soudal już od dawna inwestuje w ekonomiczne technologie i konsekwentne poszerza swoją ofertę produktową o kolejne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego.

Przedstawiamy najbardziej kluczowe obszary, które w znaczny sposób wpływają na poprawę parametrów związanych ze zużyciem energii w domu. To absolutne "must have" dla inwestorów planujących budowę domu i wskazówka na co zwracać uwagę przy wyborze technologii.

Te liczby mówią same za siebie - dach może generować nawet 30% strat ciepła, ściany 25%, a okna i drzwi 20%. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej Polaków decyduje się na termomodernizację swoich domów. W tym roku wprowadzono program "Czyste Powietrze", który przewiduje dofinansowania m.in. na docieplenie przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. I coraz więcej inwestorów rozumie, że warto z tej możliwości skorzystać - inwestycja przyczyni się do znacznego zmniejszenia wydatków na ogrzewanie, a także przyniesie ulgę środowisku poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Po pierwsze - szczelny montaż okien

Soudal Window System to trójwarstwowy montaż stolarki okiennej, który pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii w domu. System ten polega na zastosowaniu trzech stref o ściśle określonych właściwościach.

Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Szczelnie wypełnia ona wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi. Jednak tylko sucha warstwa pianki nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałą ochronę przed zimnem. Brak jej prawidłowego zabezpieczenia to niedostateczna ochrona termiczna i ryzyko pojawienia się pleśni. Dlatego do prawidłowego montażu niezbędna jest ochrona warstwy środkowej przed zawilgoceniem. Rolę ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne.

Taśma paroprzepuszczalna tworzy wierzchnią warstwę i chroni piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku, taśma paroszczelna zabezpiecza natomiast przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu.

Soudal Window System. Fot Soudal
Soudal Window System. Fot Soudal

Połączenie trzech warstw - taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej, odnosi się do zasady "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz". Co oznacza, że to pianka montażowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców podczas codziennych czynności domowych. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną. Chroni ona jednocześnie przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku.

Tylko trójwarstwowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych wokół okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Pianka montażowa FLEXU Foam. Fot. Soudal
Pianka montażowa FLEXU Foam. Fot. Soudal

Więcej informacji na temat Soudal Window System na stronie - www.cieplymontaz.com.pl

Po drugie - szczelna izolacja dachu

Prawidłowa termoizolacja dachu to nie tylko gwarancja komfortu cieplnego, ale i oszczędności związanych z opłatami za energię. Firma Soudal oferuje innowacyjne rozwiązania, które gwarantują szczelność i wytrzymałość mechaniczną dachów na długie lata. Soudatherm Roof to niezawodny system izolacji dachów płaskich, opracowany przez Soudal we współpracy z architektami oraz profesjonalnymi ekipami dekarskimi. System ten jest odpowiedni dla każdego typu pokrycia dachowego i z powodzeniem można wykorzystać go zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i renowacji starych dachów.

Głównymi komponentami Soudatherm Roof są wysokowydajne, bezpieczne w aplikacji kleje poliuretanowe, które zapewniają szybkie i trwałe mocowanie materiałów izolacyjnych. Co istotne, ograniczają one konieczność łączeń mechanicznych, a w konsekwencji nie dopuszczają do powstawania mostków termicznych oraz kondensacji wilgoci w konstrukcji dachu. Soudatherm Roof 330 jest klejem poliuretanowym w ekonomicznej butli ciśnieniowej.

Rozprężając się podczas utwardzania, perfekcyjnie wypełnia nierówności podłoża i eliminuje pustki powietrzne. Znajduje powszechne zastosowanie przy montażu płyt izolacyjnych ze sztywnych pianek PUR i PIR (wykończonych włókniną mineralną lub folią ALU), polistyrenu (EPS), sztywnych pianek fenolowych, a także spienionych materiałów mineralnych typu perlit czy multipol. O ile Soudatherm Roof 330 jest najlepszym rozwiązaniem przy realizacji dużych projektów, o tyle na mniejszych powierzchniach doskonale sprawdzi się Soudatherm Roof 250. Z kolei Soudatherm Roof 170 zalecany jest w szczególności do montażu wełny mineralnej.

Do uszczelniania dachu od środka powszechnie stosowane są paroizolacyjne membrany. Jednak właściwą izolację mogą one zapewnić tylko w momencie ich szczelnego sklejenia. Do tego celu należy zastosować produkty pozwalające na połączenie membran przy zachowaniu najwyższych parametrów paroszczelności. W tym zadaniu pomóc mogą jednostronnie klejące taśmy Soudatape Connect i Soudatape Flex (klej akrylowy) oraz klej uszczelniacz Vapourseal, gdzie wysokie parametry Sd, duża elastyczność oraz wytrzymałość na zerwanie gwarantują wieloletnią trwałość połączenia.

Zamkniętokomórkowa piana Soudafoam SPF W2H wytwarza ciągłą, bezspoinową warstwę izolacyjną. Fot. Soudal
Zamkniętokomórkowa piana Soudafoam SPF W2H wytwarza ciągłą, bezspoinową warstwę izolacyjną. Fot. Soudal

Przy zewnętrznym uszczelnianiu dachu stosuje się membrany paroprzepuszczalne. Podobnie jak w przypadku membran paroszczelnych, tu także należy zwrócić szczególną uwagę na ich połączenie. Każda nieszczelność może bowiem prowadzić do zawilgocenia warstwy izolacji termicznej. Do prawidłowego uszczelnienia i hermetycznego sklejenia wszelkiego rodzaju membran paroprzepuszczalnych dedykowana jest taśma paroprzepuszczalna Soudatape Facade (klej akrylowy). Duża wytrzymałość i elastyczność taśmy gwarantuje szczelne spojenie i skuteczne

działanie membrany nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz podczas ujemnych temperatur. Zapewnienie właściwej termoizolacji dachu, wymaga także prawidłowego uszczelnienia jego pokrycia, czyli miejsc, w których występuje połączenie z kominem, wyłazem czy oknem dachowym. Tu sprawdzą się elastyczny i bardzo wytrzymały klej-uszczelniacz Colozinc oraz aluminiowa taśma uszczelniająca z klejem butylowym Butylband. Oba produkty obok doskonałych parametrów uszczelniających, charakteryzują się przyjaznymi dla środowiska właściwościami - niska emisyjność LZO umożliwia ich zastosowanie w budynkach ekologicznych np. z certyfikatem LEED.

Po trzecie - skutecznie ocieplony dom

W portfolio produktów marki Soudal znajdziemy także pianę zamkniętokomórkową Soudafoam SPF W2H do ocieplania dachów płaskich metodą natryskową. Metoda ta umożliwia bardzo szybkie wykonanie pełnej i bezszwowej izolacji termicznej, która maksymalnie redukuje straty ciepła. Po aplikacji pianę zabezpiecza się dodatkową powłoką przeciw promieniowaniu UV. Natryskowa poliuretanowa pianka Soudafoam SPF zamkniętokomórkowa doskonale sprawdza się przy ocieplaniu budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Po natryskowym nałożeniu wytwarza ciągłą, bezspoinową warstwę izolacyjną, która szczelnie przylega do podłoża i trwale wypełnia nawet trudno dostępne przestrzenie. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa posiada w swojej strukturze ponad 90% komórek zamkniętych. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, posiada też wysoką stabilność wymiarową.

Pianka zamknietokomórkowa jest wodoszczelna, ale umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia. Doskonale nadaje się do termo i hydroizoalcji fundamentów - pianka dociera w każdą nierówność fundamentu tworząc jednolitą warstwę izolacji. Dodatkowo natrysk pianki na fundamenty o dużych powierzchniach znacznie skraca czas budowy i gwarantuje szczelność izolacji.

Natryskowa poliuretanowa pianka Soudafoam SPF otwartokomórkowa to rozwiązanie, które sprawdzi się z kolei przy ocieplaniu wewnątrz budynków. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa posiada w swojej budowie przeważającą liczbę komórek otwartych, dzięki czemu jest paroprzepuszczalna. Para wodna krążąca w powietrzu (będąca wynikiem złej wentylacji) nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje powstania pleśni. Pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka, nie obciąża konstrukcji, a sztywniejąc dodatkowo ją wzmacnia.

Pianka nakładana przez natrysk ciśnieniowy wypełnia wszystkie trudno dostępne miejsca i przestrzenie, tworząc ciągłą warstwę izolacji o doskonałym współczynniku przenikania ciepła i oporu dyfuzyjnego Ze względu na swoje właściwości pianka poliuretanowa otwartokomórkowa nie jest przeznaczona do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak wytrzymałości na ściskanie).

Więcej informacji na temat energooszczędnych rozwiązań na stronie: www.soudal.pl oraz www.cieplymontaz.com.pl

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum