Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Wybór drzwi tarasowych nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, że pociąga za sobą spore koszty i z uwagi na plany wieloletniego użytkowania - poważne problemy gdy wybierzemy źle. Jak wybrać dobre drzwi tarasowe?

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?
MS więcej niż OKNA Okna z PVC
Dane kontaktowe:
59 84 10 800
Portowa 16 76-200 Słupsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeśli planujemy duże przeszklenia - zarówno okna, jak i drzwi, warto już na etapie projektu określić usytuowanie i stopień nasłonecznienia danej fasady. Taras z południowej strony z pewnością będzie lepszym pomysłem niż ten po stronie północnej, choć może wymagać zastosowania osłon przeciwsłonecznych.

Jednak zdecydowanie najwięcej uwagi należy poświęcić wyborowi samych drzwi tarasowych. To one będą odpowiadały za to, czy wyjście na taras i do ogrodu będzie komfortowe.

Komfortowe użytkowanie drzwi tarasowych

Za najwygodniejsze rozwiązanie uważa się obecnie drzwi podnoszono-przesuwne. Aby jednak spełniły one swoje funkcje i nam odpowiadały, musimy zadbać o kilka rzeczy. Jedną z nich jest próg, a dokładniej to, by był on maksymalnie niski. Tylko wówczas nie będziemy ryzykować potknięciem podczas wychodzenia na taras. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

- Choć w przypadku najpopularniejszych obecnie systemów HST niski próg jest oferowany w standardzie, jednak niewiele osób wie, że można go jeszcze obniżyć i dodatkowo wyrównać. Osiąga się to poprzez zamontowanie niższej szyny jezdnej, po której porusza się wózek skrzydła czynnego i dołożenie nakładki wyrównującej od zewnątrz. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że próg ma wysokość zaledwie 5mm! – wyjaśnia Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Drzwi tarasowe mogą pięknie doświetlić jadalnię
Drzwi tarasowe mogą pięknie doświetlić jadalnię

Kolejną kwestią, którą powinno się wziąć pod uwagę jest rodzaj systemu jezdnego. To on decyduje o bezproblemowej pracy tak dużej konstrukcji – bo nie zapominajmy, że skrzydła mogą ważyć nawet 300kg. Olbrzymim ułatwieniem w montażu i późniejszym funkcjonowaniu ciężkich wielkogabarytowych drzwi jest zastosowanie specjalnego wózka z regulacją.

Opcja ta oferowana przez MS więcej niż OKNA umożliwia drobne korekty już na w pełni zamontowanym HST, bez konieczności dystansowania wkładu szybowego, które wiąże się z ryzykiem jego pęknięcia.

- Nasze Patio HST można w dowolnym momencie po montażu wyregulować za pomocą jedynie klucza inbusowego, korygując tym samym np. wpływ pracy budynku. – zaznacza Ryszard Maczyński.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Duże drzwi tarasowe wielu osobom kojarzą się z większym ryzykiem włamania. Czy słusznie? Niekoniecznie. To czy dane okno lub drzwi łatwo jest sforsować nie zależy od ich rozmiaru, ale zastosowanych okuć. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie pakietu oferowanego przez producenta.

W przypadku Patio HST obecność czterech rygli, w tym jednego dłuższego względem reszty, pozwala rozszczelnić drzwi tak, by umożliwić efektywniejszą wentylację pomieszczeń przy jednoczesnym opuszczeniu czyli zaryglowaniu skrzydła. Dzięki temu, system stanowi barierę w zasadzie nie do pokonania.

Zwłaszcza gdy uzupełnimy Patio HST o dodatkowy zamek wewnętrzny, a także szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB, która uniemożliwia sforsowanie nawet po ewentualnym zbiciu samej tafli.

Ciepłe drzwi tarasowe? To możliwe!

Ostatnią, ale z pewnością nie najmniej ważną kwestią jest energooszczędność. I tu znów - wbrew obiegowej opinii, duże przeszklenia wcale nie muszą oznaczać ucieczki ciepła. Z uwagi na parametry termoizolacyjności pakietu szybowego, które są znacznie korzystniejsze niż termika profili - drzwi tarasowe mogą być nawet cieplejsze niż mniejsza stolarka! O ile oczywiście wybierzemy odpowiedni system.

- Szukać należy rozwiązań oferujących współczynnik przenikania ciepła niższy niż 0,90 W/m2K. MS więcej niż OKNA proponuje HST o współczynniku przenikania na poziomie nawet poniżej 0,80 W/m2K. – zaznacza Ryszard Maczyński.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA