Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Z jakiego materiału wykonać izolację dachu płaskiego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeden z największych mitów i uproszczeń w budownictwie dotyczy tzw. ”dachów płaskich”, ponieważ w rzeczywistości konstrukcja zadaszenia nie może być idealnie płaska. Tzw. dach płaski powinien być nachylony co najmniej pod kątem kilku stopni, co pozwala na skuteczne odprowadzanie wody i zapobiega powstawaniu poważnych uszkodzeń w trakcie późniejszej eksploatacji budynku. Dlatego tak ważną rolę w tym miejscu odgrywa właściwy materiał izolacyjny.

Na dachach płaskich doskonale sprawdzi się styropian perymetryczny, taki jaki Hydromin Super firmy Styropmin, który ze względu na podwyższone parametry termoizolacyjne daje gwarancję suchego i ciepłego domu.

Po co izolować dach płaski?

Przez dach ucieka nawet do 25% ciepła z naszych domów. Jednocześnie jest to fragment budynku najbardziej wyeksponowany i narażony na oddziaływanie promieni słonecznych. Dlatego niewłaściwie dobrane ocieplenie może prowadzić do bardzo szybkiego i intensywnego nagrzewania się wnętrza latem, a zimą do zwiększonej ucieczki ciepła z wewnątrz.

Wybór materiałów do termoizolacji tej części domu jest bardzo istotna, szczególnie, że ewentualny późniejszy remont czy docieplenie wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dzięki płytom styropianowym o odpowiednio niskim współczynniku przewodzenia ciepła, osiągniemy komfort termiczny łatwiej i taniej, a dzięki temu…nie wydamy „fortuny” na ogrzewanie czy klimatyzację.

Pamiętajmy, że odpowiedni materiał izolacyjny, pośrednio wpływa także na dobro środowiska naturalnego. Zmniejszamy w ten sposób zużycie energii, a zimą możemy przyczynić się do ograniczenia powstawania szkodliwego smogu. Odpowiedni system odprowadzania wody z dachu, który jest bezpośrednio powiązany z jego izolacją, pozwoli nam także cieszyć się ciepłym i suchym domem przez długie lata.

Dach odporny na deszcz

Dachy dodatkowo najbardziej narażone są na opady deszczu oraz na powstawanie tzw. zastoin. Każda nierówność powierzchni czy zamontowane urządzenie także zwiększają ryzyko zalegania wody. Dlatego właśnie tak ważny jest dobór odpowiedniego materiału do izolacji tej części domu, szczególnie, że późniejszy, ewentualny remont to bardzo wysokie koszty, porównywalne z montażem nowego dachu.

(Nie)zwykły styropian perymetryczny zdaniem eksperta Styropmin

- Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku ocieplenia dachu płaskiego jest połączenie dobrych właściwości termoizolacyjnych z odpornością na wilgoć. Właśnie te cechy charakteryzują Hydromin Super - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Lambda o imponująco niskiej wartości (λD) ≤ 0,033 spełnia pierwszy z wspomnianych wyżej warunków. Natomiast długotrwała nasiąkliwość wodą po 28 dniach przy całkowitym zanurzeniu plasuje się na poziomie WL(T)3 ≤ 3%, co świadczy o bardzo dobrych właściwościach hydrofobowych - dodaje.

Styropian perymetryczny nie tylko na dach

W przypadku styropianów perymetrycznych możemy mieć pewność, że są one dedykowane nie tylko dachom płaskim, ale także miejscom o stale podwyższonym poziomie wilgotności – takich jak fundamenty poniżej poziomu gruntu, cokoły czy ściany piwnic.

Źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum