Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Praca zdalna - jak urządzić domowe biuro?

W ramach akcji #zostańwdomu wiele polskich firm przestawiło się na pracę zdalną. Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie pracowali w domu, jest to zupełnie nowa rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć? Poniżej przedstawiamy 5 porad, które pomogą przygotować komfortową strefę do pracy w domu.

Praca zdalna - jak urządzić domowe biuro?
RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o. Meble kuchenne Classen
ruckzuck.pl
RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o. Meble kuchenne Classen
Dane kontaktowe:
32 44 09 888
Rymera 19, 44-270 Rybnik
Zobacz firmę w innym dziale: Panele

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W obecnej sytuacji, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, wielu z nas pracuje w trybie home office. Szczęściarzami są osoby, mające w domu gabinet i mogące bez problemów wykonywać swoje obowiązki. Jednak większość z nas taką przestrzeń do pracy musi dopiero stworzyć, i najczęściej nie ma do dyspozycji oddzielnego pomieszczenia. Nie martwmy się. Urządzenie kącika biurowego jest naprawdę łatwe i nie trzeba odrazu zmieniać całego mieszkania czy kupować nowych mebli. Wykorzystajmy to, co już mamy w domu.

Wybieramy najlepsze miejsce do pracy

Najpierw zastanówmy się które miejsce w naszym mieszkaniu najbardziej sprzyja koncentracji? Odpowiedź w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji a także od tego, czy mieszkamy sami, czy dzielimy przestrzeń np. z partnerem lub rodziną. Jeżeli potrzebujemy ciszy i odcięcia się od otoczenia, możemy zaaranżować domowe biuro w sypialni. Jeżeli nie przeszkadzają nam dźwięki telewizora, odgłosy gotowania czy zabawy dzieci, to wybierzmy salon. Osoby gotowe na większe zmiany mogą również wydzielić strefę pracy za pomocą ażurowego regału lub parawanu.

Wygodne meble to podstawa

Funkcjonalne biurko i krzesło to podstawa udanej pracy. Biurko powinno mieć szeroki blat i stabilną podstawę, a krzesło - wygodne podłokietniki i ruchomy zagłówek. Jeżeli nie mamy w domu biurowych mebli, możemy skorzystać z mebli domowych - stołu w jadalni, wyspy kuchennej, toaletki oraz foteli i krzeseł. Należy tylko zadbać o ich stabilne ustawienie i dobrze dopasować ze sobą pod względem wysokości. Tak, by móc zachować przy pracy prawidłową postawę ciała i nie bolał nas kręgosłup.

Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu

Miejsce do pracy powinno być, o ile się da blisko okna. Dopływ dziennego światła sprawi, że praca przy komputerze będzie bardziej komfortowa. Jeżeli obowiązki wykonujemy do późnych godzin wieczornych, to warto również zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła. Punktowe światło sufitowe nie wystarczy. Najlepiej sprawdzi się lampa biurkowa o regulowanym ramieniu, wyposażona w żarówkę ledową z temperaturą barwową pomiędzy 4000 a 5000 K. Jej subtelne i naturalne światło będzie przyjazne dla oczu nie powodując ich zmęczenia.

Rośliny dadzą energię

Urządzając biuro w domu, zadbajmy też o przyjemny klimat tego miejsca. Świetnie sprawdzą się rośliny, które nie tylko będą dekoracją, ale także, dzięki swoim właściwościom, poprawią jakość powietrza. Zatem jeśli mamy w domu paprocie, bluszcze, figowce czy skrzydłokwiaty, to otoczmy się nimi. Blat roboczy możemy udekorować ulubionymi drobiazgami, pamiątką z wakacji czy rodzinnym zdjęciem – te drobne "umilacze" zachęcą do tego, żeby od czasu do czasu oderwać wzrok od komputera, a to sprzyja dobrej kondycji oczu.

Ład i dobra organizacja pomogą w pracy

W swoim biurowym królestwie każdy z nas powinien zadbać o ład i dobrą organizację - możemy skorzystać z segregatorów czy teczek, które pomogą nam utrzymać porządek. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której dokumenty z pracy będą w różnych miejscach w mieszkaniu. Pod ręką powinniśmy mieć długopis i notatnik, by w razie potrzeby szybko zapisać ważne informacje.

Na koniec wszystkim tym którzy pracują zdalnie i urządzają swoje domowe biuro, polecamy wybrać jedno miejsce i możliwie najdłużej przy nim pozostać. To istotne w kontekście dbania o higienę psychiczną, zwłaszcza w sytuacji, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu. Niech przestrzeń home office służy aktywności zawodowej, a pozostałe - codziennym domowym czynnościom. Postawienie fizycznej granicy pomiędzy strefami pracy i życia prywatnego, ochroni nas przed wyraźnym zakłóceniem work-life balance.

źródło i zdjęcie: RUCKZUCK BIZ