Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria kuchenne

Praca zdalna - jak urządzić domowe biuro?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W ramach akcji #zostańwdomu wiele polskich firm przestawiło się na pracę zdalną. Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie pracowali w domu, jest to zupełnie nowa rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć? Poniżej przedstawiamy 5 porad, które pomogą przygotować komfortową strefę do pracy w domu.

W obecnej sytuacji, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, wielu z nas pracuje w trybie home office. Szczęściarzami są osoby, mające w domu gabinet i mogące bez problemów wykonywać swoje obowiązki. Jednak większość z nas taką przestrzeń do pracy musi dopiero stworzyć, i najczęściej nie ma do dyspozycji oddzielnego pomieszczenia. Nie martwmy się. Urządzenie kącika biurowego jest naprawdę łatwe i nie trzeba odrazu zmieniać całego mieszkania czy kupować nowych mebli. Wykorzystajmy to, co już mamy w domu.

Wybieramy najlepsze miejsce do pracy

Najpierw zastanówmy się które miejsce w naszym mieszkaniu najbardziej sprzyja koncentracji? Odpowiedź w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji a także od tego, czy mieszkamy sami, czy dzielimy przestrzeń np. z partnerem lub rodziną. Jeżeli potrzebujemy ciszy i odcięcia się od otoczenia, możemy zaaranżować domowe biuro w sypialni. Jeżeli nie przeszkadzają nam dźwięki telewizora, odgłosy gotowania czy zabawy dzieci, to wybierzmy salon. Osoby gotowe na większe zmiany mogą również wydzielić strefę pracy za pomocą ażurowego regału lub parawanu.

Wygodne meble to podstawa

Funkcjonalne biurko i krzesło to podstawa udanej pracy. Biurko powinno mieć szeroki blat i stabilną podstawę, a krzesło - wygodne podłokietniki i ruchomy zagłówek. Jeżeli nie mamy w domu biurowych mebli, możemy skorzystać z mebli domowych - stołu w jadalni, wyspy kuchennej, toaletki oraz foteli i krzeseł. Należy tylko zadbać o ich stabilne ustawienie i dobrze dopasować ze sobą pod względem wysokości. Tak, by móc zachować przy pracy prawidłową postawę ciała i nie bolał nas kręgosłup.

Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu

Miejsce do pracy powinno być, o ile się da blisko okna. Dopływ dziennego światła sprawi, że praca przy komputerze będzie bardziej komfortowa. Jeżeli obowiązki wykonujemy do późnych godzin wieczornych, to warto również zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła. Punktowe światło sufitowe nie wystarczy. Najlepiej sprawdzi się lampa biurkowa o regulowanym ramieniu, wyposażona w żarówkę ledową z temperaturą barwową pomiędzy 4000 a 5000 K. Jej subtelne i naturalne światło będzie przyjazne dla oczu nie powodując ich zmęczenia.

Rośliny dadzą energię

Urządzając biuro w domu, zadbajmy też o przyjemny klimat tego miejsca. Świetnie sprawdzą się rośliny, które nie tylko będą dekoracją, ale także, dzięki swoim właściwościom, poprawią jakość powietrza. Zatem jeśli mamy w domu paprocie, bluszcze, figowce czy skrzydłokwiaty, to otoczmy się nimi. Blat roboczy możemy udekorować ulubionymi drobiazgami, pamiątką z wakacji czy rodzinnym zdjęciem – te drobne "umilacze" zachęcą do tego, żeby od czasu do czasu oderwać wzrok od komputera, a to sprzyja dobrej kondycji oczu.

Ład i dobra organizacja pomogą w pracy

W swoim biurowym królestwie każdy z nas powinien zadbać o ład i dobrą organizację - możemy skorzystać z segregatorów czy teczek, które pomogą nam utrzymać porządek. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której dokumenty z pracy będą w różnych miejscach w mieszkaniu. Pod ręką powinniśmy mieć długopis i notatnik, by w razie potrzeby szybko zapisać ważne informacje.

Na koniec wszystkim tym którzy pracują zdalnie i urządzają swoje domowe biuro, polecamy wybrać jedno miejsce i możliwie najdłużej przy nim pozostać. To istotne w kontekście dbania o higienę psychiczną, zwłaszcza w sytuacji, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu. Niech przestrzeń home office służy aktywności zawodowej, a pozostałe - codziennym domowym czynnościom. Postawienie fizycznej granicy pomiędzy strefami pracy i życia prywatnego, ochroni nas przed wyraźnym zakłóceniem work-life balance.

źródło i zdjęcie: RUCKZUCK BIZ

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum