Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria kuchenne

Jaki rodzaj zdobienia drzwi wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Na estetykę drzwi składają się takie elementy jak kolor, sposób wykończenia powierzchni oraz ewentualne zdobienia. Te ostatnie, choć często przyjmują formę dyskretnych detali, nadają skrzydłu ostateczny kształt i określają jego styl. Po jaki akcent dekoracyjny sięgać, by całość przykuwała wzrok ciekawym designem i zgrabnie wkomponowała się w aranżację?

- Od elementów wyposażenia wnętrz oczekujemy nie tylko wysokiej użyteczności, ale i pięknego wyglądu. Tak też jest w przypadku drzwi, które od dawna nie są postrzegane jedynie w kategorii separatora między dwoma pomieszczeniami. Z łatwością mogą stać się ważnym składnikiem dekoracyjnym wystroju, a pomagają w tym zastosowane na ich powierzchni wzory i aplikacje - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Frezy dodające charakteru wnętrzom

Frezy, czyli żłobienia zastosowane na powierzchni skrzydła, należą do najczęściej spotykanych rodzajów zdobień. Dzięki nim drzwi nie są jednolite w dotyku, lecz posiadają wyczuwalne wgłębienia o różnorodnych kształtach, np. ram, fal czy geometrycznych linii. Skrzydła pokryte masywnymi i ornamentowymi rowkami zyskują klasyczny wygląd (np. Morano) i doskonale sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim czy angielskim.

Frezowania na powierzchni skrzydła drzwi
Frezowania na powierzchni skrzydła drzwi

Natomiast te wzbogacone o subtelne, proste frezowania (np. SENTIS Inez) są bardziej nowoczesne, dlatego pięknie uzupełnią aranżacje skandynawskie i minimalistyczne. Frezowane drzwi warto zastosować też w pomieszczeniach, w których meble zostały ozdobione podobną metodą – stworzą z nimi spójną całość.

Przeszklenia doświetlające pomieszczenie

Przeszklenia odmieniają wygląd zarówno samego skrzydła, jak i wnętrza: wprowadzają do niego dawkę słońca, rozjaśniając w ten sposób przestrzeń. Drzwi tego rodzaju idealnie zaprezentują się zatem w pomieszczeniach niewystarczająco doświetlonych oraz wszystkich tych, których motywem przewodnim jest blask.

Przeszklenia zdobią drzwi i doświetlają pomieszczenie
Przeszklenia zdobią drzwi i doświetlają pomieszczenie

Dostępne na rynku modele różnią się pod względem liczby szyb, ich kształtu, wykończenia, rozmieszczenia oraz stopnia transparentności. Mogą więc nienachalnie zdobić skrzydło lub zupełnie je zdominować. Najbardziej atrakcyjny efekt zagwarantują drzwi całkowicie przeszklone, np. SENTIS Vidrio. Dzięki dodatkowym wzorom na ich powierzchni z powodzeniem staną się główną ozdobą wnętrza.

Stylowe wstawki jako dopełnienia skrzydła drzwi

Drzwi wewnętrzne dekorują nie tylko szklane aplikacje. Mogą być one wykonane również z forniru (jak w przypadku SENTIS Diego) czy aluminium (materiał zastosowany np. w modelu Saga). Takie zdobienia zazwyczaj nie pokrywają dużej części skrzydła, ale sama ich obecność wystarcza, by zyskało ono nutę oryginalności. Warto zadbać, by w kolorze wstawek znalazły się również inne elementy wyposażenia (np. podłoga, lampa, ramki na zdjęcia czy uchwyty meblowe). To rozwiązanie przypadnie do gustu osobom stawiającym na harmonię i dyskretną elegancję.

Fornirowe aplikacje nadają drzwiom ciekawego wyrazu
Fornirowe aplikacje nadają drzwiom ciekawego wyrazu

- Frezowania oraz różnego rodzaju aplikacje nadają drzwiom wyjątkowy wygląd i sprawiają, że same w sobie stają się dekoracją. Tym samym możemy ograniczyć liczbę dodatków we wnętrzu na rzecz odpowiedniego wyeksponowania skrzydła. Minimalizm i szyk to zawsze dobry kierunek w aranżacji – dodaje Katarzyna Śliwińska.

źródło i zdjęcia: RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum