Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?

W ostatnich latach domy w stylu stodoły stały się jednym z najmodniejszych trendów w budownictwie jednorodzinnym. Charakteryzują się one prostą, zwartą bryłą oraz dwuspadowym dachem, który często pozbawiony jest okapów. Minimalistyczne rozwiązania architektoniczne, takie jak ukryte rynny i wysokiej jakości materiały dachowe, nadają tym budynkom nowoczesny i elegancki wygląd. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej popularnej estetyce, przedstawiając najlepsze rozwiązania konstrukcyjne i materiały, które sprawiają, że domy w stylu stodoły cieszą się coraz większym uznaniem zarówno wśród architektów, jak i inwestorów.

Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?
Ruukki Polska Pokrycia dachowe z blachy
Dane kontaktowe:
46 85 81 600
Jaktorowska 13 96-300 Żyrardów
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy rynnowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dach pozbawiony okapów i rynna wkomponowana w bryłę budynku

Oszczędna geometria zadaszenia, przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, pozwala uzyskać pożądany efekt nowoczesności. Ściany i dwuspadowy dach często pozbawione są okapów - linia połaci dachowych, po załamaniu, płynnie przechodzi w linię ścian.

Dziś rozwiązanie to przechodzi do głównego nurtu projektowego, stało się modne i pojawia się w coraz liczniejszych propozycjach architektów. Dach pozbawiony okapów znakomicie wpisuje się w obowiązujący w nowoczesnej architekturze minimalizm.

Siba Modern - rynna wkomponowana w bryłę budynku

Dach bezokapowy idealnie łączy się z elewacją, rynną wkomponowaną w bryłę budynku. Dostępny na rynku system rynny ukrytej Siba Modern pozwala na ukrycie rur spustowych a widocznym elementem pozostaje maskownica dostępna w różnych opcjach wykończenia matowej i satynowej powłoki organicznej, a także w najpopularniejszych kolorach.

Blacha modułowa Ruukki® Hyygge na dachu domu w stylu stodoły

Jako pokrycie dachowe domów w stylu stodoły - doskonale sprawdzi się płaska blachodachówka modułowa Ruukki® Hyygge, która podkreśli indywidualny charakter budynku.

Pokrycie dachowe Ruukki® Hyygge. Projekt domu CYTRUS, pracowania DOMYwStylu.pl


Pokrycie dachowe Ruukki® Hyygge. Projekt domu CYTRUS, pracowania DOMYwStylu.pl

Prosta i elegancka forma płaskiej blachodachówki doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne, staje się elementem przyciągającym uwagę, ładnie wpisując budynek w naturalny krajobraz; jednocześnie tego rodzaju pokrycie zachowuje ideę przytulnego, bezpiecznego domu, daje wrażenie bezpieczeństwa, jakości i komfortu.

Płaska blachodachówka Ruukki® Hyygge charakteryzuje się nowoczesnością w skandynawskim stylu, wyróżniając się estetyką oraz rozwiązaniami zapewniającymi łatwy montaż i bezpieczne użytkowanie.

Sposób montażu na dwa różne sposoby: z przetłoczeniami lub bez przetłoczeń daje możliwość montażu pokrycia dachowego uwzględniającego indywidualne upodobania inwestorów: w układach "na cegiełkę" albo liniowym - dla paneli z przetłoczeniem lub w układzie „na cegiełkę” - dla paneli bez przetłoczeń. Do wyboru są trzy modne kolory pokrycia: grafitowy, antracytowy i czarny.

Blacha na rąbek stojący Ruukki Classic na dachu domu w stylu stodoły

Na dachach w stylu stodoły sprawdzi się również blacha na rąbek stojący Ruukki Classic, która nie dość, że efektownie wpisze się w tradycję domów w stylu stodoły, to charakteryzuje się niezwykle szybkim i prostym montażem, niewymagającym zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Pokrycie dachowe Ruukki® Classic. Projekt domu DENAR, pracownia DOMYwStylu.pl


Pokrycie dachowe Ruukki® Classic. Projekt domu DENAR, pracownia DOMYwStylu.pl

Blacha płaska ułożona na rąbek idealnie współgra z geometrią nowoczesnej architektury, a pokrycia dachowe z blachy na rąbek stojący Ruukki Classic doskonale prezentują się zarówno na dachach obiektów zabytkowych, stylowych rezydencji, jak i nowoczesnych budynków, stworzonych zgodnie z aktualnymi trendami panującymi w architekturze.

Takie pokrycie jest bardzo trwałe, estetyczne, a przy tym nadaje budynkowi lekkości.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie cechy charakterystyczne mają domy w typie stodoły?

    Domy w typie stodoły cechuje klarowna, zwarta bryła z dwuspadowym dachem, często pozbawionym okapów, z linią połaci dachowych płynnie przechodzącą w linię ścian, co wpisuje się w nowoczesny minimalizm architektoniczny.
  • Jakie rozwiązanie pozwala na ukrycie rur spustowych w takich budynkach?

    System rynny ukrytej Siba Modern umożliwia ukrycie rur spustowych, pozostawiając widoczną tylko maskownicę dostępną w różnych opcjach wykończenia, co pozwala na estetyczne wkomponowanie rynny w bryłę budynku.
  • Jakie pokrycie dachowe rekomenduje się do domów w stylu stodoły?

    Zaleca się użycie płaskiej blachodachówki modułowej Ruukki® Hyygge, która podkreśla nowoczesny charakter budynku i dobrze komponuje się z naturalnym krajobrazem, zachowując przy tym wrażenie bezpieczeństwa, jakości i komfortu.
  • Jakie są zalety blachy na rąbek stojący Ruukki Classic na dachach w stylu stodoły?

    Blacha na rąbek stojący Ruukki Classic jest łatwa i szybka w montażu, nie wymaga specjalistycznych narzędzi, a także jest trwała, estetyczna i nadaje budynkowi lekkości, doskonale wpisując się w nowoczesną architekturę.
  • Jakie są opcje montażu płaskiej blachodachówki Ruukki® Hyygge?

    Można ją montować na dwa sposoby: z przetłoczeniami lub bez, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych upodobań inwestorów. Dostępne są układy „na cegiełkę” albo liniowy dla paneli z przetłoczeniem oraz układ „na cegiełkę” dla paneli bez przetłoczeń.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.