Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy uszczelniania budynku

Jaki rodzaj hydroizolacji zabezpieczy najlepiej fundament przed wodą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Hydroizolację fundamentu można wykonać samemu. Materiały hydroizolacyjne można kupić w każdym markecie budowlanym, ale wybór technologii uzależniony jest od kilku czynników.

Jakiej ochrony wymaga fundament?

Jeżeli nie wiemy jakiej ochrony wymaga fundament - na jakim gruncie będzie posadowiony budynek i jaki jest poziom wód gruntowych, jeszcze przed planowaniem prac związanych z izolacją fundamentów, należy zlecić wykonanie badania geotechnicznego gruntu. Dzięki temu będzie można zastosować odpowiednie produkty do hydroizolacji budynku.

Ekspert Ultrament o skutecznej hydroizolacji

-Dobór właściwych środków do hydroizolacji jest bardzo ważny, ponieważ daje gwarancję wysokiej skuteczności zastosowanej ochrony. Poza tym pozwala na zoptymalizowanie kosztu zakupu niezbędnych materiałów - tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Jak dobrać rodzaj hydroizolacji w zależności od wymagań i usytuowania budynku?

W przypadku obiektów niepodpiwniczonych swoja rolę spełni izolację bitumiczna typu lekkiego lub średniego. Obie chronią budynek przed wodą deszczową oraz znajdującą się w glebie wilgocią, przy czym pierwszą z nich należy zastosować w przypadku domów stojących na gruntach przepuszczalnych (to np. piasek czy żwir), a drugą - gdy budynek znajduje się na gruntach średnio przepuszczalnych, czyli takich, gdzie woda nie występuje pod ciśnieniem.

Szczególnej ochrony wymagają z kolei fundamenty budynku podpiwniczonego. Niezależnie od tego, czy stoi na gruncie średnio przepuszczającym czy nieprzepuszczającym wodę, w tym przypadku należy zastosować izolację bitumiczną typu ciężkiego, chroniącą przed wodą napierającą pod dużym ciśnieniem.

Dobrze wiedzieć, że gdy budynek podpiwniczony stoi na gruncie lekkim, wtedy można sięgnąć po izolację bitumiczną typu średniego.

Do wykonania hydroizolacji fundamentów należy wybierać raczej izolacje bitumiczne pozbawione rozpuszczalników organicznych, które wydzielając szkodliwe opary, obniżają komfort i bezpieczeństwo pracy.

Nakładanie hydroizolacji bitumicznej krok po kroku:

1. Przygotowanie podłoża, wyrównując i uzupełniając ubytki - większe spoiny, pory i jamy należy wypełnić odpowiednią zaprawą mineralną, a w pionowych i poziomych narożnikach wewnętrznych wykonać wyoblenia. Hydroizolacja może być kładziona tylko na czyste, nieprzemarznięte, suche lub matowo-wilgotne powierzchnie.

2. Następnie konieczne jest położenie cienkiej warstwy gruntu bitumicznego, który wyrówna chłonność i zwiększy przyczepność izolacji do podłoża.

3. Kolejnym etapem jest aplikacja izolacji bitumicznej, w zależności od warunków – lekkiej, średniej lub ciężkiej, na wysokość min. 30 cm ponad poziom gruntu. Do aplikacji można wykorzystać ogólnodostępne narzędzia, takie jak np. pędzel czy szczotka dekarska. W przypadku izolacji typu ciężkiego wymagana jest paca stalowa.

4. Standardowo wystarczą dwie warstwy izolacyjne, choć położenie trzeciej czy maksymalnie czwartej znacznie podnosi skuteczność ochrony. Kolejne warstwy nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej (należy odczekać przynajmniej 12 godzin). W przypadku malowania renowacyjnego, wystarcza jedna aplikacja środka.

W trakcie obróbki i procesu schnięcia powłok izolacji temperatura powietrza i podłoża nie może być niższa niż +5˚C. Przed zasypaniem zaizolowanych fundamentów należy odczekać przynajmniej 48 godzin.

Wykonana przy użyciu dobrze dobranych środków izolacja fundamentów to gwarancja uzyskania bezszwowej i bezfugowej powłoki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W praktyce to skuteczne zabezpieczenie budynku przed niszczeniem na skutek szkodliwego działania wody, wilgoci oraz występujących w glebie kwasów.

Jakie produkty do hydroizolacji fundamentów są na rynku?

Linia izolacji bitumicznych marki Ultrament

Linia izolacji bitumicznych marki Ultrament, w tym - Grunt bitumiczny zwiększający przyczepność izolacji bitumicznych do podłoży mineralnych. To skoncentrowany, wodorozcieńczalny środek gruntujący, przeznaczony pod wszystkie niezawierające rozpuszczalników powłoki bitumiczne. Opakowanie 5 l kosztuje ok. 50 zł.

Linia izolacji bitumicznych marki Ultrament do skutecznej hydroizolacji fundamentów

Izolacja budowlana typu lekkiego

Izolacja budowlana typu lekkiego to czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna przeznaczona do przeciwwilgociowego zabezpieczania części budynków i budowli stykających się z gruntem.

Dzięki odpowiedniej recepturze, produkt wykazuje wysoką odporność na działanie agresywnych mediów występujących w glebie (kwas humusowy, kwas węglowy, siarczany) oraz na promieniowanie UV. Środek dostępny jest w opakowaniach 5 i 10 l. Sugerowana cena półkowa to odpowiednio - ok. 35 zł oraz ok. 70 zł.

Izolacja budowlana typu średniego

Isolastik to bazująca na bitumie, uszlachetniona lateksem, izolacja bitumiczna typu średniego, przeznaczona do zabezpieczania powierzchni znajdujących się poniżej powierzchni gruntu, jak i wykonywania hydroizolacji poziomych na tarasach i balkonach oraz wewnątrz pomieszczeń.

Środek jest odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz agresywne substancje występujące w glebie. Opakowanie 5 l kosztuje ok. 57 zł, 10 l - ok. 113 zł, a 30 l - ok. 289 zł.

Izolacja budowlana typu ciężkiego

Isodämm 2K /szybki/ to dwukomponentowa, bezrozpuszczalnikowa izolacja bitumiczna typu ciężkiego, chroniąca fundamenty przed działaniem wody wywierającej i niewywierającej ciśnienia.

Dzięki nowoczesnej recepturze wzmocnionej włóknami, zabezpiecza części budowli stykające się z gruntem, jak i znajdujące poniżej jego powierzchni.

Dodatkowo, wysoka elastyczność pozwala na mostkowanie pęknięć i rys do nawet 2 mm. Produkt dostępny jest w opakowaniach 10 i 28 kg za sugerowaną cenę - ok. 98 i ok. 280 zł.

Wszystkie izolacje Ultrament można kupić w popularnych marketach budowlanych, np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).

źródło i zdjęcia: Ultrament

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum