PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Zawory kulowe, zwrotne i do podłączenia kotłów. Uzbrajamy kotłownię

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zawory to elementy w instalacji, często niedoceniane przez odbiorców. Jednak to od ich niezawodności w dużej mierze zależy prawidłowe działanie instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników. Polecamy innowacyjną i sprawdzoną armaturę.

Zawory kulowe CALIDO serii S30

Zawory kulowe CALIDO serii S30 przeznaczone są do instalacji centralnego ogrzewania, dystrybucji wody pitnej, systemów pneumatycznych i olejowych.

Zalety zaworów kulowych CALIDO serii S30

 • Innowacyjna konstrukcja i oddolny montaż trzpienia zapobiegają wypchnięciu go z korpusu na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w instalacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, trzpienie zaworów są wyposażone w podwójne uszczelnienie: na górze trzpienia zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z możliwością doszczelnienia przy pomocy nakrętki a na dole nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem (Świadectwo ochronne nr 69947).
 • Wzmocniony korpus. W stosunku do dotychczasowych konstrukcji, korpusy zaworów wzmocniono w newralgicznych miejscach, co w połączeniu z innowacyjnym uszczelnieniem trzpienia pozwoliło na zwiększenie parametrów pracy: zakres t = -20 do +150°C, pmax = 30 bar.
 • Gwinty, bez warstwy niklu spełniają wymagania higieniczne i pozwalają na montaż zaworów w instalacjach wody pitnej. Brak dodatkowej warstwy niklu zwiększa również stabilność wymiarową gwintów.
 • Dźwignie zaworów pokryte są warstwą antykorozyjną GEOMET, która znacznie wydłuża ich żywotność. Nowością jest dźwignia z „okienkiem”, gdzie po wyciągnięciu wkładki z tworzywa istnieje możliwość opisu, np. którym przyborom możemy odciąć przepływ danym zaworem.
Zawór kulowy CALIDO serii S30
Zawór kulowy CALIDO serii S30

Zawory spełniają normę PN-EN 13828:2005, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Politechnikę Koszalińską oraz są zgodne z Dyrektywą Unijną 2014/68/UE art. 4 pkt. 3. Ponadto posiadają certyfikat CE1463 w rozmiarach średnic od 11/2” do 4”, który jest poświadczeniem najwyższej europejskiej jakości.

Zawory zwrotne CALIDO serii PIONIER

Zawory zwrotne CALIDO serii PIONIER powstały z myślą o energooszczędnych instalacjach, w których zastosowana armatura powinna charakteryzować się obniżonymi oporami przepływu. Dział konstruktorski firmy ARKA we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej opracowały unikalną konstrukcję zaworu zwrotnego, która umożliwiła osiągnięcie charakterystyki pełnoprzepływowej (Kv=8,21 m3/h dla zaworu 1”).

Zawór zwrotny CALIDO serii PIONIER
Zawór zwrotny CALIDO serii PIONIER

Podstawowe cechy i zalety zaworów zwrotnych CALIDO serii PIONIER

 • Pełny przepływ. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania używanego w przemyśle lotniczym uzyskano optymalny przepływ strumienia cieczy bez zbędnych oporów i zawirowań.
 • System cichego zamykania. Znakomite efekty uzyskano poprzez specjalne ukształtowanie zespołu: gniazdo zaworu – dysk zamykający – uszczelnienie (Patent na wynalazek nr 231282).
 • Współpraca z pompami elektronicznymi. Specjalnie zaprojektowana sprężyna zaworu PIONIER pozwala na współpracę z pompami elektronicznymi nawet w trybie pracy nocnego obniżenia wydajności.
 • Antykamienność - brak tworzenia się osadów wapiennych zakłócających pracę zaworu.
 • Wydłużona trwałość. Samosmarowność w połączeniu z dopracowanym gniazdem zamykającym przyniosły efekt w postaci przejścia testu ponad 1 mln cykli na stanowisku badawczym.

Podstawowe parametry pracy: tnom = 90°C, tmax = 110°C pnom = 25 bar.

Zawory CALIDO serii ERYK do podłączenia kotłów wiszących

Zawory CALIDO serii ERYK zostały zaprojektowane w firmie ARKA z myślą o podłączaniu kotłów wiszących do instalacji tak, aby zmieścić się z zaworami, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem i zachować estetykę przyłączy (fot.4).

Pakiet zawiera dwa zawory ½”, jeden zawór ¾” oraz jeden zawór ¾” wyposażony w filtr i zawór zwrotny (Patent na wynalazek nr 230959).

Zawór zwrotny CALIDO serii ERYK
Zawór zwrotny CALIDO serii ERYK do podłączenia kotła gazowego tak, aby zmieścić się z zaworami, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem

Zalety zaworów CALIDO serii ERYK

 • Zawór 3/4” do c.o. wyposażony jest w filtr i zawór zwrotny, co rozwiązuje problem instalowania w ograniczonej przestrzeni montażowej kotła wiszącego, przy podłączaniu zaworu, filtra i zaworu zwrotnego (3 w 1).
 • Współczynnik przepływu Kv umożliwia współpracę z kotłami o mocy do 28 kW.
 • Trzpień zaworu wyposażony jest w podwójne uszczelnienie jak w omawianych powyżej zaworach kulowych serii S30.
 • Zawór ¾” do c.o. wyposażony jest w filtr w wykonaniu antykamiennym umieszczony w kuli, który chroni kocioł przed zanieczyszczeniami z instalacji c.o. i zapobiega powstawaniu osadu wapiennego na filtrze.
 • Ten sam zawór wyposażony jest również w zawór zwrotny, co umożliwia czyszczenia filtra bez potrzeby opróżniania instalacji z wody od strony kotła. Zawór zwrotny umożliwia też pracę kotłów w kaskadzie.
 • Konstrukcja dźwigni umożliwia zastosowanie klucza 10 lub 21 mm do otwierania - zamykania zaworu, co jest bardzo ważne w ograniczonej przestrzeni pod kotłem.
 • Korpusy zaworów zostały wykonane z mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, co eliminuje konieczność niklowania i umożliwia bezpośrednie stosowanie ich do wody pitnej. Podstawowe parametry pracy: tnom = 110°C, pnom = 16 bar. Zawory są zgodne z normą PN-M-75002:2016-10.

źródło i zdjęcia: ARKA Sp. z o.o. Sp.k

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum