Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Zawory kulowe, zwrotne i do podłączenia kotłów. Uzbrajamy kotłownię

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zawory to elementy w instalacji, często niedoceniane przez odbiorców. Jednak to od ich niezawodności w dużej mierze zależy prawidłowe działanie instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników. Polecamy innowacyjną i sprawdzoną armaturę.

Zawory kulowe CALIDO serii S30

Zawory kulowe CALIDO serii S30 przeznaczone są do instalacji centralnego ogrzewania, dystrybucji wody pitnej, systemów pneumatycznych i olejowych.

Zalety zaworów kulowych CALIDO serii S30

 • Innowacyjna konstrukcja i oddolny montaż trzpienia zapobiegają wypchnięciu go z korpusu na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w instalacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, trzpienie zaworów są wyposażone w podwójne uszczelnienie: na górze trzpienia zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z możliwością doszczelnienia przy pomocy nakrętki a na dole nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem (Świadectwo ochronne nr 69947).
 • Wzmocniony korpus. W stosunku do dotychczasowych konstrukcji, korpusy zaworów wzmocniono w newralgicznych miejscach, co w połączeniu z innowacyjnym uszczelnieniem trzpienia pozwoliło na zwiększenie parametrów pracy: zakres t = -20 do +150°C, pmax = 30 bar.
 • Gwinty, bez warstwy niklu spełniają wymagania higieniczne i pozwalają na montaż zaworów w instalacjach wody pitnej. Brak dodatkowej warstwy niklu zwiększa również stabilność wymiarową gwintów.
 • Dźwignie zaworów pokryte są warstwą antykorozyjną GEOMET, która znacznie wydłuża ich żywotność. Nowością jest dźwignia z „okienkiem”, gdzie po wyciągnięciu wkładki z tworzywa istnieje możliwość opisu, np. którym przyborom możemy odciąć przepływ danym zaworem.
Zawór kulowy CALIDO serii S30
Zawór kulowy CALIDO serii S30

Zawory spełniają normę PN-EN 13828:2005, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Politechnikę Koszalińską oraz są zgodne z Dyrektywą Unijną 2014/68/UE art. 4 pkt. 3. Ponadto posiadają certyfikat CE1463 w rozmiarach średnic od 11/2” do 4”, który jest poświadczeniem najwyższej europejskiej jakości.

Zawory zwrotne CALIDO serii PIONIER

Zawory zwrotne CALIDO serii PIONIER powstały z myślą o energooszczędnych instalacjach, w których zastosowana armatura powinna charakteryzować się obniżonymi oporami przepływu. Dział konstruktorski firmy ARKA we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej opracowały unikalną konstrukcję zaworu zwrotnego, która umożliwiła osiągnięcie charakterystyki pełnoprzepływowej (Kv=8,21 m3/h dla zaworu 1”).

Zawór zwrotny CALIDO serii PIONIER
Zawór zwrotny CALIDO serii PIONIER

Podstawowe cechy i zalety zaworów zwrotnych CALIDO serii PIONIER

 • Pełny przepływ. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania używanego w przemyśle lotniczym uzyskano optymalny przepływ strumienia cieczy bez zbędnych oporów i zawirowań.
 • System cichego zamykania. Znakomite efekty uzyskano poprzez specjalne ukształtowanie zespołu: gniazdo zaworu – dysk zamykający – uszczelnienie (Patent na wynalazek nr 231282).
 • Współpraca z pompami elektronicznymi. Specjalnie zaprojektowana sprężyna zaworu PIONIER pozwala na współpracę z pompami elektronicznymi nawet w trybie pracy nocnego obniżenia wydajności.
 • Antykamienność - brak tworzenia się osadów wapiennych zakłócających pracę zaworu.
 • Wydłużona trwałość. Samosmarowność w połączeniu z dopracowanym gniazdem zamykającym przyniosły efekt w postaci przejścia testu ponad 1 mln cykli na stanowisku badawczym.

Podstawowe parametry pracy: tnom = 90°C, tmax = 110°C pnom = 25 bar.

Zawory CALIDO serii ERYK do podłączenia kotłów wiszących

Zawory CALIDO serii ERYK zostały zaprojektowane w firmie ARKA z myślą o podłączaniu kotłów wiszących do instalacji tak, aby zmieścić się z zaworami, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem i zachować estetykę przyłączy (fot.4).

Pakiet zawiera dwa zawory ½”, jeden zawór ¾” oraz jeden zawór ¾” wyposażony w filtr i zawór zwrotny (Patent na wynalazek nr 230959).

Zawór zwrotny CALIDO serii ERYK
Zawór zwrotny CALIDO serii ERYK do podłączenia kotła gazowego tak, aby zmieścić się z zaworami, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem

Zalety zaworów CALIDO serii ERYK

 • Zawór 3/4” do c.o. wyposażony jest w filtr i zawór zwrotny, co rozwiązuje problem instalowania w ograniczonej przestrzeni montażowej kotła wiszącego, przy podłączaniu zaworu, filtra i zaworu zwrotnego (3 w 1).
 • Współczynnik przepływu Kv umożliwia współpracę z kotłami o mocy do 28 kW.
 • Trzpień zaworu wyposażony jest w podwójne uszczelnienie jak w omawianych powyżej zaworach kulowych serii S30.
 • Zawór ¾” do c.o. wyposażony jest w filtr w wykonaniu antykamiennym umieszczony w kuli, który chroni kocioł przed zanieczyszczeniami z instalacji c.o. i zapobiega powstawaniu osadu wapiennego na filtrze.
 • Ten sam zawór wyposażony jest również w zawór zwrotny, co umożliwia czyszczenia filtra bez potrzeby opróżniania instalacji z wody od strony kotła. Zawór zwrotny umożliwia też pracę kotłów w kaskadzie.
 • Konstrukcja dźwigni umożliwia zastosowanie klucza 10 lub 21 mm do otwierania - zamykania zaworu, co jest bardzo ważne w ograniczonej przestrzeni pod kotłem.
 • Korpusy zaworów zostały wykonane z mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, co eliminuje konieczność niklowania i umożliwia bezpośrednie stosowanie ich do wody pitnej. Podstawowe parametry pracy: tnom = 110°C, pnom = 16 bar. Zawory są zgodne z normą PN-M-75002:2016-10.

źródło i zdjęcia: ARKA Sp. z o.o. Sp.k

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum