Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Jak dbać o akumulator zimą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podczas zimowej przerwy akumulatory powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach, aby nie skracała się ich żywotność. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura przechowywania.

Na cykl życia akumulatorów wpływają warunki ich przechowywania. Powinno się je schować w suchym, nienasłonecznionym i wolnym od chemikaliów miejscu, najlepiej w temperaturze od + 5C do + 35C. Dobrym miejscem jest garaż lub ocieplany domek gospodarczy. Jeżeli w środku jest zbyt zimno, można owinąć je kocem.

Gdy z nich nie korzystamy, pozostawmy je naładowane na około 40%. Przy takim poziomie dobrze znoszą przerwę w pracy. Akumulatory nie muszą być ładowane podczas długotrwałego przechowywania - podpowiada Marcin Salata, manager marki Greenworks w Lange Łukaszuk.

Zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, a całkowicie naładowane można przechowywać nawet przez ponad 20 lat bez utraty parametrów technicznych. Nic złego się też nie stanie, jeśli przez ten czas się rozładują.

Długotrwały stan bezczynności z pewnością doprowadzi do osiągnięcia niskiego poziomu naładowania. Niektóre akumulatory dokonują wtedy od czasu do czasu wewnętrznej kontroli ogniw i obwodów.

Taka samokontrola uruchamia czasem system zarządzania akumulatorem BMS (Battery Management System), umieszczając baterię w tzw. trybie odzyskiwania, tak aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Tryb ten wzbudza akumulator poprzez pozostawienie go w ładowarce na 24 godziny. Ładowarka ładując niskim napięciem wzbudzi go i będzie on znów w 100% skuteczny.

Poznaj ofertę akumulatorów w Lange Łukaszuk

Od czego zależy pojemność akumulatora?

Należy pamiętać, że wszystkie akumulatory szybciej tracą moc w niskich temperaturach, przez co skraca się czas pracy narzędzia.

Warto uwzględnić ten fakt planując prace w ogrodzie zimą - przestrzega ekspert.

Ze względu na wiele czynników zewnętrznych, bezpośrednio wpływających na zużycie energii akumulatora, producenci podają czas orientacyjny tzw. referencyjny.

Pamiętajmy, że podawany przez producentów maksymalny czas pracy to wartość przy korzystaniu z urządzenia w trybie ekonomicznym, czyli najmniejszego zużycia energii - wyjaśnia Marcin Salata.

Na wydajność akumulatora wpływają także warunki pracy - przykładowo piła z tępym łańcuchem zużywa więcej energii. Duże znaczenie ma także grubość i gatunek ciętego drewna. Podobnie jest z kosiarką.

Cięcie gęstej, grubej lub mokrej trawy zużywa więcej energii. Większy pobór mocy notuje się także podczas pracy w zróżnicowanym terenie. Kolejnym czynnikiem jest wybór trybu cięcia. Zbieranie do kosza potrzebuje większego poboru mocy niż wyrzut boczny czy mulczowanie - podaje przykłady Marcin Salata.

Podładowywać akumulator?

W okresie regularnego używania nie trzeba akumulatora rozładować do końca, tylko podładowywać w dowolnym momencie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Akumulator można ładować bez względu na moc, jaką posiada w danej chwili. Naładowanie go, gdy jego pojemność wynosi np. 40% lub 75%, nie ma na niego negatywnego wpływu, a wręcz przeciwnie - wydłuża jego żywotność - doradza ekspert z Lange Łukaszuk.

Ładowarka rozpocznie proces ładowania we właściwym i najbezpieczniejszym momencie dla żywotności ogniw akumulatora. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że akumulator magazynuje więcej energii po kilku cyklach ładowania, a jego pojemność na początku jest mniejsza.

Niektóre akumulatory do narzędzi ogrodowych osiągają swoją maksymalną moc po kilkunastu cyklach ładowania - zauważa Marcin Salata z Lange Łukaszuk.

Istnieją modele, w których tzw. okres próbny jest krótszy. W takim przypadku urządzenie osiąga pełną pojemność po 3-5 cyklach pełnego rozładowania i ładowania.

Z reguły nowy akumulator naładowany jest do 30%. Używany poprawnie może przekroczyć liczbę 1000 cykli ładowania. Cykl zaczyna się, gdy przechodzi z trybu całkowicie naładowanego do pustego i z powrotem.

Jaki akumulator kupić?

Większość akumulatorów zasilających nowoczesne narzędzia elektryczne to modele litowo-jonowe. Są więc praktycznie takie same, jak te  w laptopach, tabletach lub samochodach elektrycznych. Ekspert sugeruje wybór sprawdzonych rozwiązań:

Akumulatory Greenworks są oparte na autorskiej technologii litowo-jonowej. Charakteryzują się długą żywotnością, czyli ponadstandardową liczbą cykli ładowań, szybkim ładowaniem oraz małą wagą i kompaktowym rozmiarem. Pasują do wszystkich produktów z asortymentu - podkreśla.

Trzeba tylko pamiętać, że współpracują ze wszystkimi typami urządzeń Greenworks tylko i wyłącznie o takim samym napięciu.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum