Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Kłopotliwe nadproża - jak odpowiednio je wykonać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła jest powstawanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc w przegrodach zewnętrznych budynku, które wykazują się gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nimi powierzchnie.

Pojawiają się zwykle przy wszelkich węzłach konstrukcyjnych, w miejscach łączenia fundamentu ze ścianą lub ściany szczytowej z dachem, a w szczególności w nadprożach drzwiowych i nad otworami okiennymi.

Warto zatem, już na etapie planowania budowy, przyjrzeć się kłopotliwym miejscom i do ich wykonania dobrać takie materiały, które pozwolą uniknąć problemów z uciekającym ciepłem. Najlepiej, gdy wszystkie elementy konstrukcyjne charakteryzują się zbliżoną izolacyjnością termiczną.

Stosowane dość często w budownictwie żelbetowe elementy nadprożowe okazują się ponad 15-krotnie zimniejsze niż pozostałe części murów wykonane z ciepłych bloczków lub pustaków. Taka ściana dwuwarstwowa, pomimo warstwy ocieplenia nawet grubości 15 cm, w miejscach nadproży żelbetowych, będzie wykazywała zwiększone przenikanie ciepła, czyli powstaną wspomniane mostki termiczne.

Sprawdź ofertę nadproży Termalica

Dlatego jeśli już decydujemy się na nadproża "lane", to w ścianach dwuwarstwowych należy je wykonać jako elementy węższe od grubości ściany i dodatkowo ocieplić wkładką styropianową lub z wełny o grubości 4-6 cm.

Dobrym, alternatywnym wyborem do nadproży żelbetowych, są belki nadprożowe wykonane z betonu komórkowego, które dzięki wysokiej termoizolacyjności ograniczają możliwość wystąpienia mostków cieplnych. Nie wymagają one także dodatkowego szalowania, docieplenia ani zbrojenia, co znacznie przyspiesza budowę i obniża jej koszt.

Ściana z "ciepłymi" nadprożami z betonu komórkowego ,zarówno w murze jednowarstwowym jak i dwuwarstwowym, pozostaje jednorodna termicznie na całej powierzchni, łącznie z pasami nadokiennymi i drzwiowymi.

Jarosław Kwaśniak, Bruk-Bet

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum