Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jakie preparaty stosować, aby zadbać o drewniany taras?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wykonany z desek taras jest naturalny i elegancki. Aby jednak cieszył nas latami, należy regularnie poddawać go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Podpowiadamy jakie preparaty stosować, aby zapewnić powierzchni z drewna ładny, zdrowy wygląd.

Jednymi z najlepszych dostępnych na rynku środków czyszczących do drewna są produkty firmy Owatrol. Żelem Net-Trol możemy łatwo „zdjąć” z desek patynę, czyli naturalną szarość, która pojawia się pod wpływem słońca (promieni UV) i czynników zewnętrznych. Nie jest to wada drewna, tylko naturalny nalot chroniący je przed erozją. Patyna pojawia się już po kilku miesiącach od wykonania tarasu. Jeśli nam przeszkadza, są sposoby, aby się jej łatwo pozbyć. Net-Trol rozprowadza się po powierzchni drewna nylonowym pędzlem lub syntetycznym wałkiem.

Wcześniej taras należy umyć i usunąć z niego piasek. Po nałożeniu preparatu, taras szorujemy szczotką ryżową i pilnujemy, aby żel nie wysechł - w razie potrzeby zraszamy go wodą. Po 20 minutach spłukujemy wszystko myjką ciśnieniową. Preparat, nie uszkadzając drewna, usuwa z niego brud, tłuszcz, plamy powstałe w wyniku pleśni, rdzy, a także szczerniałe przebarwienia i inne zanieczyszczenia.


Szarzenie drewna to naturalny proces

Innym środkiem polecanym do odszarzania drewna jest Osmo 6609. Podobnie jak Net-Trol preparat jest dostępny w postaci żelu, momentalnie przywracającego pierwotną kolorystykę tarasu. Jako że nie skrapla się i nie ścieka, można stosować go także na pionowych i skośnych powierzchniach, w tym drewnianych elewacjach, altanach, podbitkach. Żel nakłada się na drewno, a po 20 minutach szoruje powierzchnię twarda szczotką i spłukuje wodą. Jeśli planujemy położenie powłoki ochronnej, należy odczekać 48 godzin.


Po zastosowaniu żelu Osmo 6609 powierzchnię należy spłukać wodą

Eliminujemy przebarwienia i pozostałości oleju

Wielokrotnie olejowany taras traci z czasem swój świeży wygląd i kolor. Niekiedy okazuje się, że ciemne plamy biorące się z zabrudzeń czy nalotu pleśni wniknęły w strukturę drewna razem z olejem. Aby je usunąć można użyć preparatu Owatrol Aquanett, który powoduje rozpuszczanie się oleju w wodzie. Jest on także zalecany przed kolejnym olejowaniem lub malowaniem. Aquanett to bezwonny, biodegradowalny środek o konsystencji żelu.

Nakłada się go na powierzchnię za pomocą syntetycznego pędzla (dobrze robić to w rękawicach i ochronnych okularach). Po 5 minutach taras należy wyszorować ryżową szczotką, aby żel wszedł w interakcję ze starym olejem. Po chwili wszystko należy spłukać myjką ciśnieniową (maks. 60 bar). Aby zneutralizować działanie środka, odtłuścić powierzchnię tarasu i wyrównać jego kolorystykę, deski należy pokryć Net-Trolem i jeszcze raz wszystko spłukać wodą.     


Żeby wyrównać koloryt desek stosujemy Net-Trol

Innym środkiem, za pomocą którego możemy usunąć stary olej ale też zabrudzenia ze świeżego drewna, jest Osmo 8025. Jest to koncentrat, który należy rozcieńczyć wodą, a następnie wyszorować nim powierzchnię tarasu. Po umyciu deski należy spłukać czysta wodą.

Usuwamy z desek starą farbę

Płaskie powierzchnie wykonane z drewna można poddawać tak naprawdę rozmaitym zabiegom konserwacyjnym. Najpopularniejszym jest powtarzane co jakiś czas olejowanie, ale deski można także bejcować, lakierować, woskować lub nawet malować farbą olejną. Czasem tych starych powłok uzbiera się kilka. W momencie, gdy decydujemy się poddać taras kompleksowej renowacji, należy zacząć od ich usunięcia. Świetnie sprawdzi się do tego Owatrol Dilunett, który błyskawicznie rozpuści pozostałości starych warstw zabezpieczających (producent podaje, że środek eliminuje nawet 8 starych warstw podczas jednej aplikacji).

Co ciekawe, działa także wtedy, gdy w drewnie znajdują się zakamarki, rzeźbienia bądź porowatości. Produkt nakłada się na taras nylonowym bądź syntetycznym pędzlem (warto mieć na sobie odzież ochronną). Później, w zależności od charakterystyki usuwanej powłoki, należy odczekać od kilku minut do nawet kilku godzin, aby stara warstwa dobrze się rozmiękczyła. Gdy środek zaczyna przysychać, należy spryskać go delikatnie wodą. W międzyczasie taras można wyszorować pędzlem o sztywnym włosiu. Na końcu wszystko należy usunąć szczotką ryżową i spłukać myjką ciśnieniową. Ostatni krok to neutralizacja powierzchni Net-Trolem, który wyrówna kolorystykę desek.


Dzięki żelowi Owatrol Dilunett, możemy pozbyć się aż do 8 różnych warstw podczas jednej aplikacji

Jak pielęgnować deski kompozytowe?

W tym miejscu wiele osób może zadać sobie pytanie: po co w ogóle dbać o taras kompozytowy, który jest praktycznie niezniszczalny? Czy do jego czyszczenia nie wystarczy ciepła woda z dodatkiem detergentu? Okazuje się, że nawet tak zaawansowane rozwiązanie jak np. deski z kolekcji Gardin Natur produkowane przez JAF Polska, potrzebuje dedykowanych środków czyszczących. Taras kompozytowy dobrze jest odświeżać po długiej zimie, ale także latem, zwłaszcza gdy często organizujemy na nim przyjęcia.

Do zmywania tłuszczu i zabrudzeń – także z rowkowanych desek - świetnie sprawdzi się Owatrol Combo-Clean. Nakłada się go na powierzchnię na 5-15 minut, a następnie szoruje całość szczotką lub pędzlem. Żel spłukuje się myjką ciśnieniową i pozostawia taras do wyschnięcia. Innym preparatem o podobnym działaniu jest Osmo 8021, przeznaczone do czyszczenia kompozytów polimerowych, ale także mebli ogrodowych czy ogrodzeń z tworzyw sztucznych. Koncentrat rozcieńcza się wodą w stosunku 1:20, nanosi na zabrudzone powierzchnie, szoruje szczotką i spłukuje czystą wodą pod ciśnieniem.


Dzięki odpowiednim zabiegom taras przetrwa w dobrej kondycji wiele lat

Przed użyciem każdego z wyżej wymienionych preparatów dobrze jest przeprowadzić próbę na desce, znajdującej się w mało widocznym miejscu. Jeśli osiągnięty efekt będzie nas satysfakcjonował, wówczas możemy przystąpić do czyszczenia większej powierzchni. Po usunięciu starych powłok oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń i doprowadzeniu tarasu do pierwotnego stanu można pomyśleć o jego ponownym zaimpregnowaniu.

Do wyboru jest tu wiele specyfików o różnym stopniu ochrony i właściwościach, z których każdy zapewnia drewnu nieco inny wygląd. Wybierając środki ochrony warto kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi, ale także gatunkiem drewna i warunkami zewnętrznymi, w tym m.in. stopniem nasłonecznienia tarasu. Jednak konserwacja to nie tylko nanoszenie raz na jakiś czas warstwy zabezpieczającej. To również regularne mycie tarasu, dokręcanie poluzowanych wkrętów, usuwanie gnijących liści i innych szczątków roślinnych. Tylko wtedy, gdy te zabiegi będą się uzupełniać, nasz taras przetrwa w dobrej kondycji wiele lat.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!Autor: Tomasz Wojciuk
Zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum