Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna dachowe
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację, dlatego przy ich wyborze bierzmy pod uwagę funkcję pomieszczenia, a także stopień doświetlenia wnętrza, a nie tylko wspomniany wyżej rozstaw krokwi.
Jeśli zależy nam na efektywności energetycznej, najlepszym wyborem będą okna energooszczędne z pakietem 3-szybowym. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno.
Jeżeli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. W małych pomieszczeniach sprawdzą się dodatkowe elementy doświetlające, takie jak np. okna kolankowe.
Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej
Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna połaciowe lub rozwiązania typu balkon dachowy. Warto także zwrócić uwagę na wybór wygodnego sposobu otwierania okien dachowych.
Górny system będzie funkcjonalnym rozwiązaniem, gdy okno zamontowane jest stosunkowo nisko ok. 1 metr od podłogi. Możliwe jest wtedy zaaranżowanie przestrzeni pod oknem. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna wyżej, np. gdy ścianka kolankowa jest wyższa niż 130 cm, najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest okno z klamką na dole.
Tomasz Zakrzewski, kierownik produktów w VELUX Polska
źródło i zdjęcia: VELUX Polska