PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Jak odpowiednio dobrać i rozmieścić okna dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Przy montażu okien dachowych ważny jest rozstaw krokwi. Aby właściwie ocieplić ościeżnicę okna, odległość między nią a krokwią powinna wynosić 3 cm z każdej strony. Jednak zastany rozstaw krokwi nie musi warunkować szerokości okna, gdyż otwór w dachu można łatwo dostosować wykonując np. wymian.

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna dachowe

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację, dlatego przy ich wyborze bierzmy pod uwagę funkcję pomieszczenia, a także stopień doświetlenia wnętrza, a nie tylko wspomniany wyżej rozstaw krokwi.

Jeśli zależy nam na efektywności energetycznej, najlepszym wyborem będą okna energooszczędne z pakietem 3-szybowym. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno.

Jeżeli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. W małych pomieszczeniach sprawdzą się dodatkowe elementy doświetlające, takie jak np. okna kolankowe.

Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej

Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna połaciowe lub rozwiązania typu balkon dachowy. Warto także zwrócić uwagę na wybór wygodnego sposobu otwierania okien dachowych.

Górny system będzie funkcjonalnym rozwiązaniem, gdy okno zamontowane jest stosunkowo nisko ok. 1 metr od podłogi. Możliwe jest wtedy zaaranżowanie przestrzeni pod oknem. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna wyżej, np. gdy ścianka kolankowa jest wyższa niż 130 cm, najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest okno z klamką na dole.

Tomasz Zakrzewski, kierownik produktów w VELUX Polska

źródło i zdjęcia: VELUX Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum