Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Bez barier - łazienka dla osób z niepełnosprawnością

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Korzystanie z prysznica i toalety, lub wchodzenie do wanny dla zdrowych osób są rzeczą tak naturalną i odruchową, że nikt nie zastanawia się, ile wysiłku te czynności kosztują osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na szczęście dzisiaj bez trudu można łazienkę dostosować do potrzebującego.

Dopasowanie do potrzeb

Każdą, nawet niewielką łazienkę w bloku, można dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, lub seniorów. Co ważne, taka łazienka może być zarówno funkcjonalna jak i ładna, ponieważ producenci armatury i wyposażenia podążają za aktualnymi trendami. Nie trzeba już wybierać między wygodą, a wyglądem łazienki.

Wybór wyposażenia i urządzenia łazienki zależy od rodzaju niepełnosprawności. Inne potrzeby będzie miała osoba poruszająca się na wózku, a inne chodząca o kulach.

Warto też, przy projektowaniu łazienki na lata, wziąć pod uwagę fakt, że z wiekiem sprawności ubywa, więc niektóre udogodnienia będą w przyszłości bardzo potrzebne.

Mądre zaplanowanie pozwoli uniknąć kosztownych remontów w przyszłości.

Swobodnie dla każdego

W łazience, oprócz dbania o higienę osobistą, robi się i wiesza pranie, układa włosy, robi makijaż, przechowuje kosmetyki, środki czystości, czy ręczniki. Należy pamiętać, że każda czynność, banalna dla osoby sprawnej, stanowi duże wyzwanie dla osoby na wózku, czy poruszającej się o kulach.

Dostosowanie łazienki do potrzeb mieszkańca z niepełnosprawnością pozwoli wykonywać mu najbardziej intymne czynności bez skrępowania, a nawet pomocy innych osób. Jeśli łazienka jest na etapie planowania, trzeba pamiętać, że musi być odpowiednio duża, aby użytkownik miał dostęp do każdego sprzętu i urządzenia. Dla osób poruszających się na wózku powierzchnia manewrowa powinna mieć średnicę min. 150 cm.

Jeśli jednak zmiany będą zachodzić w gotowej już łazience, należy wygospodarować dodatkową przestrzeń, wybierając odpowiednią ceramikę, mniejszą pralkę, czy składane akcesoria takie jak krzesełka, uchwyty i drabinki.

Przy urządzaniu łazienki dla osób z niepełnosprawnością, bądź seniorów, trzeba pamiętać o normach, jak i potrzebach użytkowników. Modele wózków mogą różnić się od siebie wymiarami, co trzeba wziąć pod uwagę przy projekcie pomieszczenia. Nie można zapomnieć o zlikwidowaniu progów w drzwiach i wyborze odpowiedniej klamki.

Relaks i wygoda w kąpieli

Przy wyborze prysznica trzeba będzie zrezygnować z tradycyjnych brodzików z progami. Prysznic musi być zrobiony w posadzce, najlepiej z płytek ceramicznych, z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu w podłodze.

Dla tych, którzy biorą prysznic na siedząco, producenci oferują szeroki wybór wygodnych siedzisk z rączkami, umożliwiających łatwe przesiadanie się z wózka. Krzesełko i uchwyty można złożyć, dlatego nie będą przeszkadzały innym domownikom podczas kąpieli.

Zamiast kabiny lepszym rozwiązaniem będą zasłony prysznicowe na szerokich przelotkach, które można bez trudu odsuwać i zasuwać. Prysznic na pewno będzie wygodniejszy dla osób starszych, mających problemy z kucaniem, siadaniem i wstawaniem, a także wchodzeniem do wanny.

Czasem jednak trzeba będzie wybrać wannę, jeśli użytkownik musi zażywać kąpieli leczniczych, czy hydromasażu. Wtedy przy wannie trzeba zapewnić wolną przestrzeń dla wózka, a w przypadku osób poruszających się o kulach, lub z balkonikiem, potrzebne będą schodki, które ułatwiają wejście do wanny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dla osób poruszających się na wózku ważne jest, aby wysokość wanny była identyczna z wysokością siedziska wózka, a głębokość nieco mniejsza od standardowej. Na rynku można znaleźć również specjalne wanny z otwieranymi drzwiczkami i wygodnym siedziskiem, które zapewnią komfortową i bezpieczną kąpiel. Na podłodze lepiej nie kłaść żadnych mat i dywaników, które będą przeszkadzały się w poruszaniu się po łazience.

Wygodne posiedzenie

Przy montażu toalety znaczenie ma fakt, czy użytkownik porusza się na wózku, czy o kulach. W przypadku osoby na wózku trzeba wziąć pod uwagę sposób przesiadania się i wielkość wózka. Niektórzy będą przesiadać się na sedes bokiem, inni pod skosem albo przodem. Jeżeli użytkownik będzie podjeżdżał bokiem, należy zamontować muszlę równolegle z siedziskiem.

Gdy łazienka jest jeszcze na etapie projektu, ubikację można zaplanować tak, aby mieć do niej dobry dostęp z każdej strony, zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami i potrzebami.

Jeśli jednak trzeba dostosować istniejącą już łazienkę, ułatwieniem będzie muszla wisząca, do której można bez problemu podjechać wózkiem. I najważniejsze - sedes zawsze musi być umieszczony na wysokości, która jest identyczna z wysokością siedziska wózka inwalidzkiego.

Osoby poruszające się o kulach lub z balkonikiem także muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby wygodnie i bezpiecznie skorzystać z toalety. Niezbędne będą więc uchwyty i miejsce na balkonik lub kule. Przycisk spłukiwania wody najlepiej zamontować z boku, na wysokości maksymalnie 120 cm od podłogi.

Od klasycznych, dużo wygodniejsze są spłuczki z przyciskiem pneumatycznym. Do osoby z niepełnoprawnością nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej deski klozetowej. Przede wszystkim musi być solidna i odporna na obciążenia, szczególnie w przypadku użytkownika na wózku, który, przesiadając się na sedes, najczęściej zsuwa się na niego całym ciężarem swojego ciała.

Istotne więc jest też to, aby deska nie przesuwała się podczas korzystania z toalety. Warto też postawić na deskę z wolno opadającą klapą, która nie będzie przeszkadzała podczas przesiadania się z klozetu na wózek, lub odwrotnie. Deski dla osób z niepełnosprawnością powinny mieć przerwę na środku, która ułatwia wykonanie wszystkich czynności higienicznych w intymnych częściach ciała.

Umywalka oraz lustro w zasięgu ręki i wzroku

Kluczowy jest rodzaj i sposób zamontowania umywalki w łazience dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest ona szersza i bardziej płaska, niż tradycyjna, ma specjalne miejsca na łokcie, aby można było się o nią wygodnie oprzeć.

Umywalka musi być bez postumentu, aby można było do niej wygodnie podjechać wózkiem, i znajdować się powyżej kolan siedzącego użytkownika. Nie powinna być głębsza, niż 60 cm, w przeciwnym razie osoba korzystająca z niej nie dosięgnie do baterii. Ta z kolei musi być wyposażona w długi uchwyt, albo mieć czujnik ruchu - wystarczy włożyć ręce pod kran, aby woda sama zaczęła lecieć.

Miskę umywalki warto pochylić do dołu, jeśli chodzi zaś o syfon, najlepszy będzie przyścienny, który nie będzie przeszkadzał podczas mycia rąk, czy zębów. Dla osób poruszających się o kulach, lub z balkonikiem, niezbędne będą poręcze przy umywalce.

Przy wyborze lustra należy kierować się komfortem wszystkich domowników, ponieważ lustro dla osoby na wózku powinno być zamontowane pod kątem, lecz będzie niepraktyczne dla pozostałych. Aby wszyscy mogli wygodnie z niego korzystać, najlepiej kupić lustro z regulacją pochylenia. Wtedy każdy będzie mógł się swobodnie w nim przejrzeć podczas takich czynności, jak czesanie, golenie, czy robienie makijażu.

Lustro najlepiej powiesić ok. 100 cm od podłogi, aby osoba siedząca na wózku mogła je sama ustawić. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wybór wysokiego lustra. Na rynku bez problemu można znaleźć też inne akcesoria, które ułatwią codzienne czynności w łazience - mydelniczki, wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier, a nawet szczotki do toalety.

Są one zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Dzięki temu powstanie więc łazienka bezpieczna, wygoda i stylowa.

Aleksandra Kotowska, redakcja IRBJ
źródło zdjęć: Koło

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum