Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Jak dopasować okna do rodzaju budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-10-29

Przy tworzeniu projektu domu ważny jest każdy detal. Szczególnie istotne są okna, ich rozmieszczenie i rodzaj nadadzą pomieszczeniu odpowiedni klimat.

Aluminiowy, PVC czy drewniany profil okienny?

W pierwszej kolejności należy wybrać materiał profilu okiennego – aluminium, PVC, a może drewno? Wszystkie mają swoje zalety, które warto poznać przed wyborem. Aktualnie profile aluminiowe mają właściwości zbliżone do tych z PVC, a to za sprawą nowej technologii. Dzięki zastosowaniu specjalnych przekładek, ogranicza występowanie mostków termicznych.

Jednak profile aluminiowe maja znaczącą przewagę, bowiem umożliwiają szklenie znacznie większych powierzchni niż w przypadku okien z PVC czy drewnianych. Dlatego często wykorzystywane w przypadku dużych przeszkleń, witryn czy fasad.

Okna drewniane są natomiast tradycyjne i wybierane są częściej do zabytkowych, starszych budynków. Zaletą okien drewnianych jest ich naturalny wygląd, ale taki efekt można obecnie uzyskać również w oknach PVC, a to za sprawą oklein drewnopodobnych, które ciężko odróżnić od prawdziwej struktury drewna. 

Cena i parametry użytkowe profili drewnianych są porównywalne z profilami PVC o wyższym standardzie (np. współczynnik izolacyjności termicznej Uf na poziomie ok. 1,0 W/m2K, okleina drewnopodobna obustronna), ale ich utrzymanie jest bardziej problematyczne, ponieważ wymagają one konserwacji.

Najbardziej optymalnym wyborem będą okna PVC, ponieważ umożliwiają wykonanie okien o bardzo dobrych parametrach użytkowych (izolacyjność akustyczna oraz termiczna), o stosunkowo dużych wymiarach, a także są łatwe w utrzymaniu czystości oraz trwałe.

Profile te można dopasować do każdego typu budynku, a to dzięki możliwości zastosowania różnorodnych wykończeni, jak również możliwości wykonania różnych kształtów profili. Również cenowo jest to najlepsza propozycja. 

Profile dopasowane do rodzaju budynku 

Bardzo ważny jest rodzaj budynku do jakiego okna będą przeznaczone - energooszczędny czy pasywny. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja okien oraz ich ekspozycja.

W przypadku pasywnego domu, najlepiej wybrać profile i przeszklenia zgodne z normami prawnymi. Oznacza to minimalną wartość współczynnika przenikania ciepła przez okno i drzwi Uw = 0,8 W/m2K i Ud = 0,9 W/m2K. Np. potrójnie przeszklone okno PVC wykonane w systemie Eforte z łatwością spełnia te wymagania.

Z drugiej strony, gdy zamierzasz wyremontować stary dom i szukasz mniej kosztownego rozwiązania, profile PVC o wartości Uf = 1,2 W/m2. K (np. system Arcade) i potrójne szyby powinny być wystarczające, aby uzyskać wymagany dziś prawem poziom Uw 1,1 W/m2K.

Sąsiedztwo ruchliwej drogi, z pewnością wypływa na wybór okien, bowiem powinny one zapewniać odpowiednia izolację akustyczną. Wskazane jest, aby poinformować architekta lub dostawcę okien, z jakiego rodzaju hałasem mamy do czynienia w danej lokalizacji. Charakterystyka hałasu generowanego przez np. ruch kolejowy, drogowy czy przemysłowy, jest różna.

Znając źródło hałasu, możemy odpowiednio zaprojektować szklenie okna, dobierając odpowiednią grubość pojedynczych tafli szyb, ilość komór oraz typ konstrukcji szklenia (np. szyba klejona) – mówi Krzysztof Kalita, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Zarządzania Produktem w Deceuninck.

Najczęściej stosowane obecnie szklenie o szerokości pakietu szybowego 48mm zapewnia izolacyjność akustyczną na poziomie ok. 32 dB. Zastosowanie szyby o specjalnej konstrukcji podnieść tę wartość.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Można wówczas osiągnąć wartość do Rw na poziomie 46 dB, a nawet więcej, w zależności od tego, ile jesteśmy w stanie dopłacić. Ważne, żeby pamiętać, że na natężenie hałasu w pomieszczeniu wpływa także jego umeblowanie (np. dywany i zasłony mogą częściowo wytłumić hałas) oraz zacienienie.

Dzięki odpowiedniej ekspozycji okien na słońce, zwiększymy ciepło w pomieszczeniu zimą i zaoszczędzimy na rachunkach. Najlepiej, aby duże przeszklenia skierowane były na południe lub zachód.

W tej sytuacji lepiej zdecydować się na szyby z wyższym współczynnikiem transmisji ciepła (g). Jednak latem potrzebne będzie odpowiednie zacienienie, dlatego rekomenduje się uwzględnienie w projekcie zewnętrznych żaluzji, które ograniczą dopływ ciepła do pomieszczeń.

Można również wybrać przeszklenie z najniższą możliwą wartość transferu ciepła dla okien południowych i zachodnich.

Okna antywłamaniowe 

Jeśli masz małe dzieci lub mieszkasz na wyższym piętrze, warto zwrócić szczególną uwagę na zasady związane z zachowaniem bezpieczeństwa – tak, aby zminimalizować ryzyko wypadków, np. wypadnięcia z okna albo poranienia przez zbitą szybę.

Takich wypadków można uniknąć, stosując tzw. szklenie bezpieczne (jedna z tafli uzyskana jest w wyniku zespolenia 2 szyb sklejonych specjalną folią - podobnie jak w szybach samochodowych).

Takie rozwiązanie chroni dodatkowo przed włamaniem, ponieważ tak wykonana szyba jest trudna do zbicia. Jeżeli dodamy do tak skonstruowanych okien wysokiej jakości okucia antywłamaniowe, dom zyska wyższy standard bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie zapewni jednocześnie wyższy poziom izolacji akustycznej – dodaje Krzysztof Kalita.

Okna - technologia przyszłości 

Przeszklenia okien, mogą mieć dodatkowe, specjalne właściwości. Są dostępne rodzaje szyb, które mogą zmienić barwę za pomocą intensywności światła słonecznego lub, korzystając z energii elektrycznej, uzyskać matową powierzchnię, która nie pozwoli zajrzeć do wnętrza pomieszczenia z zewnątrz.

Co ciekawe, trwają już prace nad rozwojem koncepcji „inteligentnych okien”, których oszklenie ma cienką, chemiczną powłokę, reagującą na temperaturę. Przy spadaniu temperatury poniżej  25 °C, są w stanie przenieść więcej ciepła do pomieszczenia, a gdy temperatura rośnie, mają możliwość odbicia światła słonecznego. Globalne ocieplenie wymusza na nas wykorzystywanie tego typu technologii. 

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Inoutic / Deceuninck

 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum