Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Szpachle i gładzie

Czym wykończyć podłogę na gruncie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-24

Gdy podłoga styka się bezpośrednio z gruntem, konieczne jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci i ograniczenie strat ciepła.

Prawidłowe przygotowaniu gruntu 

Niezbędne jest ułożenie folii izolacyjnej albo papy podkładowej i połączenie ich z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie, na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych. Podłogi na gruncie układa się na betonowym podkładzie (tzw. chudziaku grubości 8–10 cm), uformowanym na co najmniej 15 cm warstwie podsypki wyrównującej. Warstwy te muszą być wykonane na etapie wznoszenia ścian.

Czym wykończyć podłogę?

Poziom powierzchni betonu ma znajdować się 20–25 cm poniżej poziomu wykończonej posadzki parteru. Grubość izolacji nie powinna być cieńsza niż 15 cm, aby zapewnić dostateczną ochronę przed ucieczką ciepła do gruntu oraz umożliwić rozmieszczenie w warstwie podpodłogowej rur wodnych i kanalizacyjnych (o dużej średnicy).

Zwykle używa się płyt (układanych w dwóch warstwach z przesunięciem styków) styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS (o lepszej ciepłochronności i wyższej wytrzymałości na ściskanie). Po ułożeniu pierwszej warstwy, rozprowadza się rury instalacyjne i rozmieszcza się drugą w taki sposób, aby wzdłuż przebiegu rur utworzyły się korytka.

Następnie przykrywa się je paskami płyt o mniejszej grubości, osiągając jednolitą płaszczyznę z pozostałym ociepleniem. Płyty izolacyjne osłania się folią wywiniętą na ściany, aby zapobiec wnikaniu wylewki podłogowej w szczeliny między nimi.

Wylewanie posadzki betonowej

Jeżeli w podłodze mają być poprowadzone rury podłogówki, mocuje się je na tym etapie, przytwierdzając do styropianu spinkami lub listwami montażowymi. Na ociepleniu układa się podkład pływający z wylewki cementowej bądź anhydrytowej (grubości 5–6 cm), oddylatowanej od ścian taśmą brzegową.

Podłogi na stropie żelbetonowym 

Jeżeli strop jest równy i gładki, można na nim układać od razu izolację akustyczną. Najczęściej wykonuje się na niej wylewki cementowe zacierane na gładko lub samorozlewne zaprawy anhydrytowe. Można też ułożyć suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych, OSB lub mfp. Jeśli konieczne jest wyrównanie powierzchni stropu, wystarczy zgrubne wyrównanie zaprawy. Potem drobne nierówności i tak przykryje elastyczna izolacja akustyczna.

Podłoga na stropie żelbetonowym

Przygotowuje się ją z płyt ze specjalnego (miękkiego) styropianu o grubości 3–4 cm, z twardych płyt wełny mineralnej o grubości 4 cm bądź ze specjalnej 1,5–2 cm pianki polietylenowe. Elementy te zabezpiecza się przed wnikaniem jastrychu folią, którego minimalna grubość to 4,5–5 cm. Bazą takiej podłogi są drewniane belki. Zależnie od ich rozstawienia, podkład montuje się bezpośrednio na nich albo na dodatkowych legarach, które umiejscawia się prostopadle do belek w odstępach nie większych niż 65 cm.

podłoga na stopie drewnianym

Jako pokrycie wykorzystuje się płyty OSB lub mfp, mocowane wkrętami do konstrukcji stropowej. Aby uniknąć skrzypienia, na belkach pod poszyciem układa się paski filcu czy wykładziny dywanowej. Nie zapewni to jednak wystarczającej izolacji akustycznej (nie wygłuszy odgłosu kroków), dlatego dobrze jest bezpośrednio pod posadzką ułożyć wyciszające maty z korka albo pianki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Autor: Joanna Dąbrowska 

Zdjęcia: Knauf 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum