Montaż elewacji z włóknocementu krok po kroku

Włóknocement to bardzo trwały, a jednocześnie efektowny materiał, który można stosować na różnych miejscach elewacji domu – służy do obudowy fasad, obramowań okien i drzwi oraz podbitek. Umożliwia uzyskanie przeróżnych efektów wizualnych, bo deski włóknocementowe dostępne są w różnych kolorach i fakturach. Można je też łączyć ze sobą dwiema metodami. Niektórym wydaje się więc, że proces montażu elewacji z włóknocementu jest skomplikowany. Nic bardziej mylnego. 

Montaż elewacji z włóknocementu krok po kroku
Etex Exteriors Deska elewacyjna włóknocementu
Dane kontaktowe:
22 212 22 91 oraz 22 212 22 92
Siniat Sp. z o.o., ul. Przecławska 8 03-879 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Instrukcja montażu elewacji z włóknocementu 

Deska elewacyjna z włóknocementu daje wiele możliwości wyboru stylu, w jakim będzie nasz dom. Na przykład włóknocementowe deski elewacyjne Cedral są dostępne w 20 kolorach, od stonowanych po intensywne. Można użyć tych, które mają strukturę gładką albo takich, które imitują drewno.

Ich przewaga nad tym tradycyjnym budulcem jest bezsprzeczna. Wyglądają równie stylowo co drewno, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne (intensywne słońce, deszcz) i zabrudzenia.

Nie zmieniają swojego eleganckiego wyglądu przez lata, a jeśli się pobrudzą, wystarczy przetrzeć je ściereczką nasączoną wodą z mydłem lub zwykłym, domowym detergentem. Tym samym, żmudny proces konserwacji nie jest już niezbędny, a tym samym wspieramy środowisko naturalne – nie używając drewna oraz chemii niezbędnej do jego pielęgnacji. Wygląd elewacji stworzonej z desek włóknocementowych determinuje także sposób ich montażu.

Deski Cedral można bowiem umieścić na elewacji na dwa sposoby. Istnieje możliwość tradycyjnego ułożenia ich na tak zwaną „zakładkę” (Cedral Lap), ale także stworzenia z nich gładkiej powierzchni, kiedy deski montuje się na równi z powierzchnią czołową (Cedral Click).

Warto także wziąć pod uwagę jeszcze inną zaletę desek z włóknocementu. Można je stosować samodzielnie, ale także w połączeniu z innymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak na przykład kamień, cegła czy tynk. Kiedy już podejmiemy decyzje co do wyglądu nowej elewacji, przychodzi czas na jej montaż.

Dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez markę Cedral, niepotrzebni są do tego fachowcy, cały proces nie sprawia problemów. Wyjaśniamy, jak go przeprowadzić krok po kroku:

  1. Ściany najpierw należy oczyścić i przygotować, usunąć z nich wszelkie niepotrzebne elementy, takie jak na przykład rynny, lampy czy dekoracje.
  2. Należy przyciąć też parapety na równi ze ścianą.
  3. Elewację można zawiesić bezpośrednio na podkonstrukcji systemu montażowego Cedral, która jest łatwa w montażu i zapewnia miejsce na izolację.
  4. Dla podkonstrukcji drewnianej używa się wkrętów do niewidocznego mocowania, wkrętów do widocznego mocowania w kolorze deski i gwoździ, a dla podkonstrukcji aluminiowej najlepsze są nity.
  5. Montaż w trudnych miejscach, ułatwiają profile, których w systemie montażowym Cedral dostępna jest bogata gama.
  6. Jeśli decydujemy się na ułożenie desek w poziomie, ich montaż zaczynamy w dolnym rogu budynku i stopniowo tworzymy kolejne rzędy. Jeśli wolimy ułożyć deski w pionie, po zamontowaniu profili układamy pierwszą deskę w narożniku domu.
  7. Na koniec należy wykończyć ościeża okien i inne detale.

Dzięki prostocie montażu desek włóknocementowych Cedral, nową elewację możemy mieć w kilka dni, co gwarantuje nam oszczędność czasu i pieniędzy, które musielibyśmy wydać na pracę fachowców. Nie musimy się też martwić, zwłaszcza w sezonie, że będziemy tygodniami czy miesiącami oczekiwać na dostępność dobrej ekipy budowlanej. Po samodzielnym zamontowaniu desek włóknocementowych na elewacji może odważmy się na użycie jej również na przykład na altanie, gdzie także świetnie się sprawdza. 

Krótki film na stronie producenta: www.cedral.world/pl-pl/elewacje/ 

Źródło i zdjęcia: Etex Exteriors