Do tej pory energooszczędne budynki były najczęściej przejawem proekologicznych trendów, ale od 1 stycznia 2021 roku ulegnie to zmianie. Wtedy bowiem wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek budowania domów o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji na poziomie zaledwie 70 kWh/m2.
Aby osiągnąć taki standard, zastosować trzeba instalacje wykorzystujące energią odnawialną, starannie ocieplić powłokę budynku i przede wszystkim wybrać okna o izolacyjności cieplnej zbliżonej do standardu domów pasywnych.
Przy wyborze okien trzeba zwrócić szczególną uwagę na trwałość i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w oknach.
Ważne parametry okien
Zgodnie z warunkami technicznymi, które będą obowiązywać od 2021 roku, okna w budynkach ogrzewanych muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 0,9 W/m2K. Obserwatorzy rynku zauważyli, że już od pewnego czasu inwestorzy wybierają okna o lepszych właściwościach cieplnych, niż przewiduje prawo.
Wybór okna o wysokich parametrach izolacyjności termicznej to nie tylko przejaw dbałości o środowisko, ale racjonalna kalkulacja ekonomiczna. Rozwiązanie, które pozwala uniknąć rosnących kosztów energii siłą rzeczy spłaca się, oczywiście pod warunkiem, że przez cały czas zachowa swoje bardzo dobre właściwości termiczne. Dlatego w naszych energooszczędnych oknach z PVC-U LivIng stosujemy uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zachowują elastyczność przez długi czas użytkowania - podkreśla Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.
Nowoczesne systemy okienne uzyskują bardzo wysoki standard izolacyjności termicznej. Siedmiokomorowe okna Schüco LivIng o głębokości zabudowy 82 mm z dodatkowym, środkowym uszczelnieniem, mogą być produkowane w standardzie pasywnym o współczynniku Uw ? 0,8 W/m2K.
Jeszcze lepsze efekty osiąga okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zastosowano wąskie, aluminiowe płaskowniki, zamiast stalowych usztywnień. Pozwoliło to zredukować mostki termiczne, z kolei aluminiowe powierzchnie wzmocnień odbijają promieniowanie podczerwone do pomieszczeń, redukując straty energii do minimum.
Drzwi tarasowe czy duże okno?
W nowoczesnym budownictwie modne są duże drzwi przesuwne. Zgodnie z warunkami na 2021 rok drzwi w przegrodach zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 1,3 W/m2K, czyli nie są traktowane tak rygorystycznie, jak okna.
Specjaliści podpowiadają, że przy wyborze tego typu stolarki należy jednak kierować się surowszymi wymaganiami dotyczącymi okien.
Pod względem konstrukcyjnym drzwi tarasowe, jako przegroda przeszklona, powinny być traktowane jak okno, bez względu na sposób otwierania. W związku z tym powinny odpowiadać takim samym, a biorąc pod uwagę ich dużą powierzchnię nawet wyższym wymaganiom szczelności i izolacyjności termicznej, niż okna – podkreśla Andrzej Polijaniuk.
Również w gamie drzwi przesuwnych z PVC-U można znaleźć bogaty wybór rozwiązań, ale problemem przy tego typu stolarce może być szczelność. Producenci jednak są w stanie temu zaradzić.
W energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelnienie z EPDM. Uszczelki zachowują elastyczność w narożach wewnętrznych, gwarantując w ten sposób optymalną ochronę.
Zastosowane pomiędzy skrzydłem i ramą ościeżnicy obwodowe uszczelnienie zapobiega ponadto kondensacji wody i powstawaniu przeciągów. Tak zaprojektowane drzwi ze standardową szybą Ug=0,6 W/m2K osiągają współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, o którym mówią nowe przepisy.
Dzięki temu drzwi przesuwne zapewniają nie tylko doskonały widok i bardzo dobre doświetlenie, ale też oszczędność na kosztach energii.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska