Z czego wynika popularność klinkieru?

Cegłę klinkierową produkuje się ją z glin wysokiej jakości. Jej właściwości to: bardzo mała nasiąkliwość (ok. 5%), duża mrozoodporność, wytrzymałość na ściskanie i trwałość. Z różnych glin uzyskuje się wyroby o różnych odcieniach, dlatego dla uzyskania jednolitego wyglądu elewacji zawsze powinno się mieszać cegły z kilku palet.

Z czego wynika popularność klinkieru?

Nadawanie nowemu budynkowi indywidualnego wyglądu ułatwiają też specjalne kształtki elewacyjne, które umożliwiają podkreślenie niektórych detali lub same stanowią o kształcie elementów architektonicznych, takich jak kunsztownie wykonane występy muru lub gzymsy.

Mogą to być kształtki o różnych profilach z gotowym kapinosem, zapobiegającym podciekaniu wody deszczowej pod występami murów, zwieńczenia murów czy kształtki pilastrowe. Dostępne są także cegły zwane przegubowymi, ułatwiające uzyskanie wypracowanych detali wklęsłych i wypukłych załamań murów.

Uformowanie łagodnych krawędzi węgarków umożliwią cegły o główce zaokrąglonej na jednym końcu. Właśnie dzięki różnorodności kształtek stało się możliwe wykonanie nawet najbardziej wymyślnych detali.

Cegły klinkierowe mogą być perforowane, szczelinowe oraz pełne. W murze z cegieł perforowanych lub szczelinowych zaprawę murarską nakłada się na tyle grubo, aby perforacja została w całości przykryta, bo inaczej do warstwy elewacyjnej łatwo wnikałaby woda, która zamarzając w perforacjach, może rozsadzać mur.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Klinkier Przysucha