Jak nosić ciężary, żeby nie wykończyć kręgosłupa?

Uszkodzenie krążków międzykręgowych (rodzaj łożysk między poszczególnymi kręgami), spowodowane jest nadwyrężeniem kręgosłupa. Jeśli ciężar jest zbyt duży, takie „łożysko” (zwane fachowo jądrem miażdżystym) niebezpiecznie przesuwa się, uciskając nerwy. To w najlepszym przypadku oznacza ból, a w krytycznych sytuacjach – nawet niedowład kończyn.

Jak nosić ciężary, żeby nie wykończyć kręgosłupa?
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Niewłaściwe przenoszenie 

Jedną z najbardziej niebezpiecznych operacji jest noszenie w rękach ciężkich paczek. Wiedzą o tym m.in. wszyscy kurierzy, glazurnicy, parkieciarze i budowlańcy. Ogromny wpływ na kręgosłup mają dziesiątki ton materiałów przeniesionych w sezonie.

Jest jednak coś, co może ograniczyć ten wysiłek nawet o 75 procent. – Taki efekt daje użycie pasa kurierskiego Wolfcraft – mówi Krzysztof Pacanowski, menadżer marki Wolfcraft w Lange Łukaszuk, ekspert systemów transportowych.

Pasy naramienne i biodrowy zapewniają równomierny, ergonomiczny rozkład podnoszonych ciężarów, dzięki czemu kręgosłup jest narażony na zdecydowanie mniejsze obciążenia – dodaje. Ważne jest też to, że noszony tuż przy ciele pas zapewnia użytkownikowi swobodę poruszania (również po schodach).

Transport dużej wagi

Wyzwaniem jest transportowanie dużych, ciężkich przedmiotów: szaf, sprzętu AGD (np. pralki czy lodówki) albo pakietu drewna na opał. W tym przypadku dobrze jest wspomóc się solidnym, mechanicznym pomocnikiem. Wiele oferuje np. wózek transportowy Wolfcraft TS 1000 z funkcją taczki. Dzięki różnej możliwości chwytu, wygodnej nabiera się i transportuje większość ładunków. Natomiast solidna podstawa gwarantuje, że przewiezione będą nawet bardzo masywne przedmioty.

Atutem tego urządzenia jest to, że w łatwy sposób można zmienić sposób transportowania – albo używamy go jako wózka, albo jako taczki. W pierwszym przypadku możemy przewieźć przedmioty ważące do 150 kilogramów, a w drugim – do 200! – wyjaśnia Krzysztof Pacanowski.

Dbałość o ergonomię to istotna cecha, dlatego rękojeści są wyposażone w nakładki ochronne, amortyzujące opony pozwalają wygodnie wciągać ładunek po schodach, a regulowany kąt nachylenia zapewniamy takiemu transportowi stabilność w każdej sytuacji. Dodatkowym atutem jest łatwość wymiany kontenerów, które umożliwiają przewożenie różnorodnych towarów.

Innym modelem, który pozwala wygodnie przewozić duże ładunki, jak meble, pralki czy lodówki, jest wózek transportowy Wolfcraft TS 1500 składany. Ma wszystkie zalety swojego kuzyna, udźwig do 200 kilogramów, a na dodatek można go wygodnie złożyć, co ułatwia jego przechowywanie – podpowiada menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Lżejszy remont

Podczas remontu mieszkania jesteśmy wyjątkowo narażeni na duży wysiłek: duże, nieporęczne, ciężkie meble, płyty czy materiały budowlane stanowią poważne wyzwanie. Żeby wyjść z tej sytuacji bez szwanku na zdrowiu mu, można sięgnąć po wózki, które umożliwiają transportowanie ciężarów na różne sposoby.

– Jednym z nich jest model Wolfcraft FT 350 B. Możemy nim przewozić zarówno długie płyty, jak i masywne meble czy ciężkie paczki z płytkami albo cementem lub gipsem – radzi Krzysztof Pacanowski. – Cała konstrukcja jest prosta, ergonomiczna i dostosowana do rozmaitych remontowych potrzeb – zaznacza.

Dobrym pomysłem jest także wózek meblowy Wolfcraft FT 300. Dzięki funkcji 3 w 1 (może być kompaktowy, dzielony lub z możliwością rozszerzenia w kształcie litery „V”) w pojedynkę przetransportujemy nim z miejsca na miejsce duże gabarytowo przedmioty.

Niebezpieczne krawędzie

Czasem poza ciężarem niebezpieczeństwo stanowią ostre krawędzie. Dotyczy to zarówno niektórych mebli i sprzętów AGD (np. pralki), ale też dużych szyb, blach, czy glazury i terakoty. W tym przypadku można użyć wyspecjalizowanych ochraniaczy na dłonie. Powinny być wykonane z materiału odpornego na rozdarcia i przecięcia, zapewniać pewny chwyt, umożliwiać poruszanie palcami i błyskawiczne zwolnienie palców, co zapobiega kontuzji.

– To proste rozwiązanie, ale zapewnia wielki komfort i bezpieczeństwo – podkreśla Krzysztof Pacanowski. – Jednym z takich produktów są ochraniacze na dłonie od Wolfcrafta, które pasują do każdej wielkości dłoni – mówi.

Zadbany ogród bez wysiłku

W ogrodzie również jesteśmy narażenie na przenoszenie ciężki przemiotów np. kamieni czy drewna do kominka. Najlepiej postawić na sprawdzonego pomocnika - wózek lub taczkę ogrodową. Dobrze jest sięgnąć po taki, który nie tylko odciąży nas, ale także przyrodę wokół domu: nie będzie hałasował i emitował spalin.

Takim ekologicznym „wołem roboczym” jest choćby akumulatorowa taczka z napędem Greenworks 40 V – mówi Marcin Salata, menadżer marki Greenworks w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ogrodowych. – Można nią bez wysiłku (koło napędza silnik) przewieźć do 100 kilogramów ładunku. A na dodatek funkcja wysypywania zawartości pozwala zaoszczędzić siły na inne, przyjemniejsze zadania – wyjaśnia.

Właściwy transport

Gdy nie można uniknąć przenoszenia ciężkich przedmiotów, warto się stosować do kilku wskazówek, które zmniejszają ryzyko urazu:

  1. Warto sprawdzić, jaka jest waga przedmiotu, który mamy przenieść – dzięki temu dowiemy się, czy nie jest nam potrzebna pomoc.
  2. Trzeba stanąć jak najbliżej tego, co mamy nieść, a stopy i ramiona ustawić symetrycznie, by zapewnić ciału odpowiedni balans i rozłożenie masy (tak, jak robią to zawodnicy w podnoszeniu ciężarów).

  3. Trzeba mocno objąć przedmiot, który mamy podnieść, plecy trzymać prosto, a zgiąć kolana. Broda ma być wysoko, mięśnie brzucha napięte.

  4. Ważny aby regularnie i głęboko oddychać - przedmiot podnosimy, posługując się głównie siłą mięśni nóg, cały czas napinając mięśnie brzucha!

  5. W czasie dźwigania powinniśmy za wszelką cenę unikać skrętów tułowia i przechylania się na boki.

  6. Stawiając przedmiot na półce nigdy nie prostujemy rąk całkowicie! Należy przysunąć się jak najbliżej do półki, trzymając łokcie blisko ciała.

  7. W czasie przenoszenia plecy mają być cały czas proste, a kręgosłup obciążony równomiernie i symetrycznie.

  8. Przy pokonywaniu większych odległości z ciężarami, róbmy przerwy, rozciągając w tym czasie mięśnie.

  9. Ciężkie przedmioty wygodniej jest pchać niż ciągnąć.

opracowanie: redakcja IRBJ

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk, LŁ