Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak układać papę i gonty bitumiczne?

Papę układa się na sztywnym i równym podłożu z desek łączonych na pióro i wpust, płyt OSB lub sklejki. Pod papę ułożoną jako pokrycie tymczasowe wystarczy poszycie z desek łączonych na styk.

Jak układać papę i gonty bitumiczne?
Stema Dachówki bitumiczne KATEPAL
www.stema.pl
Stema Dachówki bitumiczne KATEPAL
Dane kontaktowe:
22 840 32 04, 22 740 30 30
Trakt Lubelski 182, 04-766 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kupując papę, trzeba pamiętać, że układa się ją na zakład, dlatego trzeba kupić jej około 15% więcej niż to wynika z wymiarów dachu.

Pokrycie z papy wykonuje się jako dwuwarstwowe: pierwszą warstwę – z papy podkładowej przyklejanej lub przybijanej do podłoża i drugą – nawierzchniową. Papy układa się głównie na dachach o niewielkim kącie nachylenia i stropodachach betonowych. Najczęściej stosuje się papy termozgrzewalne, przyklejane przez podgrzanie ich spodu palnikiem.

Do podłoża drewnianego papę przybija się gwoździami ocynkowanymi – papiakami z podkładkami, a skleja się tylko złącza poszczególnych pasów. Pasy papy układa się na zakład szerokości co najmniej 10 cm, uważając przy tym, by w pokryciu nie było załamań ani pęcherzy powietrza.

Drugą warstwę kładzie się w ten sam sposób, ale z przesunięciem o około połowę szerokości pasa. Na dachach spadzistych prace rozpoczyna się od okapu, kładąc kolejne pasy w kierunku kalenicy. Pasy gontów układa się na zakład, którego szerokość jest oznaczona linią na każdym pasie i w zaznaczonych miejscach poszczególne pasy przybija gwoździami.

Dodatkowe połączenie zapewniają naniesione punktowo na spód porcje bitumu, które sklejają warstwy gontów pod własnym ciężarem pod wpływem nagrzewania się dachu przez słońce (jest to tzw. samowulkanizacja). Przycinanie gontów jest łatwe: fragmenty odcina się nożem, a pozostałości można wykorzystać w innym miejscu. Podkład pod gonty dostosowuje się do spadku dachu.

Na dachach o kącie nachylenia:

  • powyżej 20° – gonty można mocować bezpośrednio do podkładu z desek lub płyt OSB,
  • poniżej 20° – pod pokrycie z gontów na podkładzie trzeba ułożyć papę podkładową.

Pokrycie z gontów nie wymaga wielu obróbek blacharskich, bo na szczytach, kalenicy, w pasie nadrynnowym czy wokół kominów i okien dachowych można je zastąpić profilowanymi elementami bitumicznymi. Wentylację pokrycia z gontów układanych na papie podkładowej zapewniają kominki wentylacyjne montowane w warstwie pokrycia.

opracowanie: IRBJ
zdjęcie: Stema