Ramy okien dachowych zwykle wykonane są z drewna (także z PVC) i od strony zewnętrznej osłonięte aluminiowymi profilami. Zewnętrzne tafle szyb zespolonych standardowo, wykonane są ze szkła hartowanego. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo klamka powinna być umieszczona na górze, aby nie dosięgały do niej dzieci. Oczywiście zastosowane okucia decydują o sposobie otwierania okien.
Okna obrotowe
Mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości ościeżnicy. Prostota ich konstrukcji sprawia, że należą do najtańszych okien dachowych. Łatwo je umyć ze środka pomieszczenia, ale część otwartego skrzydła wystaje pod sufitem połaci dachowej i można się o nie uderzyć.
Okna wysokoosiowe
Mają oś obrotu umieszczoną w ¾ wysokości ościeżnicy. Po otworzeniu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Niestety są droższe, z uwagi na konieczność stosowania siłowników wspomagających unoszenie okien.
Okna uchylno-obrotowe
Mają dwie osie obrotu:
- na górnej krawędzi – do uchylania o kąt do 30°;
- w połowie ramy – do obracania o 180° podczas mycia. To najlepsze, ale i jedne z najdroższych okien dachowych. Ich odmianą są nieco szersze okna ewakuacyjne z możliwością otwierania skrzydła o 80°.
Okna kolankowe
Składają się z dwóch okien – dachowego i typowego (w ściance kolankowej). Poza tym podczas opadów śniegu albo w upalne dni przez okno kolankowe do pomieszczenia dociera światło dzienne, a podczas deszczu możliwe jest wietrzenie.
Okna balkonowe
Zbudowane są z części – dolnej, która po uchyleniu tworzy rodzaj przezroczystej balustrady i górnej zamieniającej się w daszek. Stosuje się je w dachach bez ścianki kolankowej i przy kącie nachylenia połaci 40–50°. Ich podstawową wadą jest bardzo wysoka cena.
Wyłazy dachowe
To okna dachowe o solidniejszej konstrukcji, które otwierając się na bok, umożliwiają wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem zabezpieczają je siłowniki, ułatwiające otwieranie wyłazu.
Uwaga! Wyposażając dom w okna dachowe, pamiętajmy o tym, aby zakupić wraz z nimi rolety lub żaluzje, które będą chronić wnętrza przed uciążliwymi promieniami słonecznymi.
opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: KEYLITE RW POLSKA Sp. z o.o.